Rzodkiewka – właściwości, witaminy, wartości odżywcze. Czy rzodkiewka jest zdrowa?

2023-10-13 19:10

Te małe, niepozorne warzywa mają mało kalorii, a są skarbnicą witamin i minerałów, m.in. potasu, dlatego powinny włączyć je do diety, szczególnie nadciśnieniowcy. Do tego rzodkiewki zawierają sporo związków siarki, więc wzmocnią wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Współczesna fitoterapia poleca rzodkiewki także na niestrawność i pobudzenie apetytu. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma rzodkiewka, ile ma kalorii oraz w jakie wartości odżywcze jest bogata.

Rzodkiewka
Autor: Getty Images Rzodkiewka – właściwości, witaminy, wartości odżywcze. Czy rzodkiewka jest zdrowa?

Spis treści

  1. Rzodkiewka - właściwości 
  2. Dlaczego rzodkiewka jest ostra?
  3. Rzodkiewka - witaminy i wartości odżywcze 
  4. Rzodkiewki - czy na pewno są zdrowe?
  5. Rzodkiewka - przeciwwskazania
  6. Ile kalorii ma rzodkiewka?
  7. Rzodkiewka – indeks glikemiczny
  8. Rzodkiewka a zgaga
  9. Rzodkiewka a wątroba
  10. Rzodkiewka a cukrzyca
  11. Rzodkiewka na kaszel
  12. Rzodkiewka na reumatyzm
  13. Rzodkiewka wzmocni włosy i paznokcie
  14. Rzodkiewka a ciąża i karmienie piersią. Czy rzodkiewka jest dobra dla niemowlaka?
  15. Rzodkiewki - zastosowanie w kuchni

Rzodkiewka - właściwości 

Rzodkiewki to warzywa, których właściwości zdrowotne i wartości odżywcze były już znane starożytnym Egipcjanom i Grekom, którzy stosowali je na poprawę trawienia, usprawnienie intelektu, dobrą pamięć i wzrok. Także współczesna fitoterapia poleca stosowanie rzodkiewek w wielu dolegliwościach organizmu.

Beszamel: Nowalijki – czy warto je jeść?

Dlaczego rzodkiewka jest ostra?

Nie każdy przepada za intensywnym, ostrym smakiem rzodkiewki. Po spożyciu tej nowalijki może występować pieczenie języka. Dlaczego tak się dzieje? W składzie znajdują się związki siarki i to właśnie one nadają jej takiego charakteru. Im jest ich więcej, tym rzodkiewka ma ostrzejszy smak. Niewątpliwie nadaje ona wielu potrawom wyraźnego charakteru. Niektóre odmiany rzodkiewki, takie jak "French Breakfast" lub Sople Lodu, mają jednak łagodniejszy smak.

Rzodkiewki uprawiane w niższych temperaturach oraz umiarkowanie wilgotniej glebie są mniej ostre. Nie może mieć też za dużo wody, ponieważ jej korzenie staną się szkliste i mają zdecydowanie gorszy smak. Nie należy rzodkiewki za długo pozostawiać w ziemi, ponieważ to niekorzystnie odbije się na jej smaku.

Rzodkiewka - witaminy i wartości odżywcze 

Rzodkiewka zawiera zaledwie 16 kalorii, prawie 2 g błonnika i mnóstwo witaminy C. Obfituje również w wiele cennych mikroelementów. Zgodnie z bazą danych USDA National Nutrient Database 100 g tej nowalijki wzbogaca organizm o następujące wartości odżywcze:

  • Białko ogółem - 0,68 g
  • Tłuszcz - 0,10 g
  • Węglowodany - 3.40 g (w tym cukry proste 1.86)
  • Błonnik - 1.6 g
  • Witaminy:
    • Witamina C – 14.8 mg
    • Tiamina – 0,012 mg
    • Ryboflawina – 0,039 mg
    • Niacyna - 0,254 mg
    • Witamina B6  - 0,071 mg
    • Kwas foliowy -  25 µg
    • Witamina A – 7 IU
    • Witamina K - 1,3 µg
  • Minerały:
    • Wapń – 25 mg
    • Żelazo - 0,34 mg
    • Magnez - 10 mg
    • Fosfor - 20 mg
    • Potas - 233 mg
    • Sód – 39 mg
    • Cynk - 0,28 mg

Rzodkiewki - czy na pewno są zdrowe?

Rzodkiewki należą do nowalijek, czyli warzyw, które ukazują się po raz pierwszy wiosną. Mniej więcej do połowy maja na straganach i w sklepach dostępne są głównie rzodkiewki szklarniowe.

Niestety, niektóre z nich mogą zawierać zbyt dużo azotanów, które nie są korzystne dla zdrowia. Dlatego wybierając rzodkiewki, należy zwrócić uwagę nie tylko na korzeń rzodkiewki, lecz także liście - nie powinny mieć żółtych przebarwień, gdyż mogą one świadczyć o zbyt dużej ilości azotanów. Również w zbyt dużych rzodkiewkach występuje nadmiar związków azotowych.

Poza tym warzywo powinno mieć gładką skórkę, bez pleśni i śladów gnicia. Po przyjściu do domu należy je starannie umyć i nie przechowywać w szczelnych opakowaniach, gdyż niedobór tlenu przyspiesza przekształcanie azotanów w szkodliwe azotyny.

