Mroczki przed oczami towarzyszą wielu chorobom. Oto najczęstsze przyczyny

2022-06-15 12:09

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W związku z tym osoby, które skarżą się na mroczki przed oczami, mogą potrzebować pomocy grupy specjalistów: internisty, okulisty, diabetyka, a także neurologa i kardiologa. Dowiedz się, jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami. Jaka jest przyczyna pojawiania się latających muszek w polu widzenia?

Mężczyzna przeciera oczy
Autor: Getty Images

Mroczki przed oczami to rozmazane, szare lub czarne plamki przypominające latające muszki, ograniczone do małego obszaru w polu widzenia. Mroczki pojawiają się przed oczami wtedy, gdy patrzymy na jasne, jednolite tło, np. na białą ścianę, kartki papieru lub bezchmurne niebo.

Zazwyczaj mroczki występują pojedynczo, jeśli jednak ich ilość jest większa, a dodatkowo towarzyszą im drobne błyski świetlne we wnętrzu oka, są powody do niepokoju. O wizycie u okulisty należy pomyśleć również wtedy, gdy mroczki po mrugnięciu bez poruszania gałki ocznej nie zmieniają położenia lub nie znikają. Sprawdź, objawem jakiej choroby mogą być mroczki przed oczami. Jakie są przyczyny pojawiania się mroczków przed oczami?

Spis treści

  1. Mroczki przed oczami: męty w ciele szklistym
  2. Mroczki przed oczami: schorzenia siatkówki
  3. Mroczki przed oczami: retinopatia cukrzycowa
  4. Mroczki przed oczami: guz wewnątrzgałkowy
  5. Mroczki przed oczami: obecność ciał obcych w oku
  6. Mroczki przed oczami: choroby ciała szklistego
  7. Mroczki przed oczami: anemia
  8. Mroczki przed oczami i ból głowy: migrena z aurą
  9. Mroczki przed oczami: nadciśnienie oczne
  10. Mroczki przed oczami po operacji zaćmy
  11. Mroczki przed oczami przy wstawaniu
  12. Mroczki przed oczami w ciąży
Zaćma - objawy i leczenie

Mroczki przed oczami: męty w ciele szklistym

U zdrowych ludzi mroczki przed oczami mogą być spowodowane mętami w ciele szklistym. W miarę upływu lat ciało szkliste (część oka, która jest wypełniona żelową substancją) kurczy się i rozpada, a wraz z nim miliony delikatnych włókien kolagenowych. Jednocześnie ciecz szklista staje się bardziej płynna i powstałe odłamki mogą w niej swobodniej pływać, zmieniając ilość światła dostającego się do siatkówki.

Mroczki mogą się pojawić u osób młodych, jednak najczęściej dostrzegają je osoby pomiędzy 50. a 75. rokiem życia, zwłaszcza jeśli są krótkowidzami lub przeszły operację zaćmy.

Mroczki przed oczami: schorzenia siatkówki

Odklejenie lub rozerwanie siatkówki oka

Gdy siatkówka oka oderwie się lub odklei od znajdującej się pod nią naczyniówki, dochodzi do przerwania naczyń krwionośnych. Wtedy do ciała szklistego przedostają się komórki krwi, które są postrzegane jako nagle pojawiające się mroczki przed oczami.

  • Objawy współtowarzyszące: zazwyczaj widzenie pogarsza się po gwałtownym schyleniu się czy dźwignięciu ciężaru.

Stan zapalny siatkówki oka

Istotą tej rzadkiej chorobie oka jest stan zapalny, który obejmuje tętnice i/lub żyły siatkówki.

Mroczki przed oczami: retinopatia cukrzycowa

W przebiegu retinopatii cukrzycowej mroczki przed oczami są spowodowane zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, które doprowadza do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych siatkówki, a następnie do uszkodzenia ich ścian. W następstwie niedotlenienia siatkówka wytwarza nowe naczynia przedsiatkówkowe. Jednak są one bardzo słabe i łatwo pękają, zaburzając funkcjonowanie całej gałki ocznej.

W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanym stadium retinopatii cukrzycowej pojawiają się mroczki przed oczami

  • Objawy współtowarzyszące: postępujące obniżenie ostrości wzroku.

Mroczki przed oczami: guz wewnątrzgałkowy

Rozrastający się guz naciska na naczynia w gałce ocznej, zwiększając tym samym ciśnienie wewnątrzgałkowe, które może uszkodzić nerw wzrokowy.

  • Objawy współtowarzyszące: osoba chora na raka oka zazwyczaj zmaga się również z utratą ostrości wzroku i bólem oka. U chorych można zauważyć zmianę koloru tęczówki lub pojawienie się na niej ciemnych plamek.

SPRAWDŹ >> Czerniak oka: najczęstszy złośliwy nowotwór oka

Mroczki przed oczami: obecność ciał obcych w oku

Muszka owocówka, paproch lub piasek to najczęstsze ciała obce, które dostają się do oka i zaburzają pole widzenia. W takim wypadku nie można pocierać oka, tylko wystarczy przemyć je czystą wodą lub solą fizjologiczną. Nigdy nie usuwaj ciała obcego chusteczką higieniczną, ponieważ dodatkowo podrażnia oko.

