Polipy w jelicie grubym, jelicie cienkim i w żołądku. Kiedy usuwać polipy?

Polipy w jelitach i w żołądku wyglądem przypominają małe baloniki. Powstają w wyniku uwypuklenia śluzówki do światła jelita i przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów. Czy polipy jelita i polipy żołądka mogą być groźne? Tak, zazwyczaj trzeba usuwać je chirurgicznie, bo niektóre polipy jelita mają zdolność do przekształcania się w nowotwory.

Polipy to zazwyczaj łagodne, nienowotworowe zmiany. Niektóre systematycznie się rozrastają, inne powstają i po pewnym czasie znikają. Jednak nie wolno ich lekceważyć, ponieważ niektóre rodzaje polipów mają skłonność do złośliwienia (przekształcenia się w raka).

Rodzaje polipów w jelitach

  • uszypułowane;
  • nieuszypułowane.

Najczęściej występujący polip uszypułowany przypomina guzik na nóżce. Polip bez szypuły to guzowata narośl na powierzchni błony śluzowej. Oba rodzaje polipów mogą rozwinąć się nie tylko w jelitach, ale w niemal każdym miejscu naszego ciała.

Polipy w jelicie grubym

Umiejscowione w jelicie grubym polipy często nie dają żadnych dolegliwości, chociaż zdarza się, że są przyczyną krwawienia z odbytu. Ale objawem niecharakterystycznym polipów jelitowych mogą być także bóle i kurcze w dole brzucha. Kobiety porównują je do bólu występującego przed miesiączką, a panowie do tych odczuwanych przy zapaleniu pęcherza.

Polipy w jelicie grubym wykrywa się przypadkowo przy radiologicznym badaniu przewodu pokarmowego, ale zwykle podczas kolonoskopii. Ponieważ dość łatwo ulegają zezłośliwieniu, należy je usunąć. Jeśli nie są zbyt duże, można to zrobić w czasie kolonoskopii. Większe muszą być usuwane chirurgicznie. Usunięte z jelita polipy zawsze poddaje się badaniom histopatologicznym, aby sprawdzić, czy nie zawierały komórek nowotworowych. Osoba, która miała usunięte polipy z jelita grubego, powinna co 2-3 lata wykonywać kolonoskopię i przestrzegać diety – unikać konserwantów, wybierać produkty bogate w błonnik, pić dużo wody i ograniczyć spożycie czerwonego mięsa.

Warto wiedzieć

Rodzinna polipowatość jelita grubego

Rodzinna polipowatość jelita grubego (FAP) to choroba dziedziczna, która charakteryzuje się występowaniem licznych polipów w jelicie grubym. Jeśli nie zostaną one wyleczone, przekształcą się w raka, a ryzyko to wynosi niemalże 100 proc. Dlatego w rodzinach obciążonych tego typu polipowatością zaleca się wykonywać badania profilaktyczne (zwykle sigmoskopię) u najmłodszych jej członków (już od 10. roku życia) raz w roku.

Polipy w żołądku

Polipy w żołądku wykrywane są podczas gastroskopii. Rzadko są przyczyną krwawień z przewodu pokarmowego, wymiotów czy bólu brzucha. Rozwijają się u osób, które unikają warzyw, owoców i jedzą tłusto. Polipom towarzyszą zmiany zapalne, choroba wrzodowa żołądka oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Usuwa się je chirurgicznie, bo mają skłonność do przekształcania się w nowotwory.

Polipy w jelicie cienkim

W jelicie cienkim rozwijają się dwa typy polipów – drzewkowe i cewkowe. Z tych pierwszych może się rozwinąć rak. Polipy jelita cienkiego często współistnieją z rakiem jelita grubego. Objawem choroby są krwawienia z przewodu pokarmowego i ból spowodowany niedrożnością jelita. Polipy wzrastające w dwunastnicy blokują odpływ żółci z dróg żółciowych, co prowadzi do żółtaczki. Usuwa się je chirurgicznie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krupeczka
|

Polipy leczy się zielem glistnika (jaskółcze ziele). ! łyżeczkę należy zaparzać w 2-óch szklankach wrzącej wody 10-15 min. Polipy znikną i pić 1-2 razy dziennie.

mila
|

Wiram , w zeszlym roku usunięto mi guza jelita grubego miał 15 cm był bardzo duży , dziś jestem po usunięciu polipa miał 2mm cały zabieg trwał 30min , z podaniem znieczulenia i kontrastu po powrót na salę , jeśli polip jest mały to nie trzymaja pacjenta w szpitalu zaraz po zabiegu idzie sie do domu. Nie odczuwa sie żadnego bolu podczas usuwania czy przeglądaniu jelita . Cała inwazja przebiegła bez boleśnie . A to jest chyba najważniejsze bo stres robi swoje .

andrzejpl
|

własnie wrócilem z kolonskopii szpitalHCP Poznan caly zbieg 6 min usunięte dwa polipy od momentu rejestracji do wjscia z sali endokopii 50 minut

Mikołaj
|

Na kolonoskopię nie zawsze trzeba skierowanie! Są programy badań przesiewowych i wtedy może się zgłosić każdy chętny!

Dokładna
|

Jednego polipa Ci usuwali przez godzinę i jeszcze nie usunęli? - chyba kłamiesz! A jeśli nie kłamiesz, to koniecznie zmień lekarza.

agrafka
|

poszukuję dobrego specjalisty od polipowatośći przewodu pokarmowego?

Zofia l.36
|

Są różnej wielkości 11 mm, 9 mm, 6 mm na jelicie grubym, esicy i zstępnej tj. co ok. 30 cm w głąb jelita grubego.
Lekarz usunie mi je w szpitalu jednodniowym przez kolnoskopię pod znieczuleniem i to jest właściwe działanie lekarza gastrologa. Pochodzę także z grupy ryzyku bo mój ojciec zmarł na raka rozsianego. Usunąć trzeba po jego wykryciu aby się nie przekrztałcił w raka złośliwego bo on sam polip to taki malutki skurczybyczek, który chętnie rakowieje jak rośnie i dojrzewa.

Jasiu
|

Witam jestem po zabiegu usuniecia hemoroida z jakies 4 tygodnie temu podczas zabiegu znalazl polipa przy wylocie odbutu oczywiscie wypalil go tak jak hemoroida ogulnie mialem wypalane i yeraz pytanie jestem po zabiegu z 4 tygodnie po wypruznieniu sie mam.takie jakby napuchniete takie wlasnie jakby baloniki wargi odbytu to normalne??wydaje mi sie jakby znowu hemoroidy to byly i znowu 3 sztuki 2 na jednej stronie a 1 na drugiej

dota
|

u mnie też podczas kolonoskopi znaleziono polipa 2mm. Wycięto go od razu, bez narkozy, leżenia w szpitalu. Przecież to nie boli!

julasso 89
|

zmien lekarza polipy usowa sie w szpitalu przy kolonoskopi a lezysz 3 dni robia to ze znieczuleniem .skierowanie do szpitala daje chirurg