Rzodkiewka - przeciwwskazania

Rzodkiewek nie powinny jeść osoby, które zmagają się z:

W ograniczonych ilościach mogą być spożywane przy kamicy fosforanowej.

Ile kalorii ma rzodkiewka?

Rzodkiewka składa się w około 95 proc. z wody, przez co zawiera niewiele kalorii. Dostarcza w 100 g jedynie 16 kalorii, które pochodzą głównie z białka i węglowodanów. Można ją w takim razie śmiało włączyć do jadłospisu i zajadać ją na surowo lub dodać do wielu potraw. To prawdziwy must have w wiosennej lodówce.

Rzodkiewka – indeks glikemiczny

Oprócz tego, że rzodkiewka ma mało kalorii, to jeszcze niską zawartość węglowodanów. Do tego wyróżnia ją niski indeks glikemiczny, co oznacza, że wywołuje niewielkie zmiany w stężeniu cukru. Jej wskaźnik wynosi 32 (IG = 32). Nawet w badaniach naukowych dowiedziono, aby na obniżenie poziomu cukru we krwi pić sok z rzodkiewki.

Rzodkiewka a zgaga

O rzodkiewce mówi się, że jest naturalną "pigułką" na wiele dolegliwości. Dzięki zawartości olejku goryczkowego to niepozorne warzywo wykazuje działanie pobudzające procesy trawienne. Jednocześnie obniża nadmiar kwasów w żołądku, zapobiega niestrawności i pomocna jest w walce ze zgagą określana jako nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka.

Rzodkiewka a wątroba

Rzodkiewka sprawdzi się w dolegliwościach układu pokarmowego. Rzodkiewka pobudza łaknienie i trawienie (ma przy tym bardzo mało kalorii - zaledwie 16 kcal w 100 g), wspomaga pracę wątroby, a także działa żółciotwórczo i żółciopędnie.

W związku z tym można ją stosować przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia, niestrawności i nadfermentacji jelitowej.

Rzodkiewka a cukrzyca

Korzeń rzodkiewki zasobny jest w antocyjany, lecz ich zawartość zależy głównie od odmiany rośliny. Najwięcej tych wartościowych składników znajduje się w rzodkiewce czerwonej, różowej i fioletowej. Do tego nasiona rzodkiewki są bogate w naturalną witaminę E w postaci mieszaniny tokoferoli.

Sama rzodkiewka ma niski indeks glikemiczny, w związku z czym, śmiało mogą po nią sięgać osoby, które zmagają się z cukrzycą.

Rzodkiewka na kaszel

Rzodkiewka działa także wykrztuśnie, dlatego pomoże złagodzić męczy kaszel. Współczesna fototerapia poleca rzodkiewkę także przy dolegliwościach oskrzelowych i astmie.

Rzodkiewka na reumatyzm

Ponadto w medycynie naturalnej rzodkiewkę stosuje się przy kamieniach nerkowych, krzywicy, anemii, artretyzmie, demineralizacji organizmu i reumatyzmie.

Ponadto działa podobnie jak antybiotyki - bakteriostatycznie i grzybobójczo.

Po rzodkiewkę powinny sięgać także osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem, gdyż zawiera sporo potasu (233 mg/100 g), dzięki któremu jego poziom wraca do normy.

Rzodkiewka wzmocni włosy i paznokcie

Rzodkiewka powinna się znaleźć w diecie wzmacniające włosy i paznokcie, gdyż zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci. Właściwości upiększające zawdzięcza m.in. zawartości związków siarki.

Jakie warzywa i owoce doskonale nawadniają organizm? Sprawdź!

Rzodkiewka a ciąża i karmienie piersią. Czy rzodkiewka jest dobra dla niemowlaka?

Rzodkiewki są dobrym wyborem dla kobiet w ciąży, o ile zostaną dokładnie umyte przed spożyciem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru w jedzeniu tych warzyw. Dzięki temu, że nowalijka zawiera tak wiele cennych witamin i minerałów ma korzystny wpływ na zdrowie matki i jej dziecka.

Za to rzodkiewki nie powinny jeść kobiety karmiące piersią. Mimo że to wyjątkowo zdrowe warzywo, może uczulić maluszka i przyczynić się do wystąpienia u niego dolegliwości, takich jak: kolka, wysypka czy wzdęcia. Poza tym jego ostry i intensywny smak może zmienić smak mleka matki na bardziej gorzki.

Rzodkiewki - zastosowanie w kuchni

Rzodkiewki najlepiej jeść świeże, tuż po wyrwaniu. Łatwo je wyhodować, wystarczy słoneczny balkon. W długiej doniczce wypełnionej żyzną ziemią w odległości co 3 cm umieść ziarenka.

Podlewaj je regularnie, ale niezbyt obficie. Na zbiór trzeba poczekać ok. 3 tygodni. Rzodkiewki są nietrwałe, szybko więdną. Można je przechowywać do 2 dni w lodówce w miseczce wypełnionej wodą.

Uwaga: młode rzodkiewki jada się razem z listkami, które są delikatne w smaku i bogate w składniki odżywcze.

Rzodkiewki dodają smaku kanapkom, twarożkowi, sałatkom. Chrupane między posiłkami stanowią niskokaloryczną przekąskę (100 g to 14 kcal). Jeśli są zbyt ostre, można je maczać w gęstym naturalnym jogurcie.

Smaczne są również na gorąco – duszone lub gotowane (podane np. z sosem beszamelowym) albo w postaci zupy.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie