KRZYWICA u niemowląt i dzieci - przyczyny, objawy i leczenie

2014-11-04 8:29 Monika Majewska

Krzywica to choroba, którą najczęściej rozpoznaje się u niemowląt i dzieci od 3. miesiąca do 2. roku życia. Na krzywicę najbardziej narażone są dzieci, które mają mały kontakt ze słońcem, pod wpływem którego organizm wytwarza witaminę D - substancję, od której w głównej mierze zależy stan kości i zębów. Jakie mogą być inne przyczyny krzywicy? Jak rozpoznać jej objawy? Na czym polega leczenie?

Krzywica, inaczej choroba angielska, to choroba wieku dziecięcego, której istotą są zaburzenia we wzroście kości i ich zniekształcenia. Najczęściej rozpoznaje się ją u dzieci pomiędzy 3. miesiącem a 2. rokiem życia.

Krzywica u niemowląt i dzieci - przyczyny

Najczęstszą przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D - spowodowany zarówno niewłaściwą dietą, jaki i niewystarczającą ekspozycją na słońce - i związane z tym zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej. Witamina D ułatwianie wchłaniania wapnia i fosforu - dwóch pierwiastków, które są budulcami zębów i kości, oraz zmniejsza ich wydalanie wraz z moczem.

U dorosłych zmniejszenie mineralizacji kości z powodu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej nazywa się osteomalacją.

W przypadku jej niedoboru lub braku dochodzi do zmniejszonego wchłaniania wapnia i fosforu z układu pokarmowego i zwiększonego ich wydalania z moczem, czego skutkiem jest niedostateczna mineralizacja kośćca, jego rozmiękczenie i zniekształcenie.

Na krzywicę z powodu niedoboru witaminy D narażone są nie tylko dzieci, których dieta jest uboga w tę substancję, i pochodzące z obszarów, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest utrudniony. Również u dzieci urodzonych przedwcześnie oraz pochodzących z ciąży bliźniaczych może wystąpić krzywica, gdyż mają one małe zapasy witaminy D z okresu płodowego.

WARTO WIEDZIEĆ>> Źródła witaminy D w pożywieniu

Innymi możliwymi przyczynami krzywicy mogą być:

 • niedobór wapnia - powoduje on pobieranie tego pierwiastka z układu kostnego, prowadząc do szybkiego odwapnienia kości u dziecka;
 • nadmiar fosforanów w diecie - hamują one wchłanianie wapnia, najczęściej u niemowląt, którym nadmiarze podaje się pełne mleko krowie;
 • defekty metaboliczne - np. niewrażliwość na witaminę D, zaburzenia wchłaniania tłuszczów;
 • choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane - osoby z tymi chorobami posiadają mniej witaminy D w organizmie;

Krzywica - objawy u niemowląt i dzieci

Objawy ze strony układu kostnego:

 • bardzo wolne zarastanie ciemiączka;
 • guzy czołowe;
 • spłaszczenie czaszki;
 • opóźnione wyrzynanie się zębów, a następnie ich nieprawidłowe wykształcenie;
 • zbyt mały obwód klatki piersiowej i jej deformacje;
 • łukowato wygięte kości nóg, sprawiające wrażenie, jakby uginały się pod ciężarem ciała;
 • kolana nadmiernie rozstawione na zewnątrz (przyjmują kształt litery "O") lub do wewnątrz (tworząc "X");
 • tzw. garb krzywiczy - wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym;
 • zniekształcenie kości miednicy;
 • płaskostopie;
 • tzw. bransolety krzywicze - pogrubienie przynasad kości długich;

Ponadto dzieci chore na krzywicę są apatyczne, mają problemy z zaparciami, cierpią na nadmierną potliwość. Widoczne jest u nich zmniejszone napięcie mięśniowe (tzw. rozlany brzuszek) i pojawiają się objawy tężyczki.

Krzywica u niemowląt i dzieci - diagnoza

W celu rozpoznania krzywicy wykonuje się badania krwi oraz zdjęcie RTG kości.

Krzywica u niemowląt i dzieci - leczenie

Leczenie krzywicy polega na podawaniu dziecku witaminy D3 w odpowiednich, ustalonych przez lekarza dawkach. W czasie terapii należy zadbać, by w diecie nie zabrakło tłuszczów, gdyż są one niezbędne do wchłaniania witaminy D. Na efekty terapii trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Krzywica u niemowląt i dzieci - jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy dostarczać witaminę D w odpowiednich dawkach. Niemowlętom do końca 6. miesiąca życia powinno się podawać 400 IU witaminy D/dobę (10,0 µg/dobę). Z kolei od 7. miesiąca do 12. miesiąca życia zapotrzebowanie to wynosi 400-600 IU/dobę (10,0-15,0 µg/ dobę). Z kolie dzieci od 1. roku życia do 18 lat potrzebują 600-1000 IU witaminy D/dobę (15,0-25,0 µg/dobę).

Inne dawki ustalono dla dzieci przedwcześnie urodzonych (400-800 IU/dobę, tj. 10,0-20,0 µg/dobę) i tych z otyłością (1200-2000 IU/dobę, tj. 30,0-50,0 µg/dobę), które potrzebują więcej witaminy D.

SPRAWDŹ>>Witamina D - dawkowanie u niemowląt, dzieci i dorosłych. Normy spożycia witaminy D

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
eliza
|

szczerze współczuję powikłań..u mojej Kini też było podejrzenie krzywicy, strasznie się bałam..na szczęście okazało się, że fałszywy alarm, ale niepokój został, uzupełniamy witaminę d kapsułkami bobika, żeby już spać spokojnie, zwłaszcza, że w naszym klimacie ciężko o przedawkowanie, a naturalna synteza wiadomo..też nie za bogata..

Andrzej
|

Podobnie jak Ty ja też chorowałem na krzywice klatki piersiowej
Po tej chorobie pozostał zapadnięty częściowo mostek , oraz prawa część klatki piersiowej , natomiast lewa część zbyt mocno wygięta do góry, z dołu wygięte do góry żebra K A T A S T R O F A
Jak z tym żyć

Antoni
|

przechodziłem krzywicę, mam zapadniętą klatkę piersiową i bóle w kręgosłupie lędżwiowym. Ta choroba zniszczyła mi całe życie, nabawiłem się nerwicy i depresji.

roman
|

mam zdr

bartek
|

Mam 45 lat i w młodości byłem chory na krzywice piersi
Po tej chorobie pozostały mi zdeformowane kości klatki piersiowej i wygięte z dołu żebra Czy to można wyleczyć Co robić
Wstyd mi iść popływać że dziewczyny będą się śmiać i wytykać mnie palcami