Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

2018-06-19 14:35
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?
Autor: Thinkstockphotos.com

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, gdyż może mieć u nich bardzo ciężki przebieg. Na czym polega leczenie biegunki podróżnych? Czy zawsze potrzebny jest antybiotyk? Jak jej zapobiegać?

Biegunka podróżnych to biegunka występująca w trakcie podróży lub do 10 dni od jej zakończenia, po powrocie z podróży.

Biegunka podróżnych najczęściej dotyczy turystów, którzy podróżują z krajów rozwiniętych do krajów znajdujących się w ciepłej strefie klimatycznej.

Spis treści:

 1. Biegunka podróżnych - przyczyny
 2. Biegunka podróżnych - objawy
 3. Biegunka podróżnych - leczenie
 4. Biegunka podróżnych - zapobieganie

Biegunka podróżnych - przyczyny

Biegunka podróżnych to dolegliwość żołądkowo-jelitowa, która wynika z odmiennej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego Europejczyków.

Za biegunkę podróżnych najczęściej odpowiadają szczepy Escherichia coli oraz takie bakterie, jak Campylobacter, Shigella (to bakteria, która powoduje czerwonkę), Salmonella, Aeromonas i Vibrio.

Źródła i drogi przenoszenia są analogiczne jak w przypadkach biegunki zakaźnej. Kiedy organizm turysty zetknie się z lokalnymi bakteriami (znajdują się w wodzie z kranu lub na nieumytych owocach) nie umie sobie z nimi poradzić i broni się reakcją wymiotną lub biegunką. Niedyspozycja zwykle trwa około 5 dni.

Biegunka podróżnych - objawy

Najczęstszymi objawami biegunki podróżnej są:

Mogą one szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia, dlatego nie należy zwlekać z reakcją, szczególnie jeśli problem dotyczy dziecka. Objawy odwodnienia to m.in.

Ważne

Alarmujące objawy u chorych z biegunką podróżnych:

 • bardzo liczne (>10/dobę), wodniste wypróżnienia, zwłaszcza w rejonach zagrożonych cholerą
 • krew i/lub śluz w stolcu wysoka gorączka, zwłaszcza w rejonach zagrożonych malarią
 • uporczywe wymioty lub ciężkie odwodnienie wymagające leczenia kroplówkami nawadniającymi

Biegunka podróżnych - leczenie

Podstawą w leczeniu biegunki podróżnych jest odpowiednie nawadnianie, unikanie przegrzania i racjonalne odżywianie.

Można zastosować doustne preparaty nawadniające zawierające glukozę oraz elektrolity (sole mineralne), które organizm traci podczas biegunki.

Przy nasilonych dolegliwościach należy zgłosić się do lekarza, który zaleci leki przeciwbakteryjne, mające na celu zahamowanie biegunki.

Dzięki nim zwiększy się wchłanianie wody i elektrolitów przez organizm, a tym samym zmaleje ryzyko odwodnienia. Leków nie należy jednak stosować bez konsultacji z lekarzem.

To ci się przyda

Biegunka podróżnych - zapobieganie

 • Na wakacjach używaj tylko wody butelkowanej (najlepiej myć nią całe ciało i używać podczas mycia zębów)
 • Pij wyłącznie napoje butelkowane
 • Owoce i warzywa obieraj ze skórki (ewentualnie sparz wodą mineralną)
 • Unikaj surowych produktów
 • Myj ręce tak często jak to możliwe
 • Zabierz ze sobą żel lub chusteczki antybakteryjne
 • Sprawdzaj źródło spożywanych pokarmów
 • Nie korzystaj z oferty ulicznych straganów
 • Nie korzystaj z toalet i basenów poza swoim hotelem
 • Stosuj racjonalne zasady odżywiania
 • Wybierając się w podróż zaopatrz się w środki nawadniające i probiotyki
materiał partnera

Jakie probiotyki powinniśmy spakować do walizki przed podróżą? Brakuje szczegółowych wytycznych. Zważywszy jednak na to, że głównym objawem zetknięcia się z obcymi bakteriami jest biegunka, warto sięgnąć po sprawdzony szczep Lactobacillus plantarum 299v (dostępny w produkcie Sanprobi® IBS). Naukowcy udowodnili, że działa on m.in. poprzez dwa ważne mechanizmy: hamuje rozrost bakterii chorobotwórczych (m.in. poprzez konkurencję z nimi o miejsce bytowania, a także poprzez zwiększenie wytwarzania mucyny, czyli śluzu, który ogranicza możliwość „przytwierdzania” się patogenów do nabłonka jelit), a także wspiera barierę jelitową, ograniczając przedostawanie się toksyn poza układ pokarmowy.

Warto dodać, że szczep Lactobacillus plantarum 299v znalazł się również w rekomendacjach dla sportowców wyjeżdżających w 2016 roku na olimpiadę w Rio de Janeiro. Było wtedy zagrożenie, że nasi olimpijczycy będą narażeni na kontakt z bakteriami E.coli, rotawirusami i adenowirusami. Probiotyki były podawane, aby wspomóc przewód pokarmowy naszych Olimpijczyków i ustrzec ich przed zakażeniami.

Bibliografia:

1. Raport ekspertów: Ryzyko zdrowotne związane z podróżą i pobytem polskiej reprezentacji olimpijskiej w Rio de Janeiro w 2016 roku, dostęp 2016, https://docplayer.pl/13496374-Raport-ekspertow-ryzyko-zdrowotne-zwiazane-z-podroza-i-pobytem-polskiej-reprezentacji-olimpijskiej-w-rio-de-janeiro-w-2016-roku.html

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.