Nifuroksazyd - działanie, właściwości, wskazania, dawkowanie nifuroksazydu

2021-06-29 7:30

Nifuroksazyd jest zaliczany do leków przeciwbakteryjnych. Może być stosowany w postaci zawiesiny doustnej (syrop) lub w formie tabletek. Syrop jest wydawany wyłącznie na receptę, natomiast tabletki można zakupić bez recepty. Sprawdź, jakie jest działanie tej substancji.

Nifuroksazyd
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nifuroksazyd - skład
  2. Nifuroksazyd - działanie
  3. Nifuroksazyd - zastosowanie
  4. Nifuroksazyd - wskazania
  5. Nifuroksazyd - przeciwwskazania
  6. Nifuroksazyd - dawkowanie
  7. Nifuroksazyd - środki ostrożności
  8. Nifuroksazyd - działania niepożądane
  9. Nifuroksazyd - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
  10. Nifuroksazyd a ciąża oraz karmienie piersią
  11. Nifuroksazyd - przechowywanie leku

Nifuroksazyd - skład

Nifuroksazyd (kwas 4-hydroksybenzoesowy 2-[(5-nitro-2-furanylo) metyleno] hydrazyd) – to organiczny związek chemiczny o działaniu chemioterapeutycznym należący do rodziny nitrofuranów, czyli związków posiadających w swojej budowie furan z przyłączoną grupą nitrową.

Tabletka - zawiera 200 mg nifuroksazydu; substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, powidon, magnez stearynian oraz otoczka Opadry II w skład której wchodzi alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, żółcień chinolinowa, lak (E 104); talk, tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa, lak (E 110); indygokarmin, lak (E 132).

Syrop - zawiera 220 mg/5ml zawiesiny nifuroksazydu; 4,00 g vehiculum 100,00 g

Nifuroksazyd - działanie

Nifuroksazyd ma działanie przeciwbakteryjne wobec większości bakterii powodujących zakażenia jelitowe oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe w kierunku raka jelita grubego oraz raka piersi.

Wskazaniami do jego stosowania są ostre oraz przewlekłe biegunki bakteryjne oraz inne choroby w przebiegu których występuje biegunka.

Lek działa przede wszystkim na bakterie:

  • Gram-dodatnie
  • ziarniaki z rodzaju Staphylococcus i Streptococcus
  • Gram-ujemne pałeczki Yersinia spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp. Salmonella spp, Shigella spp.

Szczegółowy mechanizm działania leku nie został jeszcze poznany. Jednakże przypuszcza się, że nifuroksazyd działa miejscowo poprzez hamowanie aktywności bakteryjnych dehydrogenaz oraz enzymów uczestniczących w syntezie ich białka. Dehydrogenaza aldehydowa (ALDH) odpowiada za bioaktywację tego leku.

Stwierdzono, że nifuroksazyd ma silne działanie hamujące (inhibitor) szlaków kinazy Janus 2 i czynnika transkrypcyjnego 3 (JAK2/STAT3). Ma również bezpośredni wpływ na stres oksydacyjny i apoptozę komórek. Nie wpływa na równowagę mikrobiologiczną przewodu pokarmowego.

Wchłania się szybko, wyłącznie w świetle jelit, nie powoduje działania ogólnego. Jest w szybkim czasie wydalany z organizmu chorego.

Jak przechowywać leki

Nifuroksazyd - zastosowanie

Nifuroksazyd stosowany jest:

  • w leczeniu ostrych oraz  przewlekłych biegunek wywołanych zakażeniem bakteryjnym, w tym także biegunek u dzieci i niemowląt
  • w leczeniu innych chorób przebiegających z biegunką, takich jak ostre zatrucia pokarmowe
  • w leczeniu raka jelita grubego
  • w leczeniu raka piersi
  • w chorobach poprzeszczepowych skierowanych przeciwko gospodarzowi
  • w nefroprotekcji w przypadku cukrzycy.

Nifuroksazyd - wskazania

Zaleca się stosowanie leku w ostrej lub przewlekłej biegunce w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego lub w przebiegu innych chorób atakujących jelita.

Nifuroksazyd - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania nifuroksazydu jest:

  • uczulenie na nifuroksazyd
  • uczulenie na pochodne 5-nitrofuranu
  • uczulenie na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku.

Nifuroksazyd - dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Nifuroksazyd - środki ostrożności

W czasie stosowania nifuroksazydu należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu płynami oraz elektrolitami. Lek powinien być przyjmowany zgodnie z zachowaniem ścisłej diety lekkostrawnej.

Zaleca się podczas diety pominięcie potraw powodujących nadmierne wydzielanie soków trawiennych. Do takich potraw zalicza się pikantne oraz tłuste wyroby, wędzonki, alkohole, suszone owoce, orzechy oraz kiszonki.

Jeśli po zastosowaniu leku biegunka się nasiliła lub utrzymuje się nadal po 2 lub 3 dniach leczenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W razie pominięcia dawki leku, powinno się przyjąć ją tak szybko, jak jest to możliwe. Nie należy stosować dawki podwójnej aby uzupełnić pominiętą porcję leku.

Nifuroksazyd - działania niepożądane

Nifuroksazyd może powodować pojawienie się reakcji alergicznej. Do zgłaszanych dolegliwości polekowych należą:

Nifuroksazyd - interakcje z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.

Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.

Nifuroksazyd a ciąża oraz karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania leku nifuroksazyd u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Nifuroksazyd - przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Sprawdź, co wiesz o probiotykach

Pytanie 1 z 6
Produkt uznany za probiotyk musi mieć udokumentowane działanie prozdrowotne