Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

2018-07-10 13:47 Monika Majewska

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w dolnej części brzucha. To jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. W Polsce przeżycia pięcioletnie pacjentów chorujących na raka jelita grubego nie przekraczają 28 proc. (średnia europejska to 50 proc., w USA – 80 proc.).

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie - co roku diagnozuje się go u ponad 400 tys. Europejczyków. Przeszło połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy (tylko wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia).

W Polsce co roku diagnozowanych jest 19 tysięcy nowych przypadków zachorowań. W naszym kraju z powodu raka jelita grubego umiera 33 osób dziennie.

Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy (rak okrężnicy) oraz odbytnicy (rak odbytnicy). Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

Rak jelita grubego - przyczyny

Jest ich kilka. Często jest to długoletnie wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Jednak w większości przypadków nowotwór rozwija się z narastających miejscowo polipów (łagodnych gruczolaków), powstających na ścianie jelita w postaci niewielkich uwypukleń lub guzków.Przemiana gruczolaka w nowotwór trwa zwykle ok. 10 lat. 

Rozwojowi choroby sprzyja też ubogoresztkowa dieta, charakterystyczna dla rozwiniętych krajów kultury zachodniej - brak warzyw, duża ilość tłuszczów i czerwonego mięsa (w krajach afrykańskich i azjatyckich ryzyko zachorowania jest zdecydowanie niższe).

Rak jelita grubego - grupy ryzyka

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem - 90% zdiagnozowanych przypadków dotyczy pacjentów powyżej 50. roku życia, a szczyt zachorowań przypada na okres po 60. roku życia. Szczególnie czujne powinny być osoby:

 • w rodzinie których rozpoznano wcześniej raka okrężnicy lub odbytnicy
 • z rodzinnym zespołem polipowatości
 • z przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego może przez długi czas ukrywać się, objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba osiąga bardziej zaawansowaną fazę. Dolegliwościami, które powinny wzbudzić twój niepokój, są:

 • obecność krwi w stolcu, czyli pozytywny wynik testu na krew utajoną
 • krwawienie z odbytu
 • nagła i niedająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień (np. nagłe wystąpienie biegunek z równoczesnym odchodzeniem gazów)
 • zaparcia spowodowane zwężeniem jelita (w przypadku zaawansowanego raka tkanka nowotworowa może nawet prowadzić do niedrożności jelita)
 • zmiana kształtu stolca
 • anemia, osłabienie sprawności, chudnięcie, zwiększona podatność na zmęczenie, gorączka
 • bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty, trudności w przełykaniu.

Co jeść, by uniknąć raka jelita grubego? Obejrzyj WIDEO

Rak jelita grubego - diagnostyka

 • Test na krew utajoną jest prostym badaniem diagnostycznym. Możesz go wykonać samodzielnie w domu (kupisz go w każdej aptece), a pozytywny jego wynik powinnaś skonsultować z lekarzem. Należy też po każdym wypróżnieniu obejrzeć swój stolec.
 • Badanie per rectum (przez odbytnicę) to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Lekarz palpacyjnie bada stan ścian jelita. Badanie pozwala na stwierdzenie i wykrycie źródeł krwawienia oraz guzów nowotworowych. Powinno być postępowaniem rutynowym podczas każdego badania ogólnolekarskiego u osób po 45. roku życia.
 • Kolonoskopia - podczas kolonoskopii lekarz za pomocą endoskopu może obejrzeć jelito grube na całej jego długości. W jego trakcie można też pobrać próbkę tkanki do badania oraz usunąć widoczny gruczolak. Po 50. roku życia możesz wykonać to badanie bez skierowania (wystarczy, że wypełnisz ankietę i z nią udasz się do odpowiedniej pracowni).
 • Wlew doodbytniczy polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych jelita grubego po dojelitowym podaniu (przez odbyt) płynnego kontrastu i powietrza (badanie to pozwala na obejrzenie całego jelita grubego).
 • Znacznie rzadziej przeprowadza się anoskopię, czyli badanie odbytu i końca odbytnicy, oraz rektoskopię (badanie odbytnicy).

Rak jelita grubego - rokowania i leczenie

Najważniejszym czynnikiem rokowniczym w momencie podjęcia leczenia jest stopień zaawansowania choroby.

