O czym świadczy BÓL OCZU? Przyczyny bólu oczu

Ból oczu może sygnalizować niegroźną dolegliwość wywołaną na przykład przeciążeniem wzroku czy podrażnieniem spojówek, ale także może oznaczać poważną chorobę oczu, taką jak jaskra lub zapalenie nerwu wzrokowego. Dlatego bólu oczu nigdy nie należy lekceważyć.

Ból oczu może towarzyszyć zapaleniu spojówek

Zapalenie spojówek może być reakcją alergiczną, towarzyszyć nieżytowi górnych dróg oddechowych lub zakażeniu drobnoustrojami. Ból jest niewielki, bardziej dokucza pieczenie. Oczy są zaczerwienione, wrażliwe na światło i łzawią. W kąciku oka gromadzi się ropna wydzielina.

» Nasza rada: Jeżeli po 3 dniach stosowania kropli dostępnych bez recepty nie odczuwasz poprawy, idź do lekarza. Również wtedy, gdy zapalenie spojówek często się powtarza (trzeba ustalić tego przyczynę). Okulista przeprowadza wywiad i badanie oka za pomocą lampy szczelinowej. Jeśli przepisane leczenie nie jest skuteczne, konieczne bywa pobranie wydzieliny na posiew z antybiogramem.

Jaskra - nagły atak powoduje silny ból

W przypadku jaskry silny ból oka pojawia się nagle i promieniuje do kości twarzy, a niekiedy aż na tył głowy. Dochodzi do silnego bólu oka, utraty ostrości widzenia, postrzegania tęczowych kół wokół źródeł światła, zaczerwienienia gałki ocznej, nienaturalnego poszerzenia źrenicy. Oko jest silnie czerwone. Przy ataku jaskry mogą wystąpić nudności (czasem wymioty), obfite pocenie się i zwolnienie akcji serca. Powodem ataku jaskry jest niekontrolowany wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Atak jaskry grozi całkowitą utratą wzroku, konieczna jest szybka interwencja.

» Nasza rada: Gdy dopadnie cię atak jaskry usiądź, nie opuszczaj głowy, trzymaj ją wysoko, weź lek przeciwbólowy. Wezwij pogotowie ratunkowe albo jedź na ostry dyżur. Skutecznej pomocy udzieli tylko okulista. Rozpoznanie dają wywiad, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie w lampie szczelinowej; pomocna jest gonioskopia.

Czego nie wiesz o jaskrze?

Zapaleniu błony naczyniowej towarzyszy ból oczu

Zapalenie błony naczyniowej objawia się bólem oczu i głowy, a także złym widzeniem, światłowstrętem, zaczerwienieniem, łzawieniem, pogorszeniem widzenia czasem znacznym wzrostem ciśnienia w oku. Przyczyn tej choroby oczu jest wiele. Do najczęściej spotykanych należą zaniedbane zęby (ze zmianami chorobowymi przy korzeniach) oraz niedoleczone migdałki. Jednak w większości przypadków przyczyny zapalenia błony naczyniowej nie udaje się ustalić. Wiadomo tylko, że zapalenie to częściej występuje u osób z chorobami tkanki łącznej, takimi jak np. reumatyzm, przewlekły gościec stawowy. Bakterie (gronkowiec i paciorkowiec) atakują wtedy, gdy osłabnie odporność organizmu – przenikają do krwi i osiedlają się w tkankach silnie unaczynionych, do których należy też błona oka.

» Nasza rada: Wybierz się do okulisty, ponieważ trzeba jak najszybciej zastosować odpowiednie leki. Dobiera się je w zależności od miejsca usytuowania zapalenia. Diagnozę umożliwia badanie lampą szczelinową. Pacjent powinien otrzymać skierowanie do stomatologa, laryngologa, internisty, kobieta do ginekologa, a mężczyzna do urologa w celu poszukiwania ognisk infekcji. Mogą to być antybiotyki, sulfonamidy, kortykosteroidy lub środki poszerzające źrenice.

Zespół suchego oka objawia się uciskiem i lekkim bólem w oku

Zespołowi suchego oka najczęściej towarzyszy ucisk i lekki ból w oku, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie powiek, nieostre widzenie, zaschnięta wydzielina na powiekach. Spojówki są przekrwione. Przyczyną zespołu suchego oka jest niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład – więcej w nich wody niż składnika zatrzymującego ją na powierzchni oka (wtedy oczy łzawią).

» Nasza rada: Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych i nie siedź długo przed telewizorem. Jeśli pracujesz przy komputerze, zakładaj okulary ochronne. Korzystaj w ciągu dnia z kropli typu sztuczne łzy. Gdy to nie pomaga, idź do okulisty, który może zaproponować np. założenie specjalnych zatyczek do kanalików łzowych. W diagnostyce stosuje się test Schirmera i test stabilności łez.

Zapalenia nerwu wzrokowego - towarzyszą im bóle przy poruszaniu okiem

Zapalenie nerwu wzrokowego może wystąpić zarówno w widocznej, jak i niewidocznej dla lekarza części oka. Niezależnie od miejsca usytuowania każde zapalenie nerwu wzrokowego prowadzi do osłabienia ostrości widzenia i słabego rozpoznawania kolorów. Dodatkowo może się pojawić ból przy poruszaniu okiem, co jest skutkiem obrzęku osłonek nerwu wzrokowego, dotykających do mięśni poruszających gałką oczną. U pacjenta występuje również brak reakcji na światło, w badaniu pola widzenia widzi on mroczek centralny. Zapalenie nerwu wzrokowego, które dotyczy pozagałkowego fragmentu oka, często jest pierwszym objawem stwardnienia rozsianego.

