RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA]

2018-07-11 15:57 Monika Majewska

Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry. Sprawdź jakie są rodzaje raka skóry, jak rozpoznać ich objawy i jak wyglądają.

Rak skóry to nowotwór złośliwy, którego objawy pojawiają się w krótkim czasie. Rak skóry wzrasta bowiem zazwyczaj szybko, naciekając otaczające tkanki, może także dawać odległe przerzuty. W przeciwieństwie do nowotworów łagodnych skóry, które rozrastają się powoli, nie niszczą tkanek otaczających, od których są wyraźnie odgraniczone i nie dają przerzutów.

Rak skóry nie rozwija się od razu - jest to proces długotrwały i wieloetapowy. Raka skóry poprzedzają zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry (np. rak kolczystokomórkowy). Główną przyczyną raka skóry jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV.

W leczeniu stosuje się różne metody, np. operację chirurgiczną, radioterapię. Jednak w przypadku zaawansowanej postaci choroby, może ona prowadzić do śmierci pacjenta.

Rak skóry - objawy i rodzaje

1. Raki skóry wywodzące się z

W większości przypadków rak podstawnokomórkowy skóry występuje na głowie (przede wszystkim na twarzy) i szyi. Ma postać niedużego guzka otoczonego wałowatym brzegiem. Uwagę chorego powinna zwrócić niegojąca się ranka pokryta strupem, który cyklicznie odpada, odsłaniając niewielkie owrzodzenie („rankę”), która szybko pokrywa się nowym strupem. Rak podstawnokomórkowy może mieć również postać płaską łub płasko-wyniosłą, łuszczącą się i zaczerwienioną.

  • rak  płaskonabłonkowy

Podobnie jak rak podstawnokomórkowy pojawia się na skórze w miejscach, które są wystawione na działanie promieni słonecznych - skóra głowy, twarzy, szyi i ramion - ale może się pojawić również w miejscach chronionych przed słońcem.

70 proc. przypadków nowotworu skóry powoduje rak podstawnokomórkowy.

  • rak kolczystokomórkowy (ang. Squamous Cell Carcinoma – SCC)

Jest drugim najczęściej występującym nowotworem skóry. Ponad 80 proc. przypadków SCC dotyczy części ciała eksponowanych na światło słoneczne, najczęściej jest to głowa (okolica oczodołów, nosowo-wargowa, wargi, nos, policzki, uszy), szyja, grzbiety rąk. Wyróżnia się postać przedinwazyjną i inwazyjną raka kolczystokomórkowego.

Postać przedinwazyjna (z której może się rozwinąć rak skóry)

- choroba Bowena - to rumieniowe tarczki o ostro zaznaczonych granicach, o aksamitnej lub złuszczającej się powierzchni

- erytroplazja Queyrata - widoczna jest jako czerwona gładka plama na żołędzi prącia u nieobrzezanych mężczyzn

- erytroplakia - to wszelkiego rodzaju czerwone zmiany zlokalizowane na błonach śluzowych

Postać inwazyjna (rak skóry) ma charakter brodawkujący lub wrzodziejący. Skóra wokół jest nacieczona, stwardniała, często obecne są wałowato wywinięte brzegi.

  • rak brodawkujący - jest to nowotwór występujący na narządach płciowych, w jamie ustnej i w obrębie stóp. Wzrost raka brodawkującego jest bardzo powolny, jego powierzchnia jest pokryta masami rogowymi. Jego przyczyną może być  m.in. wirusy brodawczaka ludzkiego HPV 6 i HPV 11.

Jak rozpoznać raka skóry?

2. Rak neuroendokrynny Merkla

Rak z komórek Merkla (MCC) jest neuroendokrynnym nowotworem skóry o bardzo złośliwym przebiegu. Zachorowania są rzadkością i szacunkowo ocenia się je na poziomie 0,23 na 100 tysięcy białej populacji.

Większość przypadków występuje w starszym wieku, najczęściej około 69. roku życia. Rak z komórek Merkla najczęściej zlokalizowany jest na obszarach skóry narażonych na ekspozycję słońca. W połowie przypadków dotyczy regionu głowy i szyi oraz w 40 proc. występuje na kończynach.

Zwykle objawia się on jako czerwony guzek o gładkiej powierzchni z licznymi teleangiektazjami (poszerzonymi naczynkami krwionośnymi). W 50 proc. przypadków w momencie rozpoznania obecne są już przerzuty do węzłów chłonnych.

