Zapalenie krtani - objawy, przyczyny, leczenie

2020-05-18 10:10 Monika Majewska | konsultacja: lek. Agnieszka Dmowska, laryngolog, Centrum Medyczne MML

Zapalenie krtani zwykle jest wynikiem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Zapalenie krtani jest szczególnie groźne dla małych dzieci, u których z łatwością może dojść do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych i ostrych zaburzeń oddychania. Przeczytaj albo posłuchaj jakie są przyczyny i objawy zapalenia krtani.

Zapalenie krtani oznacza stan zapalny tego odcinka dróg oddechowych, który znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą. Takie położenie sprawia, że zapalenie krtani rzadko występuje samodzielnie - zwykle jest wynikiem wcześniejszego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła.

Ze względu na przebieg choroby, wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie krtani, a ze względu na lokalizację

 • zapalenie nagłośni - najczęściej występuje w wieku przedszkolnym, w większości jest wywoływane przez bakterie
 • zapalenie głośni czyli fałdów głosowych
 • podgłośniowe zapalenie krtani (krup) - dotyczy najczęściej młodszych dzieci do drugiego roku życia, najczęściej wywoływane jest przez wirusy

Zapalenie krtani może doprowadzić do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych i ostrych zaburzeń oddychania. W szczególności noworodki i małe dzieci narażone są na ciężkie powikłania zapalenia krtani, głównie z powodu odmienności położenia i budowy anatomicznej krtani. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka jest bardzo podatna na obrzęk i stany skurczowe, dlatego infekcja objawia się nagłą dusznością i wymaga szybkiej pomocy lekarskiej.

Spis treści

 1. Zapalenie krtani - przyczyny
 2. Zapalenie krtani - objawy
 3. Zapalenie krtani - leczenie

Zapalenie krtani - przyczyny

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, z kolei zapalenie nagłośni - przez bakterie. Inne możliwe przyczyny to:

 • nagłe oziębienie krtani
 • przebywanie w suchych, zakurzonych pomieszczeniach
 • nadmierny wysiłek głosowy

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani:

 • długotrwałe wystawienie na działanie dymu tytoniowego, który podrażnia śluzówkę krtani
 • przewlekłe schorzenia układu oddechowego, np. przewlekłemu alergicznemu nieżytowi nosa oraz chronicznemu zapaleniu zatok przynosowych
 • długotrwały, nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy, a więc zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku oraz wyżej – drażnienie  śluzówki krtani przez kwaśny sok żołądkowy może wywołać przewlekły stan zapalny krtani
 • praca w pomieszczeniach klimatyzowanych, z suchym powietrzem, wśród oparów chemicznych
 • praca głosem, tj.: nauczyciele, przedszkolanki, wokaliści, dziennikarze, częściej zapadają na zapalenie krtani.

Zapalenie krtani atakuje głównie w I i IV kwartale roku, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w domu tylko sprzyja rozwojowi infekcji.

Zapalenie krtani - objawy

Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani pojawiają się zazwyczaj po 2-3 dniach trwania wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych jako proces zstępujący po wcześniejszym zapaleniu błony śluzowej nosa i gardła. Z kolei zapalenie nagłośni rozwija się błyskawicznie.

 • kaszel
  • suchy
  • szczekający
  • duszący
  • pojawia się w godzinach nocnych i wybudza ze snu
 • świst podczas oddychania, wydobywający się z krtani (stridor)
 • zwiększona czynność pomocniczych mięśni oddechowych - rozdymanie się skrzydełek nosa przy oddechach, wciąganie dołków nad- i podobojczykowych, przestrzeni międzyżebrowych i nadbrzusza przy wdechu
 • przyspieszenie oddechu
 • bezgłos
 • ból gardła, któremu zwykle towarzyszy uczucie drapania
 • stan podgorączkowy lub gorączka
 • osłabienie, uczucie zmęczenia

Objawy przewlekłego zapalenia krtani to:

Zapalenie krtani - leczenie

Leczenie zapalenia krtani trwa ok. dwóch tygodni. Chory powinien leżeć w łóżku, w pokoju o temperaturze ok. 20oC. Pokój chorego musi być stale nawilżany i wietrzony - jeżeli nie masz elektrycznego nawilżacza, kładź na kaloryferach mokre, grube ręczniki.