Stopień zaawansowania raka jelita w momencie podjęcia leczenia

Odsetek osób, które przeżyją dzięki leczeniu dłużej niż 5 lat

70–90 proc. chorych

II°

63–72 proc. chorych

III°

46–55 proc. chorych

IV°

12–17 proc. chorych


Zasadniczym problemem w leczeniu raka jelita grubego jest częsty nawrót choroby, znaczące ryzyko wznowy dotyczy zwłaszcza osób, u których wykryto go w II° i III° zaawansowania.

Standardową i najskuteczniejszą formą leczenia w przypadku rozpoznania raka jelita grubego we wczesnej fazie, kiedy nie ma jeszcze przerzutów, jest jego chirurgiczne usunięcie. W trakcie laparotomii usuwa się guz wraz z fragmentem jelita oraz przylegającymi do niego węzłami chłonnymi. Czasem wykonuje się też kolostomię, czyli sztuczny odbyt, wyłaniając pętlę jelitową przez powłoki brzuszne (kał zbiera się w woreczku założonym na sztuczny odbyt). Może być ona założona tymczasowo, by wygoiły się rany pooperacyjne, lub na stałe, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz w nowotworach odbytnicy.

Inna metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Pacjent otrzymuje zestaw leków, który „zabija” wszystkie szybko dzielące się komórki, w tym nowotworowe. Chemioterapię stosuje się:

 • przed operacją, by zmniejszyć rozmiary guza
 • profilaktycznie po operacji (ma „zabić” komórki rakowe, które mogły już rozprzestrzenić się po organizmie)
 • gdy występują przerzuty do innych organów.

W leczeniu raka jelita grubego zastosowanie znajduje też łączne podawanie (tzw. skojarzenie) chemioterapii z przeciwciałami.

Warto wiedzieć

Dokonał się znaczny postęp w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego

W leczeniu przerzutowego raka jelita grubego postęp jest tak duży, że dla coraz większej grupy chorych nowotwór ten jest chorobą przewlekłą - podkreślali eksperci podczas odbywającego się w Barcelonie 19. światowego kongresu na temat nowotworów przewodu pokarmowego. Jak wynika z badań, w sumie u prawie 50 proc. ogółu chorych na ten typ nowotworu dochodzi do przerzutów. - Mamy czym leczyć chorych w I i II linii terapii i na tym etapie choroby jest dość dobry wybór leków także w naszym kraju - podkreślił. Są to takie leki jak fluoropirymidyna, oksaliplatyna i irynotekan oraz inhibitory VEGF i inhibitory EGFR. Te dwa ostatnie leki (inhibitory VEGF i EGFR) stosowane w nowoczesnej tzw. terapii biologicznej, wkrótce mają być w Polsce dostępne w ramach programów lekowych.

Źródło: PAP

Rak jelita grubego - wszystko co trzeba wiedzieć

Źródło: youtube.com/Najprościej Mówiąc

Warto wiedzieć

Rak jelita grubego po lewej stronie lepiej rokuje?

W przypadku raka jelita grubego ważny jest nie tylko stopnień zaawansowania guza, ale również to, po jakiej stronie się znajduje - informują naukowcy z University of California-San Francisco (USA) ma łamach pisma "Medical News Today". Badacze podawali chorym lek, który stosuje się w zaawansowanym raka jelita grubego z przerzutami. Okazało się, że średnia przeżycia pacjentów z guzem pierwotnym po lewej stronie okrężnicy (tzw. zstępującej) sięgała 33,3 miesięcy, podczas gdy u pacjentów z nowotworem po prawej stroi nie przekraczała 19,4 miesięcy.

A jeśli rak jelita grubego jest już nieuleczalny?

Nowotwór ten rozpoznany w stadium rozsiewu jest nieuleczalny. Można jednak przedłużyć życie pacjenta oraz zmniejszyć dolegliwości związane z rozwojem choroby. Stosuje się wówczas leczenie paliatywne (wspierające), którego podstawę stanowią zabiegi chirurgiczne oraz chemioterapia.

