Zespół jelita drażliwego (IBS) - nerwica jelit. Objawy i diagnoza zespołu jelita drażliwego

2019-09-05 10:44 Bartosz Palocha

Zespół jelita drażliwego (zespół jelita nadwrażliwego, colon irritabile, Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) dawniej nazywano również nerwicą jelit. IBS to przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, której przyczyny nie są znane. Podstawowe objawy, czyli zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki i zaparcia), bóle brzucha i wzdęcia są bardzo uciążliwe. Jak przebiega leczenie zespołu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest drugą, po przeziębieniu, najczęstszą przyczyną absencji w szkole lub pracy. Jelito drażliwe wywiera większy wpływ na jakość życia pacjentów niż migrena, astma, depresja i cukrzyca.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego to zaparcia, niekiedy na zmianę z biegunką, kurczowe, kłujące lub piekące bóle brzucha, uczucie ucisku w podbrzuszu, uczucie pełności, „przelewanie” i „przetaczanie” w brzuchu. Niekiedy przy zespole jelita wrażliwego występuje stolec „owczy”, czasami domieszka szklistego śluzu (bez krwi). Często po wystąpieniu bólów oddawany jest stolec, a dolegliwości zmniejszają się po wypróżnieniu. U niektórych chorych występują objawy żołądka drażliwego, np. bóle w nadbrzuszu, uczucie pełności po posiłkach.

IBS, czyli zespół jelita drażliwego, jest chorobą nawracającą. Charakteryzuje się dysfunkcją mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

materiał płatny
Synexus logo

Autor: Synexus


Synexus to międzynarodowa sieć przychodni, specjalizująca się w prowadzeniu badań klinicznych oraz programów kontrolnych.

Szczegółowa oferta badań, konsultacji i projektów badań klinicznych prowadzonych przez placówki Synexus w obszarze Choroby Leśniowskiego - Crohna:

Jak zdiagnozować zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego nazywany jest często dolegliwością, a nie chorobą, gdyż nie stwierdza się żadnych zmian anatomicznych organizmu. Objawy zespoły jelita wrażliwego mogą być jednak bardzo uciążliwe. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego musi opierać się na stwierdzeniu występowania kluczowych objawów i wywiadzie. Nie można go rozpoznać na podstawie badań radiologicznych, endoskopowych czy laboratoryjnych. Przeciętnie diagnoza stawiana jest po upływie ok. 3 lat, często po wielu latach błędnych rozpoznań, badań i nieprawidłowego leczenia.

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego ułatwiły tzw. kryteria rzymskie, które są przyjętym standardowym narzędziem diagnostycznym stosowanym w badaniach klinicznych. Według nich, jednoznaczną diagnozę zespołu jelita drażliwego można postawić wówczas, gdy bóle brzucha lub dyskomfort były obecne przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatnich 12 miesięcy i charakteryzowały się co najmniej dwiema cechami z następujących: łagodniały po wypróżnieniu, początek był związany ze zmianą rytmu wypróżnień, zmianą konsystencji lub wyglądu stolca.

Schorzeniu może towarzyszyć także nieprawidłowa częstość wypróżnień, nieprawidłowa konsystencja stolca, nieprawidłowy pasaż stolca, wydalanie śluzu w czasie więcej niż 1/4 defekacji, wzdęcie lub uczucie rozdęcia brzucha przez ponad 1/4 dnia.

U wielu osób IBS pozostaje niezdiagnozowany z powodu obawy przed wizytą u lekarza i wykryciem poważnej choroby. Może to powodować nasilenie objawów choroby z powodu dodatkowego stresu.

Dwie postacie zespołu jelita drażliwego

Wyróżnia się dwie postacie dolegliwości zespołu jelita drażliwego: z przewagą biegunek oraz postać zaparciową.

