Sinica - objawy, przyczyny, leczenie

2019-10-18 9:49 Anna Zaborska | Monika Majewska

Sinica, czyli nieodpowiednie nasycenie krwi tlenem, to stan, którego główne objawy to zmiana zabarwienia skóry, paznokci i błon śluzowych, które z jasno różowych przybierają barwę siną. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wystąpienia sinicy i na czym polega leczenie.

Spis treści:

  1. Sinica - objawy
  2. Sinica - przyczyny
  3. Sinica - diagnoza
  4. Sinica - leczenie

Sinica to określenie na sinoniebieskie zabarwienie skóry i błon śluzowych, które jest spowodowane niedotlenieniem organizmu. W procesie powstawania sinicy bierze udział hemoglobina - czerwony barwnik krwi (białko zawarte w erytrocytach), którego podstawową rolą jest przenoszenie tlenu – przyłączanie go w płucach i uwalnianie w tkankach organizmu.

Jedna cząsteczka hemoglobiny może przyłączyć od jednej do czterech cząsteczek tlenu, co powoduje, że hemoglobina może występować albo w stanie odtlenowanym (deoxyHb) lub w różnym stopniu utlenowania (oxyHb). Hemoglobina utlenowana ma kolor czerwony, natomiast hemoglobina odtlenowana jest niebieska. 

To wyjaśnia, dlaczego w przypadku sinicy niedobór tlenu wpływa na zmianę zabarwienia skóry, warg czy błon śluzowych.

Sinica - objawy

W sinicy centralnej zauważa się niebieskawe zabarwienie skóry oraz błon śluzowych, głównie warg, języka oraz jamy ustnej.

W sinicy obwodowej obserwuje się niebieskawe zabarwienie skóry obecne jedynie na częściach ciała położonych dalej od osi pośrodkowej - końce kończyn (same palce dłoni, dłonie czy palce stóp, stopy) czy płatki uszu.

Sinica - przyczyny

Wyróżnia się dwie postacie sinicy:

  • sinicę centralną – ten typ jest najczęściej konsekwencją chorób narządu oddechowego (np. zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, napadów astmy, tętniczego nadciśnienia płucnego, zatoru tętnicy płucnej), kiedy dochodzi do niedostatecznego wysycenia hemoglobiny tlenem w płucach lub obecnością hemoglobiny patologicznej. Sinica centralna pojawia się wówczas, gdy ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej wynosi <60 mm Hg, a wysycenie hemoglobiny tlenem <85%.

Część specjalistów wyróżnia również sinicę płucną, która w odróżnieniu od sinicy centralnej ustępuje po podaniu choremu czystego tlenu.

Sina barwa skóry może pojawić się także w przypadku zatrucia: azotynami, azotanami, fenacetyną, sulfonamidami.

Czynnikiem nasilającym sinicę jest palenie papierosów.

Rzadziej przyczyną sinicy jest choroba Raynauda, która polega na obkurczeniu tętniczek doprowadzających krew do palców dłoni lub stóp pod wpływem takich bodźców, jak zimno czy emocje, co objawia się ich napadowym blednięciem.

Sinica - diagnoza

W przypadku sinicy wykonuje się badania krwi. Sinica diagnozowana jest wtedy, gdy ilość odtlenowanej hemoglobiny osiąga 5 g na 100 ml krwi (50 g/l) lub więcej (wysycenie hemoglobiny tlenem spada poniżej 85%).

Sinica - leczenie

Zarówno ostra jak też przewlekła postać sinicy wymaga stałego monitorowania przez lekarza. Jednakże, o ile zazwyczaj w przypadku sinicy przewlekłej przyczyny choroby są zdiagnozowane i wiadomo, jak postępować na co dzień, by łagodzić jej objawy, to mając do czynienia z ostrym atakiem sinicy np. w przypadku zablokowania oddychania, duszenia się wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarza.

W przypadku sinicy centralnej choremu podaje się tlen. Tlenoterapia może się odbywać nie tylko w szpitalu, lecz także w domu dzięki domowym koncentratorom tlenu.

Natomiast najczęstszą przyczyną sinicy obwodowej jest miażdżyca, w związku z tym konieczne jest leczenie tej choroby. Choremu podaje się statyny - leki, które zmniejszają poziom cholesterolu i lipidów, dzięki czemu hamuje się postęp miażdżycy. W niektórych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Czytaj także:

Sinica - co robić?

W przypadku sinicy należy:

  • mieć dostęp do świeżego powietrza
  • ograniczyć wysiłek fizyczny
  • rzucić palenie, nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach
  • regularnie stosować preparaty rozszerzające oskrzela
  • monitorować przebieg chorób przewlekłych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE