Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY

2017-06-08 8:42
Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY
Autor: thinkstockphotos.com Choroba Bowena - przedinwazyjny RAK SKÓRY

Choroba Bowena to postać przedinwazyjnego raka skóry. Oznacza to, że nowotwór ogranicza się tylko do błony podstawnej naskórka, jednak nieleczony może się zacząć przemieszczać do głębiej leżących tkanek, a nawet dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz do odległych organów, np. kości i mózgu. Jakie są przyczyny i objawy choroby Bowena? Na czym polega leczenie?

Choroba Bowena to przedinwazyjna forma (czyli tzw. forma in situ) raka kolczystokomórkowego - złośliwego nowotworu nabłonka płaskiego.

Choroba w większości przypadków dotyka osób powyżej 60. roku życia (w 80 proc. przypadków) i występuje nieco częściej u kobiet.

Forma in situ (czyli "w miejscu") oznacza, że rak ogranicza się do swojego pierwotnego ogniska, czyli do błony podstawnej naskórka. Jednak nieleczony może się przemienić w inwazyjnego raka skóry - czyli takiego, który zaczyna atakować głębiej leżące tkanki. Może nawet dać przerzuty do węzłów chłonnych oraz do odległych organów, np. kości i mózgu. Ryzyko przemiany choroby Bowena w inwazyjną postać raka kolczystokomórkowego wynosi 3 proc. i zwykle jest to proces wieloletni.

Choroba Bowena - przyczyny i czynniki ryzyka

Ryzyko rozwoju choroby Bowena zwiększają:

Choroba Bowena - objawy

Choroba Bowena objawia się w postaci rumieniowych zmian, które:

  • są wyraźnie odgraniczone
  • są pokryte strupami
  • w środkowej części mogą być popękane, brodawkowate lub rzadziej barwnikowe
  • mogą być pojedyncze lub mnogie
  • lekko wystają nad poziom otaczającej skóry
  • mogą wystąpić wrzodzenia
  • zwykle są zlokalizowane na głowie, szyi i tułowiu (głównie na obszarach wystawionych na promieniowanie słoneczne) - gdy zmiany dotyczą żołędzi prącia bądź warg sromowych, mówimy o erytroplazji Queyrata

Wszelkie powiększanie się zmian, zwiększenie nacieku podstawy i nasilony rozpad wskazuje na transformację nowotworową.

Choroba Bowena - rozpoznanie

W przypadku podejrzenia choroby Bowena wykonuje się dermatoskopię. Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego. W obrazie tym stwierdza się liczne, często nieprawidłowe figury podziału i zgrubiały naskórek z zaznaczonym zniekształceniem.

Choroba Bowena - leczenie

W leczeniu choroby Bowena wykorzystuje się między innymi krioterapię, chirurgiczne usunięcie zmiany, leczenie laserem CO2, terapię fotodynamiczną, krem 5-fluorouracylowy, 5-procentowy krem z imiquimodem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.