Czerniak oka: najczęstszy złośliwy nowotwór oka

2018-06-22 9:16 Agnieszka Paculanka

Czerniak oka to najczęściej występujący guz wewnątrzgałkowy u dorosłych. Co więcej, z badań wynika, że ten nowotwór oka stanowi nawet 20 procent wszystkich czerniaków. Jakie są objawy czerniaka złośliwego oka? Jak się leczy taki guz wewnątrzgałkowy?

Spis treści

 1. Czerniak oka: przyczyny
 2. Czerniak oka: objawy
 3. Czerniak oka: rozpoznanie
 4. Rodzaje guzów wewnątrzgałkowych
 5. Czerniak oka: rokowanie i przerzuty
 6. Czerniak oka: leczenie

Czerniak złośliwy oka zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów - ten guz wewnątrzgałkowy najczęściej rozpoznawany jest podczas przypadkowej wizyty u lekarza specjalisty.

Posłuchaj o czerniaku oka, najczęstszym złośliwym nowotworze oka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Czerniak oka: przyczyny

Czerniak oka powstaje tam, gdzie jest dużo komórek barwnikowych:

 • w tęczówce
 • w ciele rzęskowym
 • w naczyniówce

Głównymi przyczynami pojawienia się czerniaka złośliwego są skłonności genetyczne i promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB).

Na czerniaka najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, których skóra łatwo ulega poparzeniom słonecznym, oraz te, które mają dużo znamion barwnikowych (ponad 30).

Komórki barwnikowe mogą migrować nawet do części ciała w ogóle nie wystawianych na działanie słońca. Dlatego czerniak może powstać nie tylko w oku, ale nawet pod podeszwą stopy.

Czerniak oka: objawy

Przede wszystkim są to ubytki w polu widzenia i ewentualnie obecność "świetlistych kul" wędrujących po polu widzenia, zwłaszcza o zmroku. Jeśli doszło do zajęcie ciała rzęskowego, to dolegliwości mogą przypominać zaćmę, powodować astygmatyzm, pogarszać ostrość widzenia.

Zmiana w obrębie tęczówki jest zazwyczaj dobrze widoczna jako nieregularne ciemne bądź jasne ognisko, wyglądające inaczej niż zdrowa tęczówka. Podobnie jest w przypadku czerniaka spojówki.

Czerniak oka: rozpoznanie

By postawić diagnozę konieczna jest ocena obu oczu w lampie szczelinowej i wziernikowanie. Zakres badań jest uzależniony od konkretnego przypadku.

Zazwyczaj wykonywane jest USG, by ocenić granice guza.

Dla oceny zarówno gałki ocznej, jak i oczodołu, wykonywane jest badanie rezonansu magnetycznego.

Bardzo istotne przeprowadzenie diagnostyki w kierunku ewentualnych przerzutów.

Co istotne, brak przerzutów w wątrobie praktycznie wyklucza ich obecność w innych lokalizacjach. Rutynowo wykonuje się RTG klatki piersiowej.

Rodzaje guzów wewnątrzgałkowych

 • czerniak tęczówki - staje się dość szybko widoczny dla samego pacjenta lub jego otoczenia; to jasno- lub ciemnobrunatny guzek (lepiej widoczny w tęczówce niebieskiej), powiększający się powoli, powodujący niekiedy zniekształcenie źrenicy; początkowo nie daje objawów bólowych i zaburzeń w ostrości wzroku
 • czerniak ciała rzęskowego - to najrzadsza postać czerniaka oka; jest długo niewidoczny bez specjalnych badań - często uwidacznia się dopiero wtedy, gdy przedostanie się do przedniej komory oka; niepokój mogą budzić zaburzenia wzroku lub bóle oka spowodowane wzrostem guza
 • czerniak naczyniówki - to najczęstsza postać czerniaka oka (około 80 procent przypadków); może długo nie dawać żadnych objawów, szczególnie, gdy znajduje się w obwodowych częściach dna oka; gdy dojdzie do odwarstwienia siatkówki, powstają zmiany w ostrości wzroku i w polu widzenia.

Czerniak oka: rokowanie i przerzuty

W przypadku czerniaka złośliwego oka rokowanie zależy od umiejscowienia guza, jego wielkości oraz typu histologicznego. Czerniak złośliwy oka może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, nerek, wątroby, kości, układu pokarmowego, mózgu a także naciekać gałkę oczną i penetrować ją.

