Witamina D - dawkowanie. Normy spożycia witaminy D

2022-03-18 14:23

Właściwe dawkowanie witaminy D u niemowląt, dzieci i dorosłych jest bardzo ważne, bo zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Suplementacja witaminy D jest różna u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży, a także u osób z grup ryzyka niedoboru, m.in. otyłych, pracujących nocą oraz z ciemną karnacją skóry. Sprawdź, jakie są normy spożycia witaminy D.

uśmiechnięta matka z córką
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Witamina D - dawkowanie u noworodków i niemowląt
 2. Witamina D - dawkowanie u dzieci i młodzieży
 3. Witamina D - dawkowanie u dorosłych (> 18 lat)
 4. Witamina D - dawkowanie u osób starszych (>65 lat)
 5. Witamina D - dawkowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią
 6. Witamina D - dawkowanie u noworodków urodzonych przedwcześnie
 7. Witamina D - dawkowanie u dzieci i młodzieży z otyłością
 8. Witamina D - dawkowanie u otyłych dorosłych i osób starszych
 9. Witamina D - dawkowanie u osób pracujących w nocy i z ciemną karnacją skóry

Normy spożycia witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety określił Zespół ds. Suplementów Diety w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Są to rekomendowane dawki witaminy D zarówno dla osób zdrowych, jak i dla tych z grup ryzyka niedoboru tej witaminy. Wytyczne te opracowano dla wszystkich grup wiekowych populacji Polski.

Produkty bogate w witaminę D3. Zobacz, co warto jeść, żeby uzupełnić jej niedobór

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny zgodnie z normami żywienia dla populacji Polski 1 wystarczające spożycie witaminy D we wszystkich grupach populacyjnych wynosi 15 µg cholekacyferolu/osobę/dobę, z wyjątkiem noworodków (dla których jest to 10 µg).

Witamina D - dawkowanie u noworodków i niemowląt

 • do końca 6. miesiąca życia - 400 IU/dobę (10,0 µg/dobę) - suplementację witaminy D należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka, niezależnie od sposobu jego żywienia (pierś/mleko modyfikowane);
 • od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia - 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę) - w zależności od źródeł pokarmowych witaminy D;

Witamina D - dawkowanie u dzieci i młodzieży

 • od 1. roku życia do 18 lat - 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę)

Dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować w miesiącach wrzesień - kwiecień lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie można zapewnić wystarczającej syntezy skórnej witaminy D.

Witamina D - dawkowanie u dorosłych (> 18 lat)

"Nowe dane naukowe wskazują, że suplementacja witaminą D w dawkach powyżej 10 µg/dobę u osób bez niedoborów tej witaminy może być związana ze zwiększoną umieralnością z powodu chorób nowotworowych i innych przyczyn 2.

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność fortyfikacji produktów spożywczych oraz biofortyfikacji witaminą D, zwiększa się spożycie tej witaminy z dietą. Ocenę bezpieczeństwa spożycia witaminy D z uwzględnieniem zarówno suplementów diety, jak i fortyfikacji oraz biofortyfikacji przedstawiono w pracy z 2017 r. 3. Dane ze Szwecji, uwzględniając ww. źródła witaminy D w diecie, wykazały przekroczenie poziomu UL dla tej witaminy (103,9 µg/dzień) na poziomie 95 percentyla” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wobec powyższych danych Zespół do spraw Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej stwierdził, że bezpieczną dawką witaminy D jest maksymalnie 2000 IU (50 µg)/dobę.

 • od września do kwietnia - 800-2000 IU/dobę (20,0-50,0 µg/dobę);
 • od maja do sierpnia - 800-2000 IU/dobę (20,0-50,0 µg/dobę) - tylko wtedy, gdy nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D.

Suplementacja zależy od masy ciała. Przed zastosowaniem wskazane jest jednak wykonanie badania 25-(OH)D we krwi oraz konsultacja wyniku badania z lekarzem lub farmaceutą.

Witamina D3 - badania

Witamina D - dawkowanie u osób starszych (>65 lat)

 • 800-2000 IU/dobę (20,050,0 µg/dobę)

Seniorzy powinni otrzymywać witaminę D przez cały rok, ze względu na jej obniżoną syntezę skórną. Suplementacja zależy od masy ciała.

