Erytroplakia szyjki macicy - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-13 12:00

Erytroplakia szyjki macicy potocznie jest błędnie nazywana nadżerką szyjki macicy. W rzeczywistości erytroplakia szyjki macicy to wszelkiego rodzaju czerwone zmiany w obrębie tego narządu, których przyczyną może być nie tylko nadżerka, lecz także ektopia, a nawet rak. Dlatego w przypadku pojawienia się erytroplakii szyjki macicy należy wykonać odpowiednie badanie, które pozwoli na rozpoznanie charakteru zmiany, a co za tym idzie - na wybór odpowiedniej metody leczenia.

Erytroplakia szyjki macicy - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Erytroplakia szyjki macicy - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Erytroplakia szyjki macicy - przyczyny
  2. Erytroplakia szyjki macicy - objawy
  3. Erytroplakia szyjki macicy - diagnostyka
  4. Erytroplakia szyjki macicy - leczenie

Erytroplakia szyjki macicy to określenie wszelkiego rodzaju czerwonych zmian w obrębie szyjki macicy, które są widoczne gołym okiem. Jeśli lekarz zauważy tego typu zmiany na szyjce macicy, powinien wykonać kolposkopię (wziernikowanie szyjki macicy), by ustalić, jaka jest przyczyna ich powstania i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Erytroplakia szyjki macicy - przyczyny

Czerwonymi zmianami w obrębie szyki macicy mogą być m.in.:

  • nadżerka prawdziwa - to pojęcie jest zarezerwowane tylko dla ubytków nabłonka szyjki macicy. Nazywanie wszelkich zaczerwienień na szyjce macicy nadżerką jest błędne
  • ektopia - to przemieszczenie się nabłonka walcowatego z kanału szyjki na tarczę części pochwowej szyjki macicy
  • zmiany przedrakowe i rakowe
Ważne

W przypadku erytroplakii niezbędne jest wykonanie wziernikowania szyjki macicy, czyli kolposkopii. Jest to badanie pozwalające odróżnić od siebie nadżerkę i ektopię, które "na oko" są łudząco do siebie podobne, a także ustalić, czy czerwone zmiany mogą być zmianami nowotworowymi.

Erytroplakia szyjki macicy - objawy

Erytroplakia szyjki macicy zwykle jest wykrywana przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego, ponieważ nie wywołuje żadnych objawów. Czasami mogą się pojawić jedynie upławy.

Erytroplakia szyjki macicy - diagnostyka

W przypadku czerwonych zmian na szyjce macicy, powinno się wykonać badanie kolposkopowe. Tylko wziernikowanie szyjki macicy pozwala ustalić przyczynę erytroplakii.

Jeśli okaże się, że przyczyną czerwonych zmian może być rak, dodatkowo wykonuje się cytologię, a następnie pobiera materiał do badania histopatologicznego.

Erytroplakia szyjki macicy - leczenie

W przypadku nadżerki prawdziwej, w zależności od przyczyny jej powstawania, stosuje się globulki dopochwowe, estrogeny lub leczenie chirurgiczne.

Ektopia w większości przypadków nie wymaga żadnego leczenia.

Zmiany przedrakowe szyjki macicy leczone są farmakologicznie. Leczenie raka szyjki macicy zależy od stadium choroby. W przypadku raka przedinwazyjnego stosuje się chirurgię laserową, kriochirurgię lub chirurgiczną konizację. Jeśli rak jest w stadium zaawansowanym, trzeba usunąć macicę (histerektomia) i dodatkowo stosuje się radioterapię. W przypadku przerzutów do innych narządów stosuje się chemioterapię.