W postaci zaparciowej często występują zaparcia jako główny objaw (pojawiające się naprzemiennie z okresami prawidłowego oddawania stolca), z napadami bólów o charakterze kolki. Spożycie posiłku może nasilać objawy. Mogą występować wzdęcia, „przelewania” w jamie brzusznej, nudności, zgaga.

Postać biegunkowa charakteryzuje się nagłą potrzebą oddania stolca, często natychmiast po wstaniu z łóżka lub po posiłku, z towarzyszącymi bólami i wzdęciami brzucha.

Leczenie IBS

Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia. Konwencjonalna terapia ukierunkowana jest głównie na łagodzenie poszczególnych objawów.

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - dolegliwości gastryczne

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • Jak radzić sobie ze zgagą, czkawką, wzdęciami, nudnościami, biegunką, zaparciami.
  • Jak na problemy układu pokarmowego wpływa zmiana diety?
  • Jakich produktów unikać przy dolegliwościach gastrycznych?
  • Kiedy trzeba udać się do lekarza?
  • Jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Manny
|

Jakich?

anonim
|

Małżonka miała ten problem od kilku misiecy. Biegunki, wzdęcia przelewania bóle podbrzusza pleców biegunki rano zazwyczaj lub po jedzeniu. Gastroenterolog przepisał Debretin + Debutir + Sanprobi Bis i po kilku dniach spokój. Zlecono jeszcze kilka badań i ewentualnie kolonoskopie i się wszystko okażę. Puki co super. Życze zdrowia i nie bójcie się lekarza.

zaza 877
|

moja kolezanka /65 lat/ choruje na ''jelito drażliwe '' wreszcie zdiagnozowane ...ale leczy się sama przed snem jabłka bo ..lubi mleko bo ..lubi batoniki czekoladki bo ...czekolada to zdrowie pije mało wody bo...nie czuje takiej potrzeby ..leki przepisane od lekarzy łyka ale nie wszystkie bo...wyczytała w internecie że ......itd itd...ach !! zapomniałam lekarze to nieuki do czasu aż ląduje w szpitalu i tak od nowa ...

Iwona
|

Od lat zmagałam się z IBS, wszelkie opisane powyżej przykłady w moim przypadku były identyczne, do tego doszły problemy w związku i wszystko legło. Pomógł sok Triphala, czytałam o nim dużo w internecie. Pojawiało się dużo opini, które nie do końca mnie przekonywały, jednak życie z IBS potrafi tak dokopać, że już wszystko było mi jedno. Wypróbowałam i pomogło po około miesiącu od stosowania, pije do dziś czasem z przerwa na jeden miesiąc. Uratowało mi to życie.

Pawel
|

Cierpiałem 2 lata.
Wyleczyłem tak:
1. Wszystkie badania
2. Wykluczenie innych chorób
3. 6 tygodni na diecie / pościedr Dr Dąbrowskiej.
Płakałem za frytkami, śniło mi się kfc. Poduszka od śliny była mokra 2 pierwsze noce. Zagryzłem zęby. Po 3 dniach przeszły wzdęcia. Brzuch płaski, leciutko.
Wszystkich zachęcam spróbujcie. Pierwsze 2 doby ciało wariuje, potem jest cudownie. Walczcie!!

aleksandra_f
|

Witam.Mam podobne problemy z 11 letnią córką od grudnia 2017r walczymy bez rezultatów proszę coś napisać o kuracji, która pani pomogła.Z góry dziękuję.Mój e mail: ewro71@o2.pl

aleksandra_f
|

Witam.Mam podobne problemy z 11 letnią córką od grudnia 2017r walczymy bez rezultatów proszę coś napisać o kuracji, która pani pomogła.Z góry dziękuję.

Adam
|

Hej .Możesz dokładnie powiedzieć jak się z tego wyleczyć Proszę o maila adam031@op.pl

Patrykkkk
|

Bob, moj email to pysz9@o2.pl Jak nie oszukujesz i sie z tym uporales, prosze napisz .

Pawelfg
|

Bob-prosiłbym Cię również o podanie informacji jak wyleczyles sie z IBS.