Witamina D - dawkowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią

 • kobiety planujące ciążę powinny stosować suplementację witaminą D w takich samych dawkach jak dorośli.
 • 1500-2000 IU/dobę (37,5-50,0 µg/dobę) - suplementację należy rozpocząć nie później niż od II trymestru ciąży. Ginekolog powinien zalecić pacjentce spożywanie witaminy D wkrótce po potwierdzeniu ciąży.

Celem suplementacji jest osiągnięcie osiągnięcia poziomu 25(OH)D w zakresie 30-50 ng/ml (75-125 nmol/l). W związku z tym stężenie to powinno być regularnie monitorowane badaniami krwi.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Witamina D - dawkowanie u noworodków urodzonych przedwcześnie

Witaminę D należy podawać jak najwcześniej, czyli wtedy, kiedy tylko będzie możliwe żywienie dojelitowe.

 • 400-800 IU/dobę (10,0-20,0 µg/dobę)

Suplementacja powinna być kontynuowana do momentu uzyskania skorygowanego wieku 40 tygodni. Potem należy podawać dziecku witaminę D w dawkach rekomendowanych zdrowym noworodkom.

Witamina D - dawkowanie u dzieci i młodzieży z otyłością

Osoby o podwyższonym wskaźniku BMI mają zazwyczaj obniżony poziom witaminy D. Z uwagi na to, że słoneczna witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach, zatrzymywana jest przez podskórną tkankę tłuszczową, która utrudnia jej transport do krwi. Ponadto wykazano, że u osób otyłych wzrost poziomu witaminy D po ekspozycji na promieniowanie UVB jest o 57 proc. niższy niż u osób z prawidłową masą ciała.

 • od września do kwietnia - 1200-2000 IU/dobę (30,0-50,0 µg/dobę)

Suplementację można stosować przez cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zapewnić odpowiedniej syntezy witaminy D. Konkretna dawka zależy od stopnia otyłości. Przed zastosowaniem wskazane jest jednak wykonanie badania 25-(OH)D we krwi oraz konsultacja wyniku badania z lekarzem lub farmaceutą. (GIS)

  Witamina D - dawkowanie u otyłych dorosłych i osób starszych

  Na niedobór witaminy D w organizmie narażone są głównie osoby otyłe i seniorzy, szczególnie w okresie braku ekspozycji na działanie promieni słonecznych. „W poprzednich wytycznych określono, że osobom tym zalecane jest suplementowanie witaminy D w dawce sięgającej 4000 IU/dobę (100 µg/dobę) 4, jednak nowe dane naukowe wskazują, że suplementacja witaminą D w dawkach powyżej 10 µg/dobę u osób bez niedoborów tej witaminy może być związana ze zwiększoną umieralnością z powodu chorób nowotworowych i innych przyczyn 2" - brzmi komunikat GIS. W związku z powyższym:

  • bezpieczną dawką jest 2000 IU/dobę (do 50,0 µg/dobę)

  Przez cały rok. Dawka zależy od stopnia otyłości. Przed zastosowaniem wskazane jest jednak wykonanie badania 25-(OH)D we krwi oraz konsultacja wyniku badania z lekarzem lub farmaceutą. (GIS)

   Witamina D - dawkowanie u osób pracujących w nocy i z ciemną karnacją skóry

   Osoby pracujące nocą powinny spożywać więcej witaminy D ze względu na ograniczoną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Z kolei osoby z ciemną karnacją skóry dlatego, że u nich witamina D jest produkowana około 6 razy wolniej niż u osób o jasnej skórze. W konsekwencji mogą mieć nawet o połowę mniejsze stężenie witaminy D we krwi niż osoby o jasnej karnacji.

   • 1000-2000 IU/dobę (25,0-50,0 µg/dobę)

   Przez cały rok. Dawka zależy od masy ciała.

    Produkty bogate w witaminę D. Sprawdź, co jeść, by uzupełnić jej niedobór

    Ile wiesz o witaminie D?

    Pytanie 1 z 10
    Na co wpływa witamina D?