3. Czerniak

Zmiany w obrębie znamienia budzące niepokój - bo sugerujące czerniaka - określa się skrótem ABCD, gdzie:

A to asymetria, zmiana kształtu znamienia z okrągłego na niesymetryczne,
B to brzegi nierówne lub postrzępione,
C to kolor (od ang. colour), czyli zmiana zabarwienia, np. ściemnienie, rozjaśnienie lub różne zabarwienie na jednym znamieniu,
D to rozmiar (od ang. diameter) – każde znamię o średnicy większej niż 6 mm powinno być dokładnie zbadane

4. Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry

Objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków (lub zlewnych plam lub nacieczeń) najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach (stanowią one tak zwaną postać zapalną – charakterystyczną dla początku choroby skóry).

Po pewnym czasie zmiany te zlewają się w większe formy, tworząc fioletowe lub ciemnoczerwone plamy (postać naczyniakowa) by w końcu stwardnieć i zgrubieć (postać guzowata – ostatnia faza rozwoju mięsaka Kaposiego).

Guzom potrafią towarzyszyć owrzodzenia i krwotoki, utrata masy ciała, gorączka i pocenie się. Choroba zwykle atakuje obie kończyny (niekoniecznie na raz), a z czasem potrafi zająć również narządy płciowe, uda, twarz, tułów lub nawet organy wewnętrzne.

5. Chłoniak skóry typu T (ziarniniak grzybiasty, Mycosis fungoides)

To rzadki nowotwór skóry. występuje u osób między 40. a 60. rokiem życia, częściej u mężczyzn. Jest spowodowany niekontrolowanym rozrostem komórek T w skórze.

Najczęstsze typy/rodzaje chłoniaka skórnego T-komórkowego to ziarniniak grzybiasty oraz Zespół Sezary'ego.

6. Choroba Pageta (rak skóry Pageta)

We wczesnym etapie choroby na skórze pojawiają się plamy rumieniowe, które wywołują świąd i uczucie pieczenia. Może z nich sączyć się wydzielina. Następnie mogą się pojawić nadżerki (często krwawiące).

Zmiany występują zwykle w okolicy zewnętrznych narządów płciowych: srom, odbyt, prącie i worek mosznowy - są to okolice bogate w gruczoły apokrynowe i ekrynowe.

Rzadziej nowotwór obejmuje górną część ud, pośladki, pachy i okolicę pępka. Znane są pojedyncze przypadki lokalizacji zmian nowotworowych w obszarach skóry pozbawionych gruczołów apokrynowych np.: w przewodach słuchowych zewnętrznych, na powiekach, w przełyku, w cewce moczowej.

7. Przerzuty do skóry (najczęściej pochodzące z ognisk pierwotnych czerniaka, raka płuca, jelita grubego, jamy ustnej, nerki, żołądka oraz raka jajnika i piersi u kobiet)

Samobadanie pod kątem raka skóry należy wykonywać co 2-3 miesiące, a raz na rok trzeba wybrać się do specjalisty

Źródło: lifestyle.newseria.pl

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
malwina.
|

HEJ i co z tym twoim mężem jak to się rozwinęło .

mors
|

nie jestem lekarzem ale sporo coś na ten temat wiem, mogę podać link jest on w języku niemieckim ale są tez w języku angielskim. Ten lekarz wydal publikacje książki która jest do nabycia w jez. polskim. Cala sprawa z rakiem opiera się na GcMAF i witaminie B17 i D o zwiększonej dozie.
https://www.youtube.com/wat...

gość12345678
|

może ktoś umie pomóc, proszę o odpowiedź

gość12345678
|

Właśnie mój mąż był leczony wemu-rafenib, leczenie przerwano, bo nastąpił duży rozsiew w głowie, mąż już nie chodzi i strasznie cierpi. Raka stwierdzono w 2012 IV stopnia, wówczas nie podjęto żadnego leczenia, były tylko wizyty kontrolne i pytanie, doktora "jak się Pan czuje?" i następna wizyta za 3 miesiące. nie robiono badań, tylko USG, gdzie w opisach zawsze było to sam, czyli bez zmian, Jestem zrozpaczona i wściekła na naszą służbę zdrowia

Adam
|

propagowanie nadziei i nieetyczna chęc dorobienia się na chorych ludziach

Q
|

onkolog to chyba jedyny lekarz który nie wie czy wyleczy i co leczy. nie polecam. radzę zwrócić uwagę na wit b17 i leczenie ciecierzycą- to ostatnie może i straszne ale czy gorsze od naświetlania i chemii