Witamina A - właściwości i zastosowanie. Objawy niedoboru i nadmiaru witaminy A

2021-06-10 11:55 Monika Majewska

Witamina A pełni wiele ważnych funkcji w organizmie - jest niezbędna w procesie widzenia, wzmacnia układ odpornościowy i może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Poza tym witamina A poprawia wygląd skóry, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kosmetyce, a maść z witaminą A to remedium na wiele skórnych problemów. Jednak z jej dawkowaniem powinny uważać kobiety w ciąży. Jakie jeszcze właściwości ma witamina A? Jakie są objawy jej niedoboru? W jakich produktach można ją znaleźć?

Witamina A - właściwości i zastosowanie. Objawy niedoboru i nadmiaru witaminy A
Autor: Getty Images

Witamina A to termin, który odnosi się do kilku substancji - retinolu i jego pochodnych (tzw. retinoidy) oraz beta-karotenu i niektórych innych karotenoidów. Witamina A, razem z witaminą D, witaminą E i witaminą K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - jest odkładana w tkance tłuszczowej i w wątrobie. Dzięki temu trudniej o jej niedobór, ale z drugiej strony jej nadmiar może być szkodliwy. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży.

Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego  i w formie prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego.

Spis treści

 1. Właściwości witaminy A
 2. Przyczyny niedoboru witaminy A
 3. Objawy i skutki niedoboru witaminy A
 4. Objawy i skutki nadmiaru witaminy A
 5. Witamina A w ciąży - jej nadmiar szczególnie groźny
 6. Witamina A - dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie (RDA)
 7. W jakich produktach występuje witamina A?
 8. Zawartość witaminy A w wybranych produktach spożywczych

Właściwości witaminy A

Witamina A pełni w organizmie szereg ważnych zadań. 

Najważniejsze funkcje i właściwości witaminy A:

 • udział w syntezie białek i przemianach lipidów (tłuszczów)
 • poprawa zdolności regeneracyjnej komórek 
 • udział w prawidłowym przebiegu procesów wzrostowych.
 • potencjalne właściwości antynowotworowe
 • poprawa zdolności widzenia
 • odnowa naskórka
 • działanie przeciwzmarszczkowe - stymulacja wytwarzania kolagenu i elastyny w skórze
 • zmniejszanie wrażliwości skóry na promienie UV.

Witamina A a nowotwory

Jedną z ważniejszych właściwości witaminy A jest to, że ma potencjalne działanie antynowotworowe - przypisuje się jej rolę w prewencji i spowolnieniu progresji:

Witamina A na zdrowe oczy

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny (barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka), biorąc  udział w procesie widzenia. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A jest ślepota zmierzchowa, zwana  kurzą ślepotą, wywołana niedoborem rodopsyny.

Witamina A - kosmetyki i zabiegi

Witamina A przyspiesza odnowę naskórka, wzmacnia jego funkcję ochronną i zmniejsza utratę wody ze skóry. Zwiększa za to wytwarzanie kolagenu i elastyny - podstawowych składników budulcowych skóry. Poza tym likwiduje drobne zmarszczki i przebarwienia. Dzięki temu witamina A należy do najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwstarzeniowych. Maść z witaminą A czy krem z witaminą A to kosmetyk, który warto mieć w domu.

Witamina A sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczna i nawilżona. Wykazano także, że witamina A może wspomóc leczenie trądziku. Poza tym beta-karoten, czyli prowitamina A, jest dodatkowym "filtrem przeciwsłonecznym", który zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko poparzenia skóry.

Zabiegi z retinolem pomagają rozwiązać wiele problemów skóry

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Przyczyny niedoboru witaminy A

Niedobór witaminy A w organizmie może być wynikiem:

Objawy i skutki niedoboru witaminy A

Niedobór witaminy A w organizmie objawia się:

U kobiet zaburzenia miesiączkowania i zaburzenia płodności mogą mieć związek z niedoborem witaminy A. Natomiast u osób starszych częstym objawem niedoboru witaminy A jest dzwonienie w uszach.

Objawy niedoboru witaminy A

Polecamy
jesz co lubisz zbilansowana dieta

Autor: Time S.A

Skorzystaj z wygodnych diet online Poradnika Zdrowie opracowanych także dla osób zmagających się z niedoborami witamin i mikroelementów. Precyzyjnie dobrany plan dietetyczny odpowie na Twoje indywidualne potrzeby żywieniowe. Dzięki nim odzyskasz zdrowie i poprawisz swoje samopoczucie. Diety te są opracowane zgodnie z najnowszymi zaleceniami i standardami instytutów naukowo-badawczych.

Objawy i skutki nadmiaru witaminy A

Witamina A w nadmiernych ilościach jest związkiem toksycznym. Przy jej nadmiernym spożyciu pojawiają się:

Witamina A w ciąży - jej nadmiar szczególnie groźny

Nadmiar witaminy A jest szczególnie toksyczny dla płodu. Jej przedawkowanie może spowodować rozwój wad wrodzonych. Z tego powodu kobiety w ciąży nie powinny sięgać po suplementy diety zawierające witaminę A, a także ograniczyć spożycie mięsa, które zawierają witaminę A w postaci retinolu (np. wątróbki). Natomiast można jeść w dowolnej ilości warzywa i owoce zawierające beta-karoten. Jest on bowiem przekształcany w wątrobie w witaminę A w takiej ilości, jaką organizm potrzebuje. Jedząc warzywa i owoce nie ma możliwości przedawkowania witaminy A.