  • Objawy współtowarzyszące: ból, którego przyczyną jest ciało obce "rysujące" oko pod powieką.

Mroczki przed oczami: choroby ciała szklistego

Wylew krwi do komory ciała szklistego

Uraz głowy albo nadmierny nacisk na gałkę oczną mogą przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Z rozerwanego naczynia wypływa krew, która przedostają się do ciała szklistego. Jeśli drobinki krwi znajdują się w pobliżu siatkówki, mogą być postrzegane jako mroczki. Jest to stan niegroźny, gdyż zazwyczaj następuje samoistne wchłonięcie się krwi.

Odklejenie się ciała szklistego

Z wiekiem struktura ciała szklistego zmienia się: ulega obkurczeniu i rozpłynięciu. W konsekwencji zanika przednie połączenie ciała szklistego z tylną torebką soczewki. U osób po 65. roku życia często zanika także tylne połączenie ciała szklistego i siatkówki. W miarę jak ciało szkliste kurczy się, tworzy małe kawałki tkanki, które pojawiają się w polu widzenia i dają wrażenie mroczków, które przy ruchach oka powoli opadają w dół.

  • Objawy współtowarzyszące: bardzo rzadko pojawiają się błyski w oku.

WAŻNE! Odłączenie ciała szklistego od soczewki zwiększa ryzyko odwarstwienia siatkówki. Jeśli w polu widzenia pojawi się duża ilość "latających muszek" i migające światło, skontaktuj się z okulistą.

Współczulne zapalenie oka

Współczulne zapalenie oka najczęściej jest następstwem poważnego urazu tego delikatnego narządu.

  • Objawy współtowarzyszące: zamazane widzenie, utrata akomodacji oka, ból oka i światłowstręt.

Mroczki przed oczami: anemia

Anemia, zarówno z niedoboru żelaza, jak i witaminy B12, objawia się zespołem dolegliwości charakteryzujących się ogólnym osłabieniem.

  • Objawy współtowarzyszące: blada cera, brak apetytu, duszności, kołatanie serca, senność, szum w uszach.

Mroczki przed oczami i ból głowy: migrena z aurą

Prawdopodobną przyczyną aury migrenowej jest spadek przepływu krwi przez poszczególne obszary mózgu (również część, w której mieści się ośrodek wzroku). Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, wśród których dominują zaburzenia wzroku (zwłaszcza migoczące mroczki), narastają przez kilka, kilkanaście minut i utrzymują się nawet godzinę.

  • Objawy współtowarzyszące: błyski i zygzaki przed oczami, ubytki w polu widzenia, silny ból głowy, który pojawia się zwykle po godzinie od wystąpienia mroczków.

Mroczki przed oczami: nadciśnienie oczne

O nadciśnieniu ocznym mówimy, gdy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (powyżej 21 mm Hg) nie uszkadza nerwu wzrokowego. Nadciśnienie oczne to nie choroba, tylko czynnik rozwoju chorób oczu, najczęściej jaskry (o jaskrze można mówić, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu z ubytkami w polu widzenia).

Przyczyną nadciśnienia ocznego może być przyjmowanie niektórych leków (głównie sterydowych), uraz oka, a także nadmierne lub zbyt małe wydzielanie płynu przez oczy.

WAŻNE! Nadciśnienie oczne nie daje żadnych objawów. Możne je rozpoznać tylko okulista na podstawie rutynowych badań.

SPRAWDŹ >> Badanie dna oka pomocne przy diagnozowaniu nadciśnienia i cukrzycy

Mroczki przed oczami po operacji zaćmy

Mroczki po operacji zaćmy zazwyczaj są przejściowym objawem pooperacyjnym. W ten sposób oczy mogą reagować na nowe warunki widzenia. Gdy oczy przyzwyczają się do nowej ostrości obrazu, dolegliwości znikają.

Jeśli zaćma była wrodzona, istnieje ryzyko, że już przed zabiegiem w oku powstawał zły obraz. Operacja zaćmy wrodzonej w wieku dorosłym może nie pomóc i nawet po zabiegu pacjent może widzieć nieostry obraz.

Mroczki przed oczami przy wstawaniu

Jeśli po przebudzeniu podnosisz się z łóżka zbyt gwałtownie lub po kilkugodzinnym siedzeniu nagle poderwiesz się z fotela, mogą pojawić się mroczki przed oczami, które są wynikiem nagłego spadku ciśnienia (do mózgu dopływa zbyt mało krwi).

Mroczki przed oczami w ciąży

  • Widzenie podwójnie, nieostry obraz, mroczki przed oczami i upośledzenie widzenia przez więcej niż 2 godziny może być oznaką stanu przedrzucawkowego. Jest to stan, który objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. To ono jest przyczyną zaburzeń widzenia
  • Mroczki przed oczami i towarzyszący im ból głowy może świadczyć o anemii lub niedoborze magnezu czy potasu
  • Jeśli mroczkom nie towarzyszy ból głowy, najprawdopodobniej odpowiada za nie niskie ciśnienie krwi.

O występujących objawach należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Czytaj też:

Sonda
Czy miewasz mroczki przed oczami?