Aby złagodzić ból krtani, smaruj szyję kamforą i owijaj ciepłym szalikiem, rób inhalacje, np. z naparu rumianku lub szałwii. Przez ten czas obowiązuje oszczędzanie głosu – mówić można tylko szeptem. Nie wolno palić ani używać ostrych przypraw, które mogłyby podrażnić krtań. Ze względu na ból towarzyszący połykaniu wskazane jest podawanie choremu niezbyt gorących, półpłynnych dań.

Z leków wystarczą preparaty przeciwzapalne (dostępne bez recepty), syrop hamujący kaszel (na noc) i rozrzedzający wydzielinę (w ciągu dnia). Antybiotyk jest konieczny, jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne.

* Gardimax medica lemon spray (Chlorhexidini digluconatis solutio + Lidocaini hydrochloridum) 20 mg + 5 mg/10 ml. Lek bez recepty. Aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml. Składniki: 10 ml aerozolu zawiera 20 mg diglukonianu chlorheksydyny i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Wskazania do stosowania: lek do stosowania objawowego w celu łagodzenia dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym lub podrażnieniem w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 30 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., Bankowa 4, 44-100 Gliwice.

* ChPL Gardimax medica lemon spray

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Magda Nosek
|

Przy zapaleniu krtani najgorsze jest suche powietrze, trzeba nawilżać struny głosowe. Skuteczne są krople L52, można zacząć taka większą dawką na początku, a potem spokojnie podtrzymywać. Mi pomogły już dwa razy i to praktycznie po 3 dniach nie było śladu choroby.

B
|

W przypadku zapalenia krtani absolutnie trzeba unikać mówienia szeptem, bo to bardzo obciąża krtań. Trzeba po prostu oszczędzać głos.

Renia
|

Ostatnimi czasy często miewałam infekcje gardła, zapalenie krtani. Mój lekarz rodzinny do którego chodzę od lat pan dr J. Banasiuk podczas wizyty dokładnie przeprowadził badanie uszu i gardła, sprawdzil też drożność nosa. Zasugerował, że przyczyną jest alergia i powinnam wykonać testy. Faktycznie badania wykazały, że mam uczulenie na pyłki drzew. Po zapisaniu leków przeciwalergicznym problem ustąpił.

Apsinka
|

One często podrażniają i powodują suchy kaszel zamiast pomagać. Zwłaszcza przy dłuższym leczeniu. A krztusiec brali pod uwagę? Jak śpiewasz to wiesz że nie wolno szeptać i obciążać krtani. Nawilżaj powietrze, ale bez specyfików, ludzie bardzo często maja na nie uczulenia. Nawilżaj gardło. Pij co chwilę łyk wody mineralnej. NIE odkrztuszaj. Pohamuj się pij wodę jak cię bierze atak kaszlu.

Anna
|

Jaki to syrop?

Anika
|

Zapalenie krtani kojarzy mi się przede wszystkim z okropnym bólem gardła. Ostatnio przez to przechodziłam i nie ruszałam się nigdzie bez pastylek do ssania. Przynosiły mi szybką ulgę nawet na 2-3 godziny. Bez nich chyba bym skonała. Do tego płukanie gardła szałwią rano i wieczorem. Jakoś udało mi się przetrwać ;)

Klaudia1994
|

Mi na bardzo silny ból całego gardła szybko i skutecznie pomogły tabletki. Kupiłam za namową mojej Pani farmaceutki, ale nie żałuję mojej decyzji. Po około 2/3 dniach gardło miałam jak nowe :) Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie te tabletki.

Kaswida@o2.pl
|

Witam ,Ja to już jestem beznadziejna ,Około 2 miesięcy lekarz laryngolog stwierdził u mnie suche zapalenie krtani,różne ,ale to dosłownie różne leki ,syropy kupowałam [bez recepty] wydałam duże pieniązki i nic z tego.Byłam u rodzinnego,lekarza u pulmologa i laryngologa i nadal suchy męczący kaszel i chrypa .Oczywiście inhalację robię z soli iwonickiej na przemian z berodual.i też nic nie pomaga .Lekarze mówią o inhalacji i oszczędzaniu głosu .Staram się Spiewam takrze amatorsko .Pomuącie co mam dalej robić ,żeby całkowicie nie utracić głosu.Dziękuję Kasia

estera
|

ostatnio przechodziłam zapalenie krtani. Skończyło się na antybiotyku, który na szczęście pomógł. najgorszy był jednak kaszel, ale z tym też sobie poradziłam. Na szczęście kupiłam w aptece świetny syrop który można dostać bez recepty. Dzięki niemu tak na prawdę pokonałam kaszel i stan zapalny, który go wywoływał.

ala
|

zapalenie krtani