Witamina D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

2019-03-20 10:06 Monika Majewska

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. W związku z tym zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D.

Witamina D. Posłuchaj, co może spowodować niedobór i nadmiar tego związku. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści:

 1. Witamina D - objawy nadmiaru
 2. Witamina D - skutki nadmiaru
 3. Witamina D - objawy niedoboru
 4. Witamina D - skutki niedoboru

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych.

Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.

Witamina D - objawy nadmiaru

Witamina D - skutki nadmiaru

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, m.in. w sercu, a w szczególności w tętnicach i nerkach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.

Witamina D - objawy niedoboru

U niemowląt pojawia się nadmiernie płaska główka z tyłu (na skutek rozmiękania kości czaszki), a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się także proces zrastania ciemiączka. Z kolei na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. „żabi” brzuszek (gdy leży, brzuszek rozlewa się na boki).

  Witamina D - skutki niedoboru

  Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, która jest właściwie tym samym co krzywica – rozmiękaniem kości. Poza tym słabnie siła mięśni, w związku z tym mogą się pojawiać problemy z chodzeniem, a prawie zawsze występują bolesne kurcze.

  Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.

  Z kolei niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 12/2019

  Materiał partnerski

  KOMENTARZE
  Ja
  |

  Biedna Agatko zawsze przy suplementacji witaminą D stosujemy witaminę K2 mk7 i wapń odłoży się tam gdzie ma się odkładać. Proszę nie straszyć ludzi suplementacją witaminy D , bo jest to fundament naszego zdrowia. Mam nadzieje, że dzieciaczek wyzdrowiał , a mama się doinformuję. Pozdrawiam.

  Kot
  |

  Musisz być niezniszczalny.

  Kot
  |

  A przy okazji skonsumujesz plastik, rtęć i inne smaczne suplementy.
  Guten Appetit. Doch leck den Teller ab.

  elalala
  |

  Jestem lekarzem i przy niedoborze witaminy D zamiast chemicznych leków zalecam odpowiednią dietę - polecam jeść dużo nabiału, zwłaszcza mleka i sera, a także ryb (szczególnie śledzi, łososi, dorszy, sardynek, a także tran). Witamina D znajduje się także w wątróbce i żółtku jajka.

  ala
  |

  Nie jestem za tym by od takiego wieku faszerowac dziecko chemia

  Ania
  |

  Jestem na słońcu po 8 godzin dziennie. Wczoraj zrobiłam badania i poziom wit d3 23. Cos mi się wydaje, że ta wit d3 to kolejna fobia wśród ludzi. Każdy oreganizm jest inny i widocznie każdy przyswaja tyle ile potrzebuje.

  dżejkob
  |

  "wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu"... Ja codziennie spaceruję po słońcu, żeby nie zabrakło mi witaminy D.

  dorota
  |

  ktoś w końcu odniósł się tak jak należy, dziękuję za cenne spostrzeżenia, pozdrawiam.

  jola
  |

  Witam, tyle się umówi o witaminie D3, ale nikt konkretnie nie pisze jak długo stosował, jakimi dawkami, jakimi suplementami i jaki był efekt. Dlatego ja opiszę to dokładniej. Zrobiłam badanie swojej córce (10 lat) poziomu witaminy D3 wyszedł jej wynik 35. Zaczęłam suplementację przez ok. 2 miesięcy różnymi preparatami (nie pamiętam już nazw, ale zakupionymi w aptece) dawką 1000 czasami 2000 j.m. później zaprzestałam ponieważ przyszło lato więc uznałam, że nie ma konieczności ( 7 dni nad morzem, spacery, zabawy na powietrzu,wyjazdy nad jezioro, bez filtrów). Zrobiłam ponownie badanie pod koniec sierpnia przekonana, że poziom podniósł się do tego optymalnego 50. Otóż nic bardziej mylnego wynik 25OH na poziomie 37. Zatem znowu suplementacja tym razem środkiem vigantoletten 2000, po dwóch miesiącach badanie i ogromne rozczarowanie poziom spadł do 35, znowu zmiana suplementu na naturalną wit. D3 firmy my vita w kropelkach, chociaż opinie w internecie, ta firma ma nie najlepsze( ale pani ze sklepu zielarskiego powiedziała, że to dobry preparat) zrobiłam ponownie badania po dwóch miesiącach suplementacji dawką 2000 i wynik jest 44. Czyli powoli się podnosi, sprawdzam też zawsze poziom wapnia i fosforu w krwi, bo tak jak piszą może to być niebezpieczne. do tego też podaję jej witaminę K2mk7 niewiele bo 25 mcg. Trzeba kontrolować ponieważ nie każdy preparat daje efekt, ja straciłam 6 miesięcy przekonana, że efekt będzie. Ponadto lato i słońce też niewiele dało. Mam nadzieję, że ten długi opis będzie pomocny.

  Marta
  |

  To fakt. Nadmiar wit. D3 jest tak samo groźny jak niedobór (objawy też są podobne). Zawsze trzeba sprawdzić poziom, zanim się zacznie suplementować.