Witamina A - dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie (RDA)

Wiek Dawkowanie
dzieci: od 1. do 3. roku życia 400 µg; od 4. do 6. roku życia - 450 µg; od 7. do 9. roku życia - 500 µg
chłopcy: od 10. do 12. roku życia 600 µg; od 13. do 18. roku życia - 600 µg - 900 µg
dziewczęta - od 10. do 12. roku życia 600 µg; od 13. do 18. roku życia - 700 µg
mężczyźni 900 µg
kobiety 700 µg
kobiety w ciąży < 19 lat - 750 µg ; > 19 lat - 770 µg
kobiety karmiące < 19 lat - 1200 µg ; > 19 lat - 1300 µg

Warto wiedzieć, że wzrost zapotrzebowania na witaminę A obserwuje się u osób z chorobami układu pokarmowego, podczas długotrwałego stresu i infekcji oraz przy stosowaniu diety zawierającej bardzo małe ilości  tłuszczu (5–10 g/d).

  Źródło: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

  W jakich produktach występuje witamina A?

  Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego  i w formie prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego. Związki te mają różną aktywność biologiczną.

  Beta-karoten jest w mniejszym stopniu wykorzystywany z pożywienia niż retinol. Przyjmuje się, że całkowite wykorzystanie beta-karotenu jest 6-krotnie mniejsze niż retinolu, a innych karotenoidów 12-krotnie. Dlatego łączną zawartość witaminy A w produktach spożywczych wyraża się w mikrogramach (µg) równoważnika (ekwiwalentu) retinolu.

  Zawartość witaminy A w wybranych produktach spożywczych

  Zawartość równoważników retinolu w 100g Produkty spożywcze
  Poniżej 15 µg wołowina, mięso drobiowe (z piersi kurczaka i indyka), ryby (dorsze, mintaje, morszczuki), ser twarogowy chudy, jogurt naturalny, kefir, pumpernikiel, bułki kajzerki
  15 - 150 µg cielęcina, kurczaki, kaczki, ryby (śledzie, makrele, łososie, pstrągi, karpie), jogurt owocowy, mleko krowie i mleko kozie, serki twarogowe homogenizowane, ser twarogowy półtłusty i tłusty, bułki wrocławskie, pieczywo tostowe, makaron dwujajeczny i czterojajeczny
  150 - 1500 µg sery topione, sery dojrzewające, jaja, margaryny, masło, tuńczyki, węgorze
  Powyżej 1500 µg wątróbka kurczaka, wątroba wieprzowa i wołowa

   "Witaminy", praca zbiorowa pod red. prof. Jana Gawęckiego, Biblioteczka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Zeszyt 5, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Poznań 2000

   Czytaj też:

   Bibliografia:

   1. Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012
   2. "Witaminy", praca zbiorowa pod red. prof. Jana Gawęckiego, Biblioteczka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, Zeszyt 5, Katedra Higieny Żywienia Człowieka, Poznań 2000
   Witaminy i minerały w diecie kobiety
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   Witamina
   |

   Chętnie poczytam te prace naukowe, ponieważ mi wit a bardzo służy na trądzik ale wszyscy dookoła straszą przedawkowaniem

   Asia
   |

   Mariusz , masz 100 racji, opisales w skrocie to bardzo prawidlowo.Trzeba dodac ze ludzie ktorzy maja usuniety woreczek zolciowy, przetworzenie beta-karotenu w witamin A w watrobie jest malo prawdopodobne.

   Axel
   |

   A po co mi bogatsze źródło witaminy A, które na dodatek trudno znaleźć, niż marchew?

   olaboga
   |

   mariusz, przecież na samym początku jest napisane, że retinol znajduje się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, beta-karoten (prowitamina A) pochodzi z roślin, karetonoidy A pochodzą z tłuszczów.

   mariusz
   |

   Witamina A nie występuje w marchwi. Marchew posiada beta-karoten który jest prekursorem witaminy a, co oznacza, że po jego strawieniu sprzyja on do powstania wit a w naszym organizmie. Niestety, beta-karoten syntetyczny w większych ilościach jest toksyczny. Natomiast naturalny beta-karoten wchłania się maksymalnie 20-50% z ilości jakiej zjemy (nie mylić z ilością zjedzonej marchwi), z tego wytworzy się 1/6 do 1/48 jednostek wit. A. innymi słowy, trzeba byłoby zjeść 3-5 kg marchwi dziennie, aby możliwym było, w idealnych warunkach, wytworzenie w naszym organizmie zalecanego dziennego zapotrzebowania. Poza tym im więcej przyjmujemy b-karotenu tym mniej jest wchłaniane.

   Nie podaliście też żadnej informacji, że wit. A tak jak D3 i K2, rozpuszczalne są w tłuszczach, więc suplementacja wit. A musi być razem z tłuszczem.
   Dalej. Dawka zapobiegawcza nie ma nic wspólnego z podawanym RDA, gdyż wynosi ona ok 2000 do 100000 IU (j.m.)
   Witamina A, podawana razem z D3 i K2 nie wykazuje żadnej toksyczności.
   Na powyższe mogę przytoczyć conajmniej kilka prac naukowych.

   LIN
   |

   Aniu,
   po naszej rozmowie zasiadłam do kompa w wiadomej sprawie. Przypadkiem jednak natrafiłam na artykuł o kurzej ślepocie i niedoborach żywieniowych w tej chorobie. Nie namawiam, ale polecam byś przyjrzała się swojej diecie i może wzbogaciła ją o niektóre witaminy. Jeśli zauważysz choć maleńką różnicę to znaczy, że jesteś na dobrej drodze.
   WAŻNE!!!
   akomodacja oka w ciemności