Męty ciała szklistego: przyczyny i leczenie zmętnienia ciała szklistego

2015-05-21 10:00 Monika Majewska

Męty ciała szklistego (fachowo zmętnienie ciała szklistego) objawiają się zwykle w postaci ciemnych, ruchomych punktów, nitek, pasm, pajęczyn lub gęstych chmur przed oczami. Męty ciała szklistego, choć dokuczliwe, nie niosą za sobą ryzyka utraty wzroku, jednak mogą współistnieć z chorobami oczu, które, nieleczone, mogą doprowadzić do takiego stanu. Jakie są przyczyny mętów ciała szklistego? Na czym polega leczenie tego schorzenia? Czy męty można usunąć?

Męty ciała szklistego to potoczne określenie na zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) - przypadłość, której istotą jest patologia żelu ciała szklistego wypełniającego oko, polegająca na tworzeniu się skupisk włókien kolagenowych.

Męty ciała szklistego - przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania mętów jest proces starzenia się ciała szklistego oka. Gęsta galareta ciała szklistego zaczyna się z wiekiem rozpływać, a wnętrze gałki ocznej zapełnia się odpadkami i złogami, które mogą znaleźć się na drodze przechodzącej przez oko wiązki światła. Rzuca to cień na siatkówkę i uwidacznia męty. Inną przyczyną mętów mogą być procesy zwyrodnieniowe ciała szklistego, które prowadzą do zmian w strukturze jego włókien kolagenowych. Męty mogą być także konsekwencją wylewu krwi, najczęściej w przebiegu retinopatii cukrzycowej, nadciśnienia tętniczego, wysiękowej postaci AMD, lub w wyniku urazu oka. Innymi przyczynami mogą być stany zapalne oka, a także zębów czy w innych miejscach wewnątrz organizmu.

SPRAWDŹ>> Na jakie choroby mogą wskazywać męty w ciele szklistym oka?

Męty ciała szklistego  - objawy

Męty ciała szklistego są postrzegane jako wielokształtne cienie w ciele szklistym oka - zwykle w postaci ciemnych punktów, nitek, pasm, pajęczyn, gęstych chmur, obręczy, kłaków, robaków - o nieregularnej strukturze lub brzegach, o dowolnym stopniu ruchomości, przeźroczystości, gęstości, grubości, które poruszają się pod wpływem ruchów oka. Jeśli chce się na nie spojrzeć bezpośrednio, umykają z pola widzenia.

Męty są dostrzegalne najczęściej podczas patrzenia na jasne tło (np. błękitne niebo, śnieg, monitor komputera), w jasnych, oświetlonych pomieszczeniach lub słoneczne dni. Wówczas obraz staje się niewyraźny, zamazany, widziany jest "przez folię" lub przez "dym".

Ważne

Męty ciała szklistego - kiedy natychmiast do lekarza?

Męty ciała szklistego są normalnym zjawiskiem, jeśli pojawiają się sporadycznie i w małych ilościach. Jeśli jednak pojawiają się coraz częściej, a ich ilość się zwiększa i dodatkowo towarzyszą im błyski – impulsy lub smugi światła, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Taki stan może wskazywać na odwarstwienie ciała szklistego, odwarstwianie się lub rozerwanie siatkówki czy krwawienie do ciała szklistego.

Męty ciała szklistego - leczenie. Usuwanie mętów ciała szklistego

Większość mętów nie wymaga leczenia, ponieważ tylko czasowo przeszkadzają w widzeniu. Przewrócenie oczami kilkakrotnie w górę i w dół oraz na boki zwykle przemieszcza złogi i rozwiązuje problem.

Jednak niekiedy męty mogą stać się tak liczne i dokuczliwe, że przeszkadzają w widzeniu. W takich rzadkich przypadkach lekarz może zalecić jedną z kilku metod ich usuwania.

Męty ciała szklistego można leczyć kroplami do oczu zawierającymi jodek potasu czy wzmacniającymi widzenie lub naczynia krwionośne (tzw. wikteroliza) lub za pomocą jonoferezy, czyli przykładania do gałek ocznych przez gazę nasączoną jodkiem potasu elektrod.

