Zapalenie jelit: przyczyny. Co powoduje stany zapalne jelit?

2019-09-18 13:02 Monika Majewska

Zapalenie jelit to grupa schorzeń, których przyczyny są bardzo różne. Najczęściej w jelitach pojawia się stan zapalny na tle bakteryjnym, np. zemsta faraona, czyli tzw. biegunka podróżnych, choć może on być także wywołany różnymi toksynami. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia jelit.

Zapalenie jelit można podzielić ze względu na lokalizację:

i na czas rozwoju i intensywność objawów

  • ostre zapalenie jelit
  • przewlekłe zapalenie jelit

Jednak najczęściej dzieli się je ze względu na przyczyny wyzwalające stan zapalny, tj. zakaźne i toksyczne.

Wyróżnia się także nieswoiste zapalenia jelit, których przyczyna jest nieznana.

Czytaj też: Choroby jelit

Posłuchaj, jakie są przyczyny zapalenia jelit. To materiał z cyklu Dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.

Zapalenie jelit: objawy

Mimo, że zapalenie jelita może dotyczyć różnych jego części (zapalenie jelita cienkiego, zapalenie jelita grubego, zapalenie okrężnicy itp.) i mieć bardzo różne podłoże, to część objawów powtarza się w każdym z tych przypadków. Są to:

W miarę postępu choroby dochodzi do zaburzeń wchłaniania, a powstałe niedobory witamin, minerałów i innych substancji odżywczych prowadzą do znacznego osłabienia organizmu.

Czytaj też: Zespół jelita drażliwego (IBS) - nerwica jelit

Zakaźne zapalenie jelit

Zakaźne zapalenie jelita jest wywoływane przez różne drobnoustroje.

  • wirusowe zapalenie jelit - wywołują najczęściej:

rotawirusy (rotawirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe)- adenowirusy- norowirusy- astrowirusy

  • bakteryjne zapalenie jelit - wywołują najczęściej:

Escherichia coli (tzw. biegunka podróżnych lub zemsta faraona)- Salmonella typhi (pałeczki duru brzusznego)- Salmonella (salmoneloza)- Shigella (czerwonka bakteryjna)- Vibrio cholerae (cholera)- Staphylococcus aureus (zapalenie gronkowcowe)- Corynebacterium

  • grzybicze zapalenie jelit - wywoływane najczęściej przez:

- drożdżaki Candida albicans

Toksyczne zapalenia jelit

Toksyczne zapalenia jelit są reakcją błony śluzowej jelit na toksyczne czynniki, np.

  • jad kiełbasiany, wywołujący botulizm

Jednak najczęstszą przyczyną toksycznego zapalenia jelit jest jeden z preparatów chemicznych ochrony roślin (pestycydów), które używa się np., by "przyspieszyć" wzrost nowalijek.

Czytaj też: Parszywa 12 - warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami

Inną przyczyną ostrego stanu zapalnego przewodu pokarmowego może być zatrucie grzybami, np. muchomorem sromotnikowym lub toksyna gronkowca, które są wytwarzane w jelicie człowieka po zjedzeniu przez niego pokarmu zakażonego gronkowcami.

Czytaj też: Gronkowcowe zatrucie pokarmowe - objawy i leczenie zarażenia gronkowcem

Nieswoiste zapalenia jelit

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego o podłożu autoimmunologicznym. Najczęstszymi chorobami z tej grupy są:

Ich przyczyny nie są do końca znane.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marleen
|

ja mam akurat siemie z babką płesznik i babką jajowatą - i z moimi wymagającymi jelitkami daje sobie radę taka mieszanka :P

klemaa
|

a polecisz jakieś zioła? piję siemie lniane regularnie i się zastanawiam czy to ok, czy może coś do tego jeszcze, albo zamiast tego? chociaż zdaje mi się, że akurat siemie jest ok

Marleen
|

ja w sumie biorę probiotyki regularnie,i fakt, one pomagają - chronią florę bakteryjną, mnie rzadziej boli brzuch np. Od jakiegoś czasu też piję zioła, takie na oczyszczanie jelit itp, i myślę, że po nich jest jeszcze lepiej, bardzo uregulowały mi pracę jelit.

Anita
|

Mam takie pytanie - czy regularne stosowanie dobrych probiotyków, np Probion, zapobiega zapaleniom albo innym chorobom jelit? Sprzedawane jedzenie jest coraz gorszej jakości i pewnie też wpływa to na naszą florę bakteryjną?

AAA
|

Pleban - też tak miałem. To prawdopodobnie oznaki wrzodów żołądka. Zrób gastroskopie - dostaniesz antybiotyki i po sprawie po 10 dniach.

Pleban
|

Oznaki chorobowe nasilają się cyklicznie jesienią . Zwykle ustępują po ziółkach , nasionach lnu, szlachetnych bakteriach mlekowych w tabletkach. Pytanie czy to coś poważnego?
Proszę o opinię.

dedede
|

No cóż lekarze głównie specjalizują sięw wypisywaniu recept. Z poprawną diagnostyką jest problem. Kolega miał pasożyty w przewodzie pokarmowym a lekarz mu przepisywał leki na zgage buahahaha których oczywiście nie brał bo przecież wiedział że zgagi nie ma.

Michał
|

Proszę jeżeli kiedykolwiek to przeczytasz , skontaktuj się ze mną , może doradzisz mi co zrobić. Mojego syna diagnozują już dwa lata i sami nie wiedzą co mu jest. Najpierw L-C , później zapalenie jelita, i tak od lekarza do lekarza.
mój mail: lightfull35@gmail.com

Kita
|

Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia jelit w tym choroby crohna
są wady najczęściej wrodzone tętnic trzewnych, głównie pień trzewny tylko lekarze tego nie diagnozują a leczą objawowo. Mojego syna zdiagnozowano dopiero po 18 latach, a w tym czasie usunięto część jelit.
Nikt nigdy nie osłuchał jego jamy brzusznej nie mówiąc już o badaniu tętnic chociażby USG doplerowskie.To skandal!!!!