Biegunka: najczęstsze przyczyny biegunki

2019-03-15 10:00 redakcja poradnikzdrowie.pl

Biegunka może być spowodowana różnymi czynnikami, zarówno mechanicznymi, psychologicznymi, jak i hormonalnymi. Najczęściej biegunka jest efektem zapalenia błony śluzowej jelit, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego mogą dręczyć nas biegunki. Aby szybko poradzić sobie z przymusowym odwiedzaniem toalety warto wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki.

Biegunka jest gwałtowną reakcją organizmu na zatrucie toksycznymi substancjami. O biegunce mówimy gdy luźny lub płynny stolec oddawany jest ponad 3 razy na dzień.

Biegunce towarzyszyć może podwyższenie temperatury ciała, bóle brzucha, nudności, wymioty i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Biegunki nie należy lekceważyć, gdyż doprowadza do odwodnienia organizmu i utraty minerałów.

Najczęstsze przyczyny biegunki

Przyczyną biegunki mogą być:

Warto wiedzieć

Biegunka na wakacjach

W okresie wakacyjnym biegunki potrafią być szczególnie uciążliwe. Dotyczy to zwłaszcza osób, które często podróżują. W wyniku zmiany flory bakteryjnej mogą pojawić się charakterystyczne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. tzw. zemsta Faraona). Aby wspomóc namnażanie dobrych bakterii, warto sięgnąć po produkt probiotyczny jeszcze przed wyjazdem na wakacje.

Na wszelki wypadek, gdyby jednak w trakcie wyjazdu pojawiła się biegunka, warto zabrać ze sobą preparat, który wiąże bakterie i które razem z nim są wydalane z organizmu. Takie właściwości ma diosmektyt.

Jak radzić sobie z biegunką?

Najważniejsze jest uzupełnianie płynów. Należy pić 3-5 litrów napojów dziennie (woda, zioła, specjalne płyny nawadniające).

Można przyjmować probiotyki zawierające bakterie lactobactillus, które pomogą przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Warto zadbać o wzmocnienie błony śluzowej jelita oraz usunięcie szkodliwych toksyn ze światła jelita. Takie działanie wykazuje diosmektyt - naturalny glinkokrzemian.

W aptece bez recepty można kupić leki przeciwbiegunkowe. Zazwyczaj zawierają one substancje, takie jak diosmektyt, loperamid, nifuroksazyd lub difenoksylat.

Pomocny może być również tradycyjny węgiel leczniczy, który wychwytuje toksyny i łagodzi biegunkę. Jeżeli ból brzucha jest dokuczliwy, pomoże lek rozkurczający.

Wśród roślin leczniczych stosowanych w leczeniu biegunki wymienia się: czarną porzeczkę, krwawnicę pospolitą, pięciornik kurze ziele, jeżynę i rozmaryn.

Każda biegunka trwająca powyżej 48 godzin jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza (u dzieci i osób starszych 24 godziny).

Jedz często, ale małe porcje. Jedz kleiki z ryżu i kaszy manny, zupę marchwiową, banany, duszone jabłka, czerstwe bułki i sucharki bez cukru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
menna
|

Ja to biegunką reaguję na stres. Od zawsze tak mam, na studiach przed każdym egzaminem siedziałam w toalecie. Masakra. Na szczęście teraz jest całe mnóstwo skutecznych środków na hamowanie objawów, które mogę wziąć. No i też w takich sytuacjach nie zapominam, że trzeba koniecznie uzupełniać florę jelitową dobrymi bakteriami

Ktoś
|

Dobrze prawisz, że warto uzupełniać wodę i elektrolity, ale reklamowanie konkretnego produktu jest już etycznie wątpliwe.
Środków na uzupełnienie sodu, potasu i glukozy przy odwodnieniu spowodowanemu np. biegunką lub wymiotami jest mnóstwo, większość ma podobny skład, a różnią się przede wszystkim ceną (jeden lek jest nawet refundowany, ale przez to dostępny wyłącznie na receptę).

milena
|

misie? A od jakiego są wieku, szukam jakiegoś smacznego probiotyku dla dzieci, bo strasznie wybrzydzają

kaja
|

Zgadzam się, małym dzieciom na pewno nie powinno się dawać węgla, dużo bardziej wskazane jest podanie probiotyku.

edora
|

Najczęściej u dzieci biegunkę wywołuje jakiś wirus, dlatego też nie wolno biegunki powstrzymywać. Najlepiej sprawdza się marchwianka i nie wolno zapominać o podawaniu dużej ilości picia.

gloria
|

Aniu, Henryku, oprócz węgla ważne też by uzupełniać organizm w wodę i utracone elektrolity najlepiej pijąc orsalit, doustny płyn nawadniający, jest dostępny także dla dorosłych, choć chyba bardziej jest znany ten dla dzieci a przecież dorośli też mogą się odwodnić

Henryk
|

Tak jednym z najbardziej pomocnych leków jest węgiel leczniczy a dodatkowo zażywam suszone jagody które jako uzupełnienie mnie osobiście bardzo pomaga.

Anna
|

Ja jeśli już mam biegunkę to używam węgla,zawsze mi pomaga i to w nie spełna 2 godziny.