» Nasza rada: Zgłoś się do okulisty, by ocenił, czy rzeczywiście cierpisz na zapalenie nerwu wzrokowego – jeśli tak, zaleci odpowiednie leczenie. Natomiast gdy będzie podejrzewał schorzenie ogólne, skieruje cię do neurologa. W trakcie leczenia zostaną ci wykonane badania: badanie ostrości wzroku, przedniego odcinka nerwu, dna oka i pola widzenia, widzenia barw, rezonans magnetyczny oraz badanie elektrofizjologiczne, które pozwolą uzyskać rozpoznanie.

Współczulne zapalenie oka - ciężkie zapalenie błony naczyniowej

Współczulne zapalenie oka ma charakter autoimmunologiczny i jest najczęściej skutkiem urazu przenikającego jednego z oczu. Objawy współczulnego zapalenia oka to przekrwienie wokół rąbka rogówki, mroczki, utrata ostrości widzenia i utrata akomodacji oka.

» Nasza rada: Udaj się do okulisty, ponieważ nieleczone współczulne zapalenie oka prowadzi do ciężkiego zapalenia tęczówki, które objawia się bólem i światłowstrętem. Rozpoznanie opiera się na wywiadzie i badaniu lampą szczelinową.

Nowotwór oka rzadko objawia się bólem

Ból towarzyszy nowotworowi oka zwykle wtedy, gdy guz wywiera ciśnienie na gałkę oczną lub nerw; dodatkowe objawy to zaburzenia widzenia, niekiedy wytrzeszcz (guz oczodołu).

» Nasza rada: Udaj się na badanie okulistyczne i tomografię komputerową, które umożliwiają diagnozę.

Jaskra: przyczyny i objawy

Nieleczona jaskra może doprowadzić do zaniku nerwu wzrokowego, a w konsekwencji - do ślepoty. Choroba zazwyczaj wykrywana jest przypadkiem. Jakie są przyczyny jaskry i jak rozpoznać jej pierwsze objawy? Posłuchaj naszego eksperta prof. Iwony Grabskiej-Liberek, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie.

Jaskra: przyczyny i objawy

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mary Sia
|

Ja mam wytrzeszcz

Lusia
|

Symptomy pasują do wielu schorzeń. Nie ma sensu silić się na diagnozę. Tym bardziej, że może to być bardzo szkodliwe. Ze wzrokiem nie ma żartów! Ja nawet jak chcę zmienić krople do oczu to konsultuje to najpierw z moją panią doktor.

gosc
|

ja mam takie suche oko od siedzenia z nosem w książkach. czasem niestety aż wstyd mówić ale siedzę po zmroku bez światła, tylko to co dochodzi zza okna z latarni, ale już mnie wtedy pobolewają i zapalam lampkę. chyba pójdę po jakeś krople bo wykonczę te swoje biedne oczy

dafka
|

Mnie jako tako nie bolą oczy ale dosyć często odczuwałam , że się meczą, czułam jakby piasek w oczach, poza tym nawet zaczęłam widzieć jakby przez mgłę. Zaczęłam łykać lutezan bo ma luteina a ta dla dobrego wzroku jest bardzo potrzebna, no i ma tez beta karoten i witaminy. Jest poprawa i mam nadzieję, że już tak zostanie :)

Lila
|

Przyczyny bólu oczu mogą być przeróżne - u mnie zazwyczaj występują przy dużym ich przeciążeniu. Ostatnio nawet miałam problem z ostrością jednak znajoma powiedziała mi, żebym sobie kupiła luzetan. Przyjmuję go już od dłuższego czasu i widzę sporą różnicę. Cieszę się, że w końcu bez obaw mogę pracować przy komputerze,

Aldona
|

Halina, muszę ci przyznać rację, naprawdę pomagają i oko tak nie wysycha. Dla mnie rewelacyjne.

motyka
|

lekarze,jak Cie nie rozumieja to biora Cie za symulantke.

Oliwia
|

Też długo pracuję przed komputerem i od kiedy zakupiłam specjalnie okulary z filtrami oczy nie przemęczają mi się tak bardzo. Ważna jest co godzinę przerwa przynajmniej 5,10 min aby oczy mogły odpocząć. Najlepiej wybrać się do specjalisty profesjonalna obsługa która przeprowadziła badania wzroku i dobrali mi odpowiednie okulary.

jamana
|

Też dużo czasu siedzę przed komputerem i oczy często mam zmęczone, wysuszone i podrażnione. Nie dałabym rady wytrzymać, gdybym nie nawilżała oczu regularnie kroplami

Marysia
|

Nie ma sprawy ;) krople się nazywają systane ultra a odprominnik jest creatosa, ja akurat używam bio info 4, tego co mi wiadomo jest ich kilka, my postawiliśmy na ten ponieważ skupia się w dużym stopniu na negatywne oddziaływanie komputera.