Niedobór witaminy B12 - objawy i przyczyny

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą przypominać objawy wielu chorób. Niedobór witaminy B12 najczęściej wywołuje anemię, jednak w niektórych przypadkach objawy niedoboru witaminy B12 mogą przypominać choroby psychiczne. Przeczytaj albo posłuchaj, jak rozpoznać oznaki niedoboru witaminy B12 w organizmie i jakie są jego przyczyny.

Niedobór witaminy B12 wywołuje objawy ze strony układu krwiotwórczego, pokarmowego, nerwowego, a także objawy, które sugerują zaburzenia psychiczne.

Niedobór witaminy B12 - przyczyny

  • niedobór witaminy B12 w codziennym pożywieniu (np. dieta wegetariańska)
  • wrodzony niedobór lub nieprawidłowości czynnika wewnętrznego Castla

W wieku podeszłym najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12 są zaburzenia jej wchłaniania z pokarmów.

Do niedoboru witaminy B12 może doprowadzić także stosowanie niektórych leków, takich jak metformina, podtlenek azotu, kolchicyna, kwas p-aminosalicylowy, kwas acetylosalicylowy, sulfasalazyna, inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol), antagoniści receptora histaminowego H2 (cymetydyna, ranitydyna).

Objawy się niedoboru witaminy B12 w organizmie

Najczęściej spotyka się objawy niedoboru witaminy B12, wynikające z zaburzeń układu krwiotwórczego, objawiające się niedokrwistością.  Objawy niedoboru witaminy B12 dotyczą także zaburzeń w zakresie układu pokarmowego i układu nerwowego. W tym ostatnim przypadku zaburzenia neurologiczne wynikają z demielinizacji nerwów rdzenia kręgowego oraz kory mózgowej. Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego wywołuje także objawy, które pojawiają się w przebiegu chorób psychiatrycznych. Sprawdź, czy nie masz oznak niedoboru witaminy B12.

Układ krwiotwórczy - objawy:

Układ pokarmowy - objawy:

Układ nerwowy - objawy:

  • parestezje (mrowienie, drętwienie) rąk i nóg
  • objaw Lhermitte’a – uczucie prądu przechodzącego  wzdłuż kręgosłupa przy pochylaniu głowy do przodu
  • kłucie opuszek palców stóp
  • utrata czucia wibracji i czucia głębokiego (zmysłu orientacji ułożenia części własnego ciała)
  • niestabilność chodu
  • osłabienie wzroku (jako wynik zaniku nerwu wzrokowego)
  • napady drgawkowe

Psychika - objawy:

Warto wiedzieć

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą przypominać objawy chorób psychicznych

Znane są ostre psychozy, w obrazie których dominują omamy wzrokowe, niereagujące na leczenie lekami stosowanymi w psychiatrii. Ostre zespoły psychotyczne  pojawiają się zazwyczaj w przypadku długotrwałego lub bardzo nasilonego niedoboru witaminy B12. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszego epizodu manii u osoby w podeszłym wieku diagnostyka powinna zawsze uwzględniać niedobory witaminy B12.

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Bibliografia:

Zabrocka J., Wojszel Z., Niedobór witaminy B12 w wieku podeszłym – przyczyny, następstwa, podejście terapeutyczne, "Geriatria" 2013, nr 7