Ważne

Rak jelita grubego - profilaktyka

Aby uniknąć raka jelita grubego:

 • przede wszystkim ogranicz spożywanie mięsa, zwłaszcza czerwonego; równie ważne jest upowszechnienie diety bogatej w świeże warzywa i owoce, pieczywo gruboziarniste, ciemny ryż oraz produkty bogate w wapń; unikaj natomiast pokarmów smażonych, lepsze są gotowane, duszone lub pieczone; ogranicz też picie alkoholu oraz nie pal papierosów
 • usuń polipy oraz wylecz choroby zapalne jelit
 • wykonuj badania profilaktyczne, zwłaszcza gdy jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
KwantoMed TV
|

Rak jelita to reakcja organizmu na biologiczny konflikt o treści "złość nie do strawienia". Na skutek tego odczucia zmienia się funkcjonowanie jelita. Przyrastają komórki, by wyprodukować większą ilość substancji trawiących, by lepiej strawić to, co jest tak trudne do strawienia. Każda choroba ma swój biologiczny sens oraz bardzo konkretny powód w jakiejś trudnej sytuacji życiowej, której trudno było / jest sprostać. Każdą przyczynę choroby tłumaczy nam Germańska Medycyna.

Damian
|

Dobry artykuł, jak jeden z wielu. Jednakże nie mam zielonego pojęcia wciąż co będzie najlepsze, gdy są już widoczne pierwsze objawy raka jelita grubego. Póki, co stawiam na zbilansowaną dietę, czyli o tym co pisze miras. Naturalna medycyna naprawdę się sprawdza i doprowadza organizm do prawidłowego jego działania oraz produkcji przeciwciał, aby poradzić sobie z danym problemem! Obecie też czytałem co w przypadku, gdy są przerzuty do wątroby i dosyć ciekawa metoda radioembolizacji jest promowana, nawet w w Pratii, która uznawana jest za jedno z lepszych Centrum Medycznych w Polsce

stillspring
|

Rak jelita grubego przyczyny to w dużej mierze zła dieta i brak ruchu. Nie sądziłe, że jest to aż tak "proste", ale na dobrą sprawę to nie potrzeba wiele - wystarczy się zaniedbać. Osobiście wiele dowiedziałem się o raku ze strony Pratia - prowadzą badania kliniczne i mają bardzo dobrą stronę pod kątem informowania o raku, jego przyczynach, rokowaniach itp. Warto zapoznać się bo często wiedza jest różnicą między życiem a śmiercią.

Piotrek
|

I jak bylo ?
Prosze odezwij sie
Piotr749@o2.pl

Bea7mikO
|

Zgadzam się całkowicie. Moją mamę wysyłano do psychiatry. Twierdzono, że wymyśla sobie dolegliwości brzuszne pomimo tego,że miała stwierdzone wielokrotnie polipy.

etienee
|

lekarze robią sobie jaja z pacjentów. lekceważą dolegliwosci zgłaszane przez pacjenta.Dopiero aczynają działac jak jest za pżóno./

Zestresowana
|

Witam mam 13 lat od 4 dni codziennie sie wypróżniać dosc twardym kałem od dnia kiedy wystąpili u mnie zaparcie przy każdym wydalaniu kalu z odbytu leci krew ciurkiem bólów jako takich w brzuchu nie odczuwałam ale zauważyłam zmęczenia może sa spowodowane szkoła...Chciałabym zapytać czy może byc u mnie ryzko raka proszę o szybka odpowiedz !!

Bier
|

warsowi
Z tego co wiem to raczej wszystkie suplementy borykają się z tym problemem a nie że niektóre . Tak czy siak niezbyt mi się te wszystkie preparaty podobają.

warsowi
|

Polecam poczytać trochę o właściwościach naturalnych składników zwalczających nowotwory, takich jak kurkumina, żurawina czy fioletowe ziemniaki. Choć najczęściej się spotykam z kurkuminą i plus jest taki, że można brać ją w kapsułkach co ułatwia sprawę, jedyny mankament niektórych suplementów jest taki, że się wchłaniają w bardzo małym stopniu, ale aż tak się nie znam, polecam gdzieś poczytać

xyz
|

bardzo mądra wypowiedz, powinno to się nagłośnić, bo chemia tylko niszczy człowieka.. przyśpiesza śmierć...