Czerniak oka: leczenie

Leczenie czerniaka złośliwego zależy od jego wielkości i umiejscowienia. Gdy guz jest duży najczęściej usuwa się gałkę oczną (enakulacja) lub też całą zawartość oczodołu (egzenteracja) z późniejszym wstawieniem protezy oka. W przypadku mniejszych guzów stosowane są różne metody:

 • miejscowe wycięcie wewnątrzgałkowe
 • radioterapia z użyciem radioaktywnych płytek (brachioterapia) z radioaktywnym jodem, rutenem oraz irydem naszywanych na twardówkę
 • naświetlania zewnętrzne i teleradioterapię

Przy małych zmianach można również zastosować laserokoagulację argonową. W ciągu ostatnich kilku lat rozwój techniki umożliwił wykorzystanie do leczenia cyklotronu protonowego i jonów helu. Leczeniem uzupełniającym wszystkich tych metod może być chemioterapia i immunoterapia.

Czerniak [wideo]

Czerniak - jak go rozpoznać?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
krik
|

Witam i serdecznie pozdrawiam! chciałabym pogadac z panem o tej chorobie......niestety tez ja mam tylko jak to zrobic

Marzena
|

Czy pisząc "zgasło" miał PAN na myśli utratę wzroku w tym oku ?

Józek
|

unespected1 - jestem żywym dowodem na to że można przez to przejść, choć z niewielkim uszczerbkiem i żyć dalej (16 lat po brachyterapii). Co prawda guz był duży, (13x8mm) i oko "zgasło" kilka mies. po zabiegu w wyniku retinopatii, ale do tej pory stawiam się do Krakowskiej Kliniki na badania (obecnie co 2 lata) i jest stabilnie. Pracuję, żyję jak każdy, mam rodzinę. Jest OK. Pozdrawiam pacjentów - pesymistów. 3majcie się.

unespected1
|

Jeśli czerniak gałki ocznej to nowotwór złośliwy, a gdy wcześnie wykryty ( nie rozlany) ,czy możliwe jest całkowite wyleczenie bez przerzutów do wątroby lub innych organów człowieka.? Po usunięciu i wstawieniu protezy.. tylko podawano antybiotyki pacjentce. Brak jakichkolwiek tu takich danych statystycznych, ani rezultatów wyleczenia pozytywnego..

ewa0808
|

mam problem,zobaczylam na zdjeciach u dziecka inne zrenice(na jednym czerwona a na drugim oku jakas szara cos takiego).
wiem ze w internecie mozna znalesc wiele chorob,ale gdy zobacze fotke nie daje mi to spokoju.Moja corka ma 5 lat i od prawie 4 nosi okulary a raczej nosila.pielegniarka skierowala do okulisty i bylismy robili jakies badania bo ona od malego rozkladala smiesznie galki oczne i rodxenstwo smialo sie a czasami balo,bo bylo okropne to.
chodzimy do okulisty jak i do szpitala ale nie mowilam o tym,ostatnio wizyte mielismy z porzadnym lekazem bo wczesniej wizyty byly u jakis chyba pielegniarek??!ten lekaz znalazl cos w jej dokumetach i kazal to im wyjsnic..
umowilismy sie na wizyte az w pazdzierniku i on nie kazal nosic jej okularow az do wizyty.dostalam 2 listy na kontrole do szpitala Orthoptics i drugi do Ophthamology...czy cos lekarz wykryl???sam i mi nie powiedzial?!czy to tak tylko adania są.i czy mam isc sxybciej ze swoimi obawamu na kontrol czy czekac na wizyte..(wczesniej nosila ale bardzo malo bo wiecej lezaly w domu niz na nosie jej.pierwsze okulart dostala z gabinetu okulistycznego i wyszla taka dumna ale po kilku krokach szla smiesznie jak by łapala grunt-ziemie..i nie nosila ich.potem w szpitalu powiedzialam o tym i poszlam do gabinetu tam lekarz powiedxial ze dal jej o tak o zeby sprawdxic!!?no i dal inne.to temu nie nosila.)PROSZE POMCY!!doradzcie coś.boje sie najgorszego zaczynam byc zalamana.dziekuje bardzo za kazdą porade i odpiwiedz od was.