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nevada
|

Witaj. Jak pisałam tu już komuś - z doświadczenia wiem, że niedobór witaminy B12 ma przy prawidłowym żywieniu zwykle przyczynę leżącą w innym schorzeniu - taki niedobór bywa jednym z pierwszych objawów.
Lekarze zazwyczaj winą obarczają pacjenta, zamiast poszukać prawdziwej przyczyny (np. schorzenia autoimmunologicznego).
A jeśli jesteś weganką, to na mur beton Ciebie obarczą winą.
Przeanalizuj swoje odżywianie pod kątem odpowiednio dawkowanego n a t u r a l n e g o kobaltu - to jest podstawa. Jeśli jednak jesteś pewna, że odżywiasz się prawidłowo, masz w normie ilość białek i inne czynniki widoczne w morfologii (za wyjątkiem tego, co dotyczy czerwonych krwinek, bo na to wpływa poziom witaminy B12 - czyli np. HTC, hemoglobina, liczba czerwonych krwinek, itp.), to najprawdopodobniej żywienie jest ok (ale jednak naprawdę dokładnie bym się żywieniu przyjrzała).
Sprawdź też poziom żelaza, w tym ferrytyny oraz miedzi - to drogie badania i lekarze nie chcą na nie kierować, ale może uzyskasz skierowanie do hematologa (poszukaj koniecznie dobrego!), który Cię na nie skieruje.
Jeśli teraz nie znajdą przyczyny (zmiany mogą być na razie dyskretne), to uważnie obserwuj swój organizm i rób regularnie badania.
Uwierz mi - jest naprawdę bardzo mało prawdopodobne, by weganizm był przyczyną Twoich dolegliwości. Z resztą brytyjskie badania wykazały, że z powodu tego typu niedoborów częściej cierpią mięsożercy, niż my weganie. Jedynie koniecznie trzeba sprawdzić, czy odżywiasz się prawidłowo - jeśli Ty masz tę pewność, to naciskaj na lekarzy - niech szukają przyczyny, bo póki schorzenie, które jest przyczyną niedoborów jest w powijakach, wdrożone leczenie ma duże szanse na powodzenie. Im później jest rozpoznanie, tym mniejsze szanse na skuteczne leczenie.
Tu masz blog lekarza-weganina. Poczytaj i pomyśl. Możesz też zwrócić się do niego z prośbą o konsultację na Fb na przykład. Zrób tylko tygodniowy spis posiłków wraz z wagą produktów (mówię z własnego doświadczenia).
I pożegnaj poczucie winy - niech zaczną myśleć, zamiast iść po najmniejszej linii oporu.
http://weganizm.blox.pl/201...

Nevada
|

Z doświadczenia wiem, że takie niedobory to objaw innego schorzenia. Gorzej, że lekarze poprzestają na stwierdzeniu niedoboru witaminy, ale już nie szukają przyczyn, podczas gdy ów brak, to jedynie skutek.
Nie daj się zbyć, bo za parę lat może się okazać, że na leczenie przyczyn jest za późno. Życzę zdrowia.

Nevada
|

Jeśli "wzmożona" przyswajalność, to jakim cudem "nic nie przyswoi"?! :o

Nevada
|

Jedną z przyczyn niedoborów witaminy B12 są choroby autoimmunologiczne, tu nie wymienione - zanim się coś napisze powinno się poznać temat, a nie sięgać do wikipedii i uprawiać "radosną twórczość"...
Ale straszyć potwornymi nieomal zmianami w zachowaniu i organizmie autor potrafi...

Nevada
|

Jestem weganką i mam poziomy B12 w normie. To bzdura, że weganie muszą obowiązkowo mieć niedobory B12. W takim razie miliony wegan na świecie, którzy nawet nie znają słowa "suplementacja" powinny słaniać się na nogach i chorować i to ciężko (gdy się czyta wymieniony zespół objawów, to się włos jeży na głowie).
Takie objawy powstają w wyniku skrajnego niedożywienia i głębokich braków witaminy B12, a przy łagodnych brakach można się spodziewać najczęściej objawów tzw. "przewlekłego zmęczenia". I tyle.
Po jaką cholerę straszyć ludzi? Bo bardziej sensacyjnie brzmi?
Dla mnie to jest chore :((

Aleksander
|

Nie jem zwłok zwierząt od prawie 12 lat. Nigdy nie choruję. Bzdury.

Wiesław 1600
|

Jestem ofiarą braku B12, i tak w miarę dobrze się skończyło, mogło być gorzej. Miałem w ostatnich 7 latach trzynaście objawów opisanych wyżej i nie opisanych w tym artykule.Nie wiązałem ich razem , myślałem wiek.
Mało nie przypłaciłem tego wózkiem inwalickim . Skończyło się na utracie przewodnictwa nerwów w lewej nodze. Czeka mnie teraz pół roku terapi witaminą B12 i nie wiem jaki przyniesie skutek.

BARBARA
|

Witaj Ala, powiedz mi proszę jak się nazywał ten preparat?

Anemik
|

Przy czynniku castla, autoimmunologicznym zapaleniu zoladka z przeciwcialami przeciwko okladzinowym komorkom zoladka i helicobacterii pylori wystepuje wzmozona przyswajalnosc tej witaminy - nawet osoba ktora jke pol wolu nic nie przyswoi z tej witaminy..

Anemik
|

Witamina b12 jest kumulowana w organizmie, zapas miesozercy, ktory przestanie jesc mieso starcza na 5lat. Wiec w przyszlym roku lub za 2lata mozesz zaczac odczuwac zmeczenie brak koncentracji i obnizona odpornosc. Tak sie sklada ze mieso wolowe ma najwyzsze wartosci tej witaminy a chlorella czy spirulina jej nieaktywne odmiany.