Jedną z metod usuwania mętów ciała szklistego jest także witrektomia. Jest to inwazyjna metoda usuwania mętów ciała szklistego, jednak dotyczy ona wyłącznie poważniejszych przypadków i niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci jaskry, zaćmy, infekcji oka, a także odwarstwienia siatkówki. Jednak jest ona najbardziej skuteczną metodą leczenia mętów.

Nieinwazyjną metodą na pozbycie się mętów jest witreoliza laserowa zmętnień ciała szklistego. Podczas zabiegu promień lasera uderza o zmętnienia i je odparowuje. Jednak zabieg ten jest nieskuteczny w przypadku męt ruchomych i jest bardzo czasochłonny.

Męty ciała szklistego

Męty ciała szklistego objawiają się zwykle w postaci ciemnych, ruchomych punktów, nitek, pasm, pajęczyn lub gęstych chmur przed oczami.Jakie są przyczyny mętów ciała szklistego? Na czym polega leczenie tego schorzenia? Czy męty można usunąć? Posłuchaj naszego eksperta lek. med. Marty Pietruszyńskiej z Kliniki LIBERMEDIC.

Męty ciała szklistego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Cziczi
|

Nie powinna...

Dan
|

Jakie te sterydy używasz i co to znaczy że są uśpione. Znikają po tych tabletkach czy tylko ich nie widzisz bo jesteś lekko zapamroczona? Jak byłem u 3 okulistów, jakieś krople mi przepisali które nic nie pomogły, chociaż uczciwie każda z okulistek mówiła, że na to nie ma lekarstwa i trzeba się przyzwyczaić. Byłem nawet w klinice laserowej w Warszawie ale okulistka stwierdziła, że mam dużo mętów ale małych i laserem się tego nie trafi. Poza tym każdy laser ma skutki uboczne i stosuje się go w sytuacji jak męty zasłaniają widzenie.

Rena
|

Hej.mam męty w obu oczach.są one spowodowane chorobą toksoplazmozą.zabijam je , a raczej usypiam .. za pomocą tabletek ze sterydami przypisanymi przez okulistę,

Maria
|

Czy może napisać ktoś, kto laserowo usuwał męty i czy to coś dało ?

Piter
|

Witam mam kilka pytań

Daniel
|

Sapiens mogłabyś coś więcej napisać o tej kuracji wodą utlenioną na męty. Też od kilku lat mam coraz większe męty i wszyscy okuliści mówią, że na to nie ma lekarstwa i trzeba się przyzwyczaić. Czy ta woda utlenioną nie zaszkodzi? Proszę Cię napisz coś więcej

Lusi
|

Nie martw się ja mam chyba dwa w lewym oku i trzy w prawym i zyje z nimi pibad 9 lat:) mialam wiecej ale zauważyłam nawet nie wiem kiedy ze kilka sobie poszlo:) nieswiadomie:) jesli chcialabys o cos zapytac, pisz na luzyn1990@o2.pl :)

Lusi
|

Hejka, czy mogłabyś powiedzieć jaką wodę utleniona piłas? Czy taka zwykla z apteki? Mieszkam w uk wiec nie wiem czy tutaj takie same sa, nigdy nie kupowałam. I jak to pic? Tak po prostu te 10 kropli z lyzka wody i tyle? Czy moge potem zapic to np kawa zeby pozbyc sie smaku wody utlenionej? Pozdrawiam :)

Miki
|

Hej Sapiens. Możesz opisać jaką wodę utlenioną stosowałaś?
Pozdrawiam

Marcel
|

Najlepiej kupić perhydrol 30% (spożywczy lub CZDA) i zakraplać do wody. Zaczynać od jednej kropli dziennie i zwiększać nawet do kilkudziesięciu 3x dziennie.

Z Braku laku można wodę utlenioną z apteki 3%.

Woda utleniona jest wytwarzana w naszych jelitach i jest częścią układu odpornościowego. Nie ma co się poddawać propagandzie strachu przed naturalnymi terapiami.