Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego: przyczyny, objawy, leczenie

2014-03-05 9:09 Monika Majewska

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia struktur rdzenia kręgowego. Konsekwencją jest m.in. osłabienie siły mięśni. Jak wynika z doświadczeń lekarzy, większość chorych wraca do zdrowia, reszta może być skazana na wózek inwalidzki, a nawet potrzebować całodobowej pomocy.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego (acute transverse myelitis - ATM) to choroba neurologiczna, w przebiegu której, w wyniku stanu zapalnego, dochodzi do uszkodzenia mieliny - osłonki włókien nerwowych, która odpowiada za komunikację między nerwami w rdzeniu a resztą ciała. Konsekwencją jest wystąpienie zaburzeń ruchowych, czuciowych lub autonomicznych o różnym nasileniu.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego występuje u 1-4 osób na 1 mln i najczęściej dotyczy osób w wieku od 10. do 20. roku życia i około 40. roku życia.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - przyczyny

Schorzenie to najczęściej występuje w przebiegu choroby zakaźnej (w niemal połowie przypadków 1-3 tygodnie wcześniej pojawia się infekcja, zazwyczaj górnych dróg oddechowych), procesu alergicznego, demielinizacyjnego lub zespołu paraneoplazmatycznego (paranowotworowego). Inną przyczyną ostrego poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego mogą być choroby układowe - głównie toczeń rumieniowaty układowy, rzadziej inne choroby tkanki łącznej: zespół Sjögrena, choroba Behçeta i mieszana choroba tkanki łącznej. Do innych przyczyn zalicza się także zawał rdzenia kręgowego oraz stwardnienie rozsiane i sarkoidozę. 10 procent przypadków stanowi postać idiopatyczna choroby, co oznacza, trudno jest ustalić jej przyczynę.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - objawy

Pierwszymi objawami choroby są nagle pojawiające się: gorączka, bóle w plecach i kończynach oraz uczucie opasywania. Następnie bardzo szybko, bo w ciągu doby, dołączają do nich objawy uszkodzenia rdzenia kręgowego, tj. zaburzenia czynności nerwów ruchowych, czuciowych i wegetatywnych. Stwierdza się porażenie kończyn dolnych oraz zaburzenia czynności pęcherza moczowego i jelit (co początkowo objawia się zatrzymaniem moczu i kału, a potem jego nietrzymaniem) i zaburzenia czuciowe. Są to objawy ogólne, jednak dodatkowo mogą pojawić się także te, które sugerują przyczynę choroby:

  • objawy oponowe, wysypka, współistniejące ogólne zakażenie, immunosupresja, nawracające zakażenia narządów płciowych, objawy półpaśca, powiększenie węzłów chłonnych czy występowanie zakażeń pasożytniczych sugerują zakażenie
  • wysypka, owrzodzenie jamy ustnej lub narządów płciowych, powiększenie węzłów chłonnych, sinica marmurkowata, zapalenie błony surowiczej, nadwrażliwość na światło, zapalenie stawów, rumień guzowaty, suchość ust, zapalenie rogówek lub spojówek, przykurcze lub zgrubienie skóry, zakrzepica żylna lub tętnicza sugerują uogólnione choroby zapalne (np. zapalenie naczyń, choroby naczyń tkanki łącznej)
  • zapalenie nerwu wzrokowego i prawidłowy oraz MRI mózgu sugeruje chorobę Devica

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - diagnostyka i leczenie

W celu rozpoznania choroby, wykonuje się badanie MRI rdzenia i mózgu z użyciem gadoliny (rodzaj środka cieniującego) oraz analizę płynu mózgowo-rdzeniowego, aby wykluczyć stan zapalny rdzenia kręgowego.

O ile to możliwe, zwalcza się przyczynę uszkodzenia rdzenia. Standardowo podaje się kortykosterydy, aby zmniejszyć stan zapalny. Ważne jest także leczenie objawowe m.in. przeciwbólowe oraz rehabilitacja.

Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - rokowania

Powrót do zdrowia może trwać nawet 2 lata, choć największą poprawę stanu chorego uzyskuje się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od początku choroby. Jak wynika z doświadczeń lekarzy, stan 1/3 chorych jest tak ciężki, że muszą oni korzystać z wózka inwalidzkiego lub łóżka, potrzebując pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Nawroty choroby mogą pojawić się u osób z utajonymi chorobami, takimi jak stwardnienie rozsiane lub toczeń rumieniowaty układowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Radosław
|

Rok temu miałem zapalenie rdzenia. Nie zalecono mi żadnej rehabilitacji. Diagonozowano mnie przez kilka miesięcy. W tej chwili czucie już wróciło. Muszę tylko raz w roku robić rezonans kręgosłupa i głowy.

ewela
|

Witam, również przeszłam ta chorobę albo inaczej ciągle się z nią zmagam, a raczej z jej skutkami. Czy możesz mi powiedzieć jaki rodzaj rehabilitacji miałaś?

Xxx
|

Cos wiem o tym schorzeniu ponieważ sama miałam zapalenie rdzenia kregowego. Tylko rehabilitacja moze w tym pomoc