Zapalenie jelit: przyczyny. Co powoduje stany zapalne jelit?

2019-09-18 13:02

Zapalenie jelit to grupa schorzeń, których przyczyny są bardzo różne. Najczęściej w jelitach pojawia się stan zapalny na tle bakteryjnym, np. zemsta faraona, czyli tzw. biegunka podróżnych, choć może on być także wywołany różnymi toksynami. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia jelit.

Zapalenie jelit można podzielić ze względu na lokalizację:

i na czas rozwoju i intensywność objawów

  • ostre zapalenie jelit
  • przewlekłe zapalenie jelit

Jednak najczęściej dzieli się je ze względu na przyczyny wyzwalające stan zapalny, tj. zakaźne i toksyczne.

Wyróżnia się także nieswoiste zapalenia jelit, których przyczyna jest nieznana.

Czytaj też: Choroby jelit

materiał partnera
Nie miej tego gdzieś! Wszystko o raku jelita grubego

Ten nowotwór można łatwo zdiagnozować i zapobiec jego rozwojowi we wczesnej fazie choroby. Niestety rak jelita grubego często wykrywany jest dopiero w stadium zaawansowanym. Nie miej tego gdzieś! Nie lekceważ ryzyka zachorowania i dowiedz się więcej o: przyczynach, objawach, diagnostyce i metodach leczenia raka jelita grubego.

Zapalenie jelit: objawy

Mimo, że zapalenie jelita może dotyczyć różnych jego części (zapalenie jelita cienkiego, zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy itp.) i mieć bardzo różne podłoże, to część objawów powtarza się w każdym z tych przypadków. Są to:

W miarę postępu choroby dochodzi do zaburzeń wchłaniania, a powstałe niedobory witamin, minerałów i innych substancji odżywczych prowadzą do znacznego osłabienia organizmu.

Czytaj też: Zespół jelita drażliwego (IBS) - nerwica jelit

Zakaźne zapalenie jelit

Zakaźne zapalenie jelita jest wywoływane przez różne drobnoustroje.

  • wirusowe zapalenie jelit - wywołują najczęściej:

rotawirusy (rotawirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe)- adenowirusy- norowirusy- astrowirusy

  • bakteryjne zapalenie jelit - wywołują najczęściej:

Escherichia coli (tzw. biegunka podróżnych lub zemsta faraona)- Salmonella typhi (pałeczki duru brzusznego)- Salmonella (salmoneloza)- Shigella (czerwonka bakteryjna)- Vibrio cholerae (cholera)- Staphylococcus aureus (zapalenie gronkowcowe)- Corynebacterium

  • grzybicze zapalenie jelit - wywoływane najczęściej przez:

- drożdżaki Candida albicans

Toksyczne zapalenia jelit

Toksyczne zapalenia jelit są reakcją błony śluzowej jelit na toksyczne czynniki, np.

  • jad kiełbasiany, wywołujący botulizm

Jednak najczęstszą przyczyną toksycznego zapalenia jelit jest jeden z preparatów chemicznych ochrony roślin (pestycydów), które używa się np., by "przyspieszyć" wzrost nowalijek.

Czytaj też: Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

Inną przyczyną ostrego stanu zapalnego przewodu pokarmowego może być zatrucie grzybami, np. muchomorem sromotnikowym lub toksyna gronkowca, które są wytwarzane w jelicie człowieka po zjedzeniu przez niego pokarmu zakażonego gronkowcami.

Czytaj też: Gronkowcowe zatrucie pokarmowe - objawy i leczenie zarażenia gronkowcem

Nieswoiste zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego o podłożu autoimmunologicznym. Najczęstszymi chorobami z tej grupy są:

Ich przyczyny nie są do końca znane.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.