Posmak w ustach - metaliczny, słodki, dziwny. O czym świadczy?

2022-02-04 11:44

Posmak w ustach może pojawić się po jedzeniu, po nocy, na czczo. Posmak może być metaliczny, słodki, kwaśny, słony, nieprzyjemnie gorzki, lub przypominający zgniłe owoce lub aceton. O czym świadczy posmak w ustach? Począwszy od niewłaściwej higieny na poważnych chorobach kończąc.

Zbliżenie na usta i nos młodej kobiety.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Metaliczny posmak w ustach
  2. Metaliczny posmak w ustach a leki
  3. Metaliczny posmak w ustach - jak się pozbyć
  4. Słodki posmak w ustach
  5. Słodki posmak w ustach - badania
  6. Kwaśny posmak w ustach
  7. Posmak krwi w ustach
  8. Gorzki posmak w ustach
  9. Zapach acetonu i zgniłych owoców z ust

Posmak w ustach w pierwszej kolejności świadczy o niewłaściwej higienie jamy ustnej. Jeśli jednak nie masz sobie nic do zarzucenia - to musisz wiedzieć, że posmak w ustach (metaliczny, słodki, posmak acetonu, posmak gorzki, słodki-kwaśny) może świadczyć o różnych chorobach. I właśnie w ten sposób organizm daje nam sygnał. 

O jakich chorobach może świadczyć ciągłe chrząkanie?

Jak możemy ocenić "dziwny" lub też "nienaturalny" posmak w ustach? Wszystko dzięki około 10 tys. kubków smakowych zlokalizowanych na naszym języku. Smak jest kwestią indywidualną - jedni odczuwają mocniej pewne smaki, inni słabiej. Jednak każdy z nas wie, jaki posmak jest nienaturalny.

Metaliczny posmak w ustach

W przypadku odczuwania metalicznego posmaku w ustach należy podejrzewać (poza oczywiście niewłaściwą higieną):

Tego typu posmak jest też charakterystyczny dla pacjentów podczas chemio- i radioterapii

Metaliczny posmak w ustach a leki

Metaliczny posmak w ustach częściej występuje u pacjentów przyjmujących leki na nadciśnienie i leki przeciwhistaminowe. Często także pojawia się w trakcie antybiotykoterapii. 

Polecamy: Nieprzyjemny posmak w ustach - przyczyny i porady

Metaliczny posmak w ustach pojawia się także przy zatruciu - np. cynkiem, miedzią, chromem albo żelazem. Dołączają do niego inne objawy - ból brzucha, wymioty, często ból głowy. Przypominamy, że suplementując cynk łatwo przesadzić z jego ilością, a w przypadku przedawkowania może pojawić się właśnie metaliczny posmak w ustach. Przy zatruciu miedzią posmak w ustach jest słodko-metaliczny.

Metaliczny posmak w ustach może świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi: rtęcią, ołowiem czy kadmem.

Metaliczny posmak w ustach - jak się pozbyć

Można sobie pomóc poprzez spożywanie owoców cytrusowych (lub pijąc soki z nich). Pomaga także spożywanie produktów zamarynowanych w occie.

Warto także odwiedzić stomatologa (może występuje choroba przyzębia?) oraz lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na badania, aby wykluczyć niektóre choroby.

Słodki posmak w ustach

Jeśli utrzymuje się po zjedzeniu słodyczy -  nie masz czym się martwić. Jeśli występuje częściej bez przyczyny w postaci słodkiej przekąski lub utrzymuje się cały czas może świadczyć o:

W pierwszej kolejności należy podejrzewać wysoki poziom glukozy we krwi. Jeśli temu posmakowi towarzyszy zgaga lub uczucie pieczenia w klatce piersiowej - problemy trawienne są bardzo prawdopodobne.

Słodki posmak w ustach - badania

Jeśli odczuwamy słodki posmak w ustach przez dłuższy czas to należy zrobić badania: sprawdzić morfologię, poziom kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D, żelaza (ferrytyna) praz zrobić ogólne badanie moczu. Warto także sprawdzić poziom elektrolitów.

Warto odwiedzić lekarza - odczuwanie słodkiego smaku może być spowodowane przewlekłym zapaleniem migdałków.

Kwaśny posmak w ustach

Za kwaśnym posmakiem w ustach mogą stać problemy z układem pokarmowym. Wtedy zazwyczaj towarzyszy mu odbijanie, uczucie pieczenia w klatce piersiowej i ból brzucha. Kwaśny posmak świadczy o:

W przypadku zgagi jest to kwaśno-gorzki posmak w ustach, natomiast przy chorych nerkach słono-kwaśny (organizm zatruwa mocznik), a dodatkowo pojawiają się obrzęki kostek, zaburzenia rytmu serca i niepokój.

Kwaśny posmak w ustach należy skonsultować z lekarzem. 

Posmak krwi w ustach

Posmak krwi w ustach może świadczyć o krwawieniach z układu pokarmowego. Zdarza się również podczas krwawienia z dziąseł.

Gorzki posmak w ustach

Za gorzki posmak w ustach najczęściej odpowiadają problemy z pęcherzykiem żółciowym oraz kamicą. Należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza, jeśli taki posmak utrzymuje się. 

Jednak gorzki posmak może także być spowodowany niewłaściwą dietą, bogatą w cukry i tłuszcze oraz nadmiar... kawy!

Zapach acetonu i zgniłych owoców z ust

Uwaga! To tak zwany oddech diabetyka i oznacza niedocukrzenie.

 

Sonda
Jaki masz posmak w ustach?