Nieswoiste zapalenie jelit: przyczyny, objawy, leczenie

2019-05-15 14:20 Materiały prasowe | redakcja poradnikzdrowie.pl

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa różnych chorób autoimmunologicznych objawiających się częstymi, przewlekłymi biegunkami. Do tej pory, mimo wielu badań, nieswoiste choroby zapalne jelit nie mają ustalonej przyczyny, a co za tym idzie, nie ma sposobu na ich skuteczne leczenie. Co trzeba wiedzieć o NChZJ?

Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) charakteryzują się przewlekłymi zmianami i owrzodzeniami ścian przewodu pokarmowego. Do grupy chorób zapalnych jelit należą wrzodziejące zapalenie jelita grubegochoroba Leśniowskiego Crohna oraz nieokreślone zapalenie okrężnicy.

Przyczyna nieswoistych chorób jelit nie jest poznana, uważa się jednak, że duże znaczenie w powstawaniu stanów zapalnychw obrębie przewodu pokarmowego mają czynniki genetyczne, zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego oraz czynniki środowiskowe ( m.in. tzw.” zachodnia” dieta, wpływ substancji chemicznych zawartych w żywności, wzrost zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosówprzewlekły stres).

NZJ najczęściej dotyka osoby między 20. a 40. rokiem życia, będące w pełni aktywności zawodowej, dlatego choroba bardzo komplikuje im życie - utrudnia, a nawet uniemożliwia kontynuację nauki i realizację zawodowych planów.

Wrzodziejące zapalenie jelit (WZJG) jest chorobą jelita grubego. Charakteryzuje się długotrwałym, rozległym zapaleniem błony śluzowej okrężnicy, który obejmuje błonę śluzową pozostawiając w stanie niezmienionym pozostałe warstwy ściany jelit. Zmiany zapalne w śluzówce prowadzą do rozległych, płytkich owrzodzeń. Typowymi dla WZJG objawami jest biegunka, często z fragmentami śluzu i krwi, kurczowe i uciskowe bóle brzucha, nagłe uczucia parcia, brak apetytuutrata wagi. Ponadto chorobie często towarzyszą objawy pozajelitowe: zapalenie błony naczyniowej oka i twardówkibóle stawówrumień guzowatyłysieniechoroby wątrobyzakrzepicaniedokrwistość.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą przewlekłą o charakterze postępującym, a zmiany chorobowe mogą obejmować każdy odcinek przewodu pokarmowego – zarówno okrężnicy, jak i jamy ustnej czy przełyku. Najczęściej zmiany chorobowe obserwowane są w końcowej części jelita cienkiego i początkowej części jelita grubego. Błona śluzowa jelita może być zajęta stanem zapalnym o różnym zaawansowaniu, obejmować śluzówkę częściowo lub w całości, prowadząc do owrzodzeń, ropni i przetok. Typowymi objawami są bóle w okolicy brzucha o różnym stopniu nasilenia, nudnościwzdęcia, biegunki, wymioty. Podobnie jak we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie często towarzyszą objawy inne niż jelitowe.

Zarówno choroba Leśniowskiego-Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego charakteryzują się zaostrzeniami objawów (rzutami) i okresami remisji o różnej długości trwania, podczas których objawy często ustępują.

Wspólnym objawem tych schorzeń są częste i długotrwałe, a przez to wycieńczające biegunki. Zdarza się, że chorzy muszą skorzystać z toalety nawet 20 razy w ciągu dnia. W Polsce na nieswoiste zapalenia jelit cierpi ok. 50 tys. osób, co czwarta z nich jest niepełnoletnia.

Nieswoiste zapalenie jelita: przyczyny

Przyczyna nieswoistych zapaleń jelita jest nieznana, dlatego nie można ich całkowicie wyleczyć, jednak dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny udaje się kontrolować przebieg choroby.

Nieswoiste zapalenie jelita: powikłania

W trakcie rozwoju NZJ mogą wystąpić groźne powikłania takie jak: perforacja jelita, choroby stawów, skóry, oczu, wątroby, a także zwiększa się ryzyko raka okrężnicy, często zachodzi też konieczność przeprowadzenia wielu operacji chirurgicznych.

Gdzie szukać pomocy

Wstydliwe objawy NZJ powodują, że świadomość społeczna problemu jest znikoma. Pogłębia to poczucie wyobcowania, osamotnienia i często prowadzi do depresji u osób chorych.

Z ciekawą inicjatywą, mającą przełamać tabu wokół tego typu schorzeń i ułatwić chorym na NZJ dostęp do publicznych toalet, wyszło Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. Osoby będące jego członkami otrzymują specjalną kartę, którą mogą pokazać w kolejce do toalety, z informacją: "Nie mogę czekać. W związku z chorobą jestem zmuszony natychmiast skorzystać z toalety. Dziękuję za zrozumienie".

Do akcji przyłączyła się również firma Clipper zajmująca się wynajmem toalet przenośnych ClipClop. Oklejone plakatami informacyjnymi toalety pojawią się podczas koncertów, imprez sportowych, festynów, pikników oraz na terenie większych polskich miast.

Materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE