ZAPALENIE NAGŁOŚNI rozwija się błyskawicznie

2014-08-28 15:15

Zapalenie nagłośni to choroba rzadka, ale rozwijająca się gwałtownie, a przez to bardzo niebezpieczna – wymaga szybkiej i skutecznej interwencji w warunkach szpitalnych. Nie leczona – stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jakie są objawy zapalenia nagłośni? Jak przebiega leczenie?

ZAPALENIE NAGŁOŚNI rozwija się błyskawicznie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zapalenie nagłośni: objawy choroby
  2. Leczenie zapalenia nagłośni

Zapalenie nagłośni może prowadzić nawet do śmierci, dlatego warto znać objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby. Nagłośnia to niewielka chrząstka pokryta błoną śluzową i otoczona więzadłami i mięśniami. Jej zadaniem jest zamykanie wejścia do krtani w czasie połykania pokarmu. Jeśli to miejsce zainfekują bakterie zwane haemophilus influenzae (ale też czasem paciorkowce lub pneumokoki), pojawia się stan zapalny, a za nim obrzęk. Opuchnięta nagłośnia może skutecznie zablokować wlot do krtani i uniemożliwić oddychanie. A to prowadzi do śmierci.

Zapalenie nagłośni: objawy choroby

Objawy zapalenia nagłośni najczęściej pojawiają się w nocy. Mogą być bardzo podobne do oznak przeziębienia lub zapalenia gardła. Chory czuje się źle, ma podniesioną temperaturę, boli go gardło, ma kłopoty z przełykaniem. Bardzo szybko jednak wzrost temperatury przeradza się w wysoką gorączkę, pojawiają się wyraźne trudności z oddychaniem, które wymuszają przyjmowanie pozycji siedzącej z wyraźnym, pochyleniem się do przodu (w tej pozycji uczucie duszności dokucza najmniej). Chory nadmiernie ślini się, bo nie może przełknąć wydzieliny, ma chrypkę, dość szybko traci głos. Każdy ruch powoduje dotkliwy ból a niedotlenienie – senność. Podczas wdechu słychać wyraźny świst. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego wezwania lekarza.

Leczenie zapalenia nagłośni

W oczekiwaniu na przyjazd lekarza warto chorego wyprowadzić na chłodne powietrze: oddychanie nim powinno zmniejszyć obrzęk i zapobiec zamknięciu dróg oddechowych. Zapalenie nagłośni lekarz zdiagnozuje na podstawie laryngoskopii pośredniej, czyli oglądając krtań za pomocą odpowiedniego lusterka. Czasami w takich przypadkach wykonuje się zdjęcie rentgenowskie szyi (z boku). Pierwszym krokiem w leczeniu zapalenia nagłośni jest udrożnienie dróg oddechowych, w razie konieczności trzeba zastosować intubację dotchawiczą lub tracheotomię (nacięcie tchawicy).Leczenie ostrego zapalenia nagłośni, szczególnie u dzieci, odbywa się w warunkach szpitalnych: to po to, by zminimalizować ryzyko uduszenia, a także uogólnionego rozprzestrzenienia się bakterii we krwi, czyli sepsy. Jak każde zakażenie bakteryjne, zapalenie nagłośni leczy się antybiotykiem, dodatkowo za pomocą sterydów zmniejsza się obrzęk i poprawia drożność dróg oddechowych. W wyniku takiej kuracji zapalenie nagłośni mija szybko i bez powikłań.