Domowe sposoby na zgagę. Które produkty ją nasilają?

2021-10-26 16:44
Domowe sposoby na zgagę. Które produkty ją nasilają?
Autor: Getty Images

Zgaga i pieczenie w przełyku - przyczyn jest kilka: wywołują ją niektóre leki i pokarmy, ale może też być zwiastunem choroby. Właściwe rozpoznanie źródła dolegliwości to już połowa sukcesu. Jeżeli masz problemy z układem pokarmowym, dowiedz się jakie są domowe sposoby na zgagę.

Spis treści

 1. Zgaga - przyczyny
 2. Leki na zgagę
 3. Gastroskopia diagnozuje zgagę
 4. Zgaga - badania dodatkowe
 5. Domowe sposoby na zgagę

Zgaga czyli pieczenie w przełyku lub żołądku to dokuczliwy objaw schorzeń układu trawiennego lub niehigienicznych zachowań, np. palenia papierosów na czczo.

Zgaga: objawy i sposoby leczenia

Zgaga - przyczyny

Przyczynami zgagi mogą być:

 • Wrzody żołądka mogą się objawiać poprzez dotkliwy ból, odczuwanie pieczenia i nudności, kiedy jesteśmy na czczo lub przed jedzeniem. Po posiłku ból i palenie w żołądku mijają.
 • Wrzody dwunastnicy manifestują się bólem i lekkim paleniem. Objawy występują ok. godziny po jedzeniu.
 • Niestrawność - towarzyszy jej ból brzucha zlokalizowany w okolicy pępka, palenie w gardle, odbijanie się oraz wzdęcia. Dolegliwości te pojawiają się po zbyt obfitym posiłku. Niestrawności zawsze towarzyszy zgaga, czyli ból i nieprzyjemne pieczenie w przełyku lub za mostkiem.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy to osłabienie zwieracza wpustu umiejscowionego w dolnym odcinku przełyku, gdzie łączy się on z żołądkiem. Mięsień ten rozkurcza się, kiedy pokarm przesuwa się przez przełyk. Po przedostaniu się pokarmu do żołądka skurcz zwieracza zamyka ujście przełyku do żołądka, co zapobiega zarzucaniu kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Gdy mięsień zwieracza utraci elastyczność, kwaśny sok żołądkowy może przedostać się do przełyku, wywołując niekiedy dławiący ból i silne pieczenie.

Palenie w przełyku lub w żołądku może być odczuwane również po zażywaniu na czczo leków zawierających kwas acetylosalicylowy, antybiotyków, a także wskutek palenia papierosów. Sprzyja mu również przejadanie się, które w efekcie prowadzi do zwiększenia ciśnienia w brzuchu, a więc także ucisku przepony na żołądek.

Przeczytaj też: Zgaga. Skąd się bierze zgaga i co z nią zrobić

Leki na zgagę

Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, nie jest uznawana za chorobę czy przejaw poważnej choroby. Zwykle uważa się, że to pokuta za zbytnie folgowanie sobie przy stole. W takich sytuacjach ulgę przyniesie zastosowanie leków dostępnych bez recepty i zobojętniających kwas żołądkowy. 

Mechanizm działania leków jest bardzo podobny. Wszystkie zobojętniają kwas solny zawarty w soku żołądkowym, powlekają błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy ochronną warstwą, która uniemożliwia dotarcie do niej kwasu solnego. Redukują także ilość gazów zgromadzonych w żołądku, dzięki czemu w jamie brzusznej znika uczucie przepełnienia.

Przyjmując takie środki, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim leków tych nie wolno nadużywać ani też stosować jednorazowo, np. przyjąć doraźnie 2 tabletki, gdy w przełyku piecze. Należy zażyć całe opakowanie.

Sporadyczne przyjmowanie takich leków może wywołać tzw. efekt odbicia, czyli spowodować wzmożone wydzielanie kwasu żołądkowego. A to nie służy całemu przewodowi pokarmowemu.

Gastroskopia diagnozuje zgagę

Gdy pieczenie w żołądku lub przełyku dokucza nieustannie, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które pokażą przyczynę problemu. W postawieniu diagnozy pomaga gastroskopia.

Podczas badania lekarz wprowadza przez przełyk pacjenta giętki przewód, na którego końcu znajduje się kamera. Dzięki niej na ekranie monitora widzi śluzówkę żołądka i dwunastnicy, może też od razu pobrać wycinki do badania. Jest to konieczne przy wrzodach, które mogą się przekształcić w zmiany nowotworowe, a bez dokładnego zbadania ich pod mikroskopem trudno je odróżnić od „zwykłych” wrzodów. Badanie wycinka może również potwierdzić obecność bakterii Helicobacter pylori.

Sprawdź domowe sposoby na ból brzucha! 

Zgaga - badania dodatkowe

Ponieważ nawet doświadczony lekarz może przeoczyć podczas badania ok. 10 proc. zmian wrzodowych, osobom podejrzanym o wrzody zaleca się również prześwietlenie przewodu pokarmowego.

Wykonuje się je po zażyciu tzw. kontrastu, który należy wypić kilka minut przed badaniem. Lekarz może też zlecić tomografię komputerową przewodu pokarmowego. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie środek kontrastujący.

Domowe sposoby na zgagę

Jeżeli masz problemy ze zgagą, bo nie potrafisz się powstrzymać od próbowania potraw wywołujących tę dolegliwość, jesz w pośpiechu, postaraj się stosować do poniższych rad:

 • Utrzymuj prawidłową wagę.
 • Unikaj potraw i napojów, które wywołują zgagę – pomidorów, czosnku, cebuli, owoców cytrusowych, czekolady, mocnej herbaty i kawy, alkoholu, potraw z dodatkiem ostrych przypraw oraz napojów gazowanych.
 • Ogranicz spożycie tłuszczów.
 • Jedz częściej, ale małe porcje.
 • Nie jedz tuż przed położeniem się spać i przed pracą fizyczną czy ćwiczeniami.
 • Nie pal papierosów.
 • Ogranicz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
 • Nie noś ciasnych ubrań, pasków, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej.
 • Wezgłowie łóżka podnieś o 10-15 cm, dzięki czemu uchronisz się przed cofaniem się treści pokarmowej do przełyku.
 • Jeśli musisz się położyć, ułóż się na lewym boku, bo w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku, co przeciwdziała cofaniu się soku żołądkowego.

 

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.