Krwawienie z przewodu pokarmowego

2017-06-05 10:50

Krwawienie lub krwotok z przewodu pokarmowego jest to stan, w którym krew dostaje się do wnętrza przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, jelit). Może być objawem wielu różnych schorzeń, nie tylko układu trawiennego, ale także chorób ogólnoustrojowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego krwawienia z przewodu pokarmowego.

W zależności od lokalizacji źródła krwawienia z przewodu pokarmowego rozróżnia się:

  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego (źródło krwawienia znajduje się w przełyku, żołądku lub dwunastnicy)
  • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (krew pochodzi z jelita cienkiego, grubego lub odbytu).

Ze względu na intensywność krwawienia wyróżnia się:

  • krwawienie ostre (jednorazowa utrata krwi przekracza 500 ml)
  • krwawienie przewlekłe (utrata dzienna krwi wynosi ok. 50 ml;)
  • krwawienie utajone (wykrywalne tylko metodami laboratoryjnymi).

Krwawienie z przewodu pokarmowego: objawy

Podstawowymi objawami krwawienia z przewodu pokarmowego są wymioty oraz krew w stolcu.

Masywne krwawienia z przewodu pokarmowego mogą doprowadzić do ciężkiego wstrząsu krwotocznego, co zagraża życiu.

Wymioty mogą być: fusowate, (przypominają fusy od kawy), pojawiające się w sytuacji, gdy krew przed zwymiotowaniem przez jakiś czas znajdowała się w żołądku i ulegała działaniu soku żołądkowego; krwiste, o barwie żywoczerwonej (częściej w krwawieniach z przełyku oraz w bardzo masywnych krwotokach z żołądka). W przypadku szczególnie intensywnych krwotoków wymioty przybierają barwę jasno- lub ciemnoczerwoną.

W przypadku pojawienia się krwi w stolcu - stopień zmieszania krwi ze stolcem jest tym większy, im wyżej znajduje się miejsce krwawienia. I tak, jeśli krwawienie pochodzi z końcowego odcinka jelita grubego, krew może pokrywać stolec pasmami. Z kolei objawem charakterystycznym dla krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego są stolce smoliste o czarnym (nie ciemnobrązowym) zabarwieniu, które świadczą o tym, że krew zawarta w stolcu została wcześniej strawiona pod wpływem działania soku żołądkowego.

Innymi objawami, świadczącymi o krwawieniu z przewodu pokarmowego są:

Bóle brzucha są objawem rzadziej spotykanym, często nawet bardzo masywne krwotoki przebiegają bez bólów.

Krwawienie z przewodu pokarmowego: przyczyny

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego jest najczęściej spowodowane przez:

Przyczynami krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą być:

Na wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, alkoholicy i chorzy na nowotwory jelita grubego.

Krwawienie z przewodu pokarmowego: leczenie

W każdym przypadku leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego uzależnione jest od przyczyny. Jeśli mają miejsce krwawe czy fusowate wymioty lub inne objawy nasilonego krwawienia, chorego należy jak najszybciej zawieźć do szpitala na ostry dyżur chirurgiczny. Niekiedy zachodzi konieczność przetoczenia krwi. W tamowaniu krwawienia stosuje się m. in. takie metody jak ostrzykiwanie, elektrokoagulację, sondę cieplną, mechaniczne klipsy, kleje tkankowe, laseroterapię. Stosowana jest również farmakoterapia, np. leki, które mają za zadanie obkurczać naczynia, zaopatrujące narządy przewodu pokarmowego.

Krwawienie z odbytu to mogą być hemoroidy. Czy są groźne?
Ważne

W przypadku chorób, które mogą prowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, jak np. choroba wrzodowa profilaktyka polega przede wszystkim na prawidłowym stylu życia: unikaniu alkoholu i innych używek, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Przy żylakach odbutu warto natomiast  unikać zaparć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.