Helicobacter pylori - objawy zakażenia układu pokarmowego

2020-05-06 15:18 Monika Majewska

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jakie są objawy zakażania bakterią Helicobacter pylori oraz czy u wszystkich chorych zakażenie objawia się tak samo?

Helicobacter pylori to bakteria, która po dostaniu się do organizmu człowieka, może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, m.in.: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów żołądka, zwłaszcza chłoniaków.

Objawy zakażania Helicobacter pylori

U niektórych osób zakażonych infekcja przebiega bezobjawowo. W terminologii medycznej określa się, że osoby te zmagają się z fenotypem łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka (jest to zapalenie "proste", które można wykryć tylko w badaniu mikroskopowym). Zapalenie to przebiega bez istotnych zmian w wydzielaniu kwasu solnego i nie niesie za sobą ryzyka choroby.

U innych osób (szacuje się, że u ok. 10-20 procent osób zakażonych) bakteria może być przyczyną problemów żołądkowych. H. pylori wytwarza enzym zwany ureazą, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla, przez co zobojętnia sok żołądkowy.

Oprócz tego bakteria produkuje także inne substancje, które powodują stan zapalny mogący doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe). U tych osób diagnozuje się wrzody dwunastnicy i wrzody w części przedodźwiernikowej żołądka - schorzenia, które charakteryzują się zwiększonym wydzielaniem gastryny i kwasu solnego.

W ten sposób bakteria najczęściej wywołuje objawy ostrego nieżytu żołądka, tj.:

Objawy te szybko przemijają. Nie znaczy to jednak, że bakteria została wyeliminowana. Aby zwalczyć zakażenie, należy podjąć odpowiednie leczenie.

W znikomym odsetku przypadków (ok. około 1% zakażonych) rozwijają się nowotwory (w tym zwłaszcza chłoniaki żołądka). Bakteria powoduje zapalenie trzonu i zaniki błony śluzowej przedodźwiernikowej części żołądka i zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Tego typu zaburzenia zwiększają ryzyko raka żołądka.

Czytaj: Jak wykryć obecność H. pylori w organizmie?

Za powstanie których chorób układu pokarmowego może być odpowiedzialna bakteria H. pylori?

1. Zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.2. Choroba wrzodowa żołądka – jest to choroba, której najczęstszą przyczyną jest H. pylori. 65-80% osób cierpiących na wrzody żołądka jest zakażonych.3. Choroba wrzodowa dwunastnicy – szacuje się, że 95% osób zmagających się z wrzodami dwunastnicy jest zakażonych H. pylori4. Rak żołądkaH. pylori zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu żołądka, a szczególnie chłoniaka żołądka. Chłoniak rozwija się zazwyczaj na podłożu zapalenia błony śluzowej żołądka. Według badań bakteria ma wpływ na rozwój około 90% chłoniaków MALT - nowotworu tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego.5. Choroba Menetriera – jest to postać zapalenia żołądka, w której dochodzi do przerostu fałdów błony śluzowej.

Zakażenie Helicobacter pylori wiąże się także z wieloma chorobami spoza przewodu pokarmowego, np. astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, udarem mózgu, autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy czy chorobą Parkinsona.

Znanych jest kilka fenotypów chorobowych związanych z zakażeniem H. pyroli, m.in. fenotyp wrzodu dwunastnicy i fenotyp raka żołądka. U chorych na wrzód dwunastnicy wywołany przez H. pylori nigdy nie rozwija się rak żołądka, gdyż fenotypy wrzodowy i nowotworowy wzajemnie się wykluczają.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krzysztof P
|

ludzie też to miałem ale się wyleczyłem, nie pamięta leków ale miałem to kilka lat.
Ważne jest też podejście psychiczne, spróbujcie przyjmować wszystko na luzie, nie przejmować się, to też daje efekt. Mama mi zawsze robiła siemie lniane.

Andy
|

Bralem pylere i teraz po 3 latach znow musze brac bo sie zarażam od mojego pracownika juz trzeci czy czwart raz masakra . Dopoki mylem wszytsko dokladnie bylo ok potem znowu zlapalem. Badania z krwi robi sie tylko za pierwszym razem jezeli wyjda to znaczy ze trzeba lec,yc
.potem juz dla potwierdzenia tylko z kału.poniewaz z krwi przez dlugi czas bedzie wychodzic pozytywnie. Naturalne leczenie nie lec,y bakterii zadna dieta przeteztowane .tylko sól bizmutu w leku pylera.pozdr

Ania
|

Miałam podobną sytuację. Leczona kilkoma antybiotykami i nic nie pomagało. W końcu lekarz przepisał mi lek Pylera-220zl za opakowanie. Brałam przez 10 dni. Od tego czasu minęło ponad rok i jest o niebo lepiej.

bartek
|

co to są za tabletki? i jak dzialają czy jednak lipa?

krowa monika
|

biorezonans to oszustwo i pseudonaukowa teoria, przekupieni lekarze też siętym oszustwem zajmują

Podhalanczyk
|

Tabletki bez recepty kosztuja 100 euro z recepta 10. Mieszkam w niemczech.

Podhala
|

Dzis wrociłem od lekarza mam ta bakterie. Dostalem lek terapia 7 dniowa rano 3 tabletki i wieczorem. Na opakowanii piszs ze 90 %ludzi zostaje wyleczonych. Kosztuje 100 euro ja dalem 10 euro. Czy beda efekty dam znac za tyd. Pije jeszcze grzybek tybetanski. Tez ponoc dobry.

Teresa
|

Witam mam nurtujące pytanie. Czy używając tej samej pomadki czy błyszczyk można się zarazić helikobakteria? Właśnie kończę antybiotyki i mam kilka używanych pomadek i blyszczykow czy mogę je używać dalej czy powinnam wyrzucić żeby nie zarazić się ponownie swoją bakteria? Pozdrawiam

nene
|

Luddzie polecam badanie vagTest i leczenie biorezonansem
biorezonans to leczenie bezinwazyjne bez tabletek ziół i innych....
poczytajcie na necie o tym koniecznie !!!!!!!!!

jaco
|

Chyba trzeba nie mieć rozumu żeby brać tyle antybiotyku.Zobaczymy ile czasu ci zejdzie odbudować florę bakteryjną.Będziesz się męczyła rok czasu.Ja to już przerabiałem.Już żadne antybiotyki na to nie biorę.Też brałem dwa.