Retinol: czy kosmetyki z retinolem są skuteczne?

2020-06-18 14:38
Czy kremy z retinolem są skuteczne?
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki z retinolem wykorzystuje się m.in. do pielęgnacji skóry podatnej na zmiany trądzikowe.

Retinol to najlepiej przebadany składnik kosmetyków. Jest bardzo wysoko ceniony przez ich producentów, ponieważ naprawdę potrafi zdziałać cuda dla urody. Zobacz, jakie jest działanie retinolu w kosmetykach.

Co wyjątkowego jest w kremach z retinolem – pierwotną formą witaminy A, skoro kosmetyki z witaminami są znane od „zawsze”? Wielka kariera retinolu ma solidne podstawy w badaniach, które wykazały wyjątkową jego skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Retinol jest dostępny w tabletkach i kroplach do oczu, a także w kremach i maściach.

Retinol - retinoidy w kosmetyce

Inne retinoidy wykorzystywane do celów kosmetycznych mają pod tym względem działania pewne mankamenty:

 • Kwas retinowy - może silnie podrażniać skórę, powodować jej zaczerwienienie, łuszczenie, a nawet poparzenia.
 • Palmitynian retinylu i octan retinylu - w porównaniu z retinolem mają słabe działanie. Głównie nawilżają, zapobiegają rogowaceniu skóry i pełnią rolę antyoksydantów.
 • Beta-karoten (prowitamina A) - w kosmetykach pełni funkcję przeciwutleniacza.
 • Retinal - to słabiej poznana forma witaminy A, obecnie zarezerwowana patentem dla jednego z koncernów kosmetycznych. Dlatego to właśnie retinol, który działa silniej niż palmitynian, a nieco słabiej niż drażniący kwas retinowy, stał się bohaterem nowoczesnych kosmetyków

Retinol - funkcje w organizmie i właściwości lecznicze

90 proc. retinolu jest magazynowane w wątrobie. Pełni on wiele funkcji w organizmie:

 • reguluje wzrost
 • odpowiada za różnicowanie i regenerację nabłonków
 • bierze udział w procesie widzenia o zmroku (jest składnikiem rodopsyny)
 • hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH)
 • zmniejsza wrażliwość tkanek na działanie tyroksyny (T4)

W związku z tym retinol jest stosowany w:

 • zapobieganiu i leczeniu niedoboru witaminy A
 • leczeniu chorób skóry – łuszczycy, trądziku, rybiej łuski i innych
 • w połączeniach z antybiotykami jest stosowany w leczeniu termicznych, popromiennych i innych uszkodzeń skóry
 • leczeniu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego
 • okulistyce w przypadku zespołu suchego oka, pieczenia i podrażnienia gałki ocznej

Retinol - zastosowanie w kosmetyce. Retinol wygładza zmarszczki

W początkowym okresie stosowania kosmetyków z retinolem zmiany zachodzą w wierzchnich warstwach naskórka i już po kilku tygodniach skóra wygląda młodziej. To dlatego, że dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu i normalizującemu retinolu zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana i naskórek staje się bardziej spoisty.

W dalszej kolejności retinol oddziałuje na głębsze warstwy skóry – wzrasta liczba fibroblastów, zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, poprawia się budowa i funkcjonowanie żywej warstwy skóry, która umożliwia łączność między naskórkiem i skórą właściwą. W rezultacie po kilku miesiącach skóra staje się jędrniejsza i „gęściejsza”, bardziej elastyczna, znikają drobne zmarszczki, a głębokie i mimiczne spłycają się.

Retinol - najważniejszy jest dobór stężenia.

 

Źródło: Newseria.pl

Ważne

Retinol - standardowe dawkowanie

Profilaktycznie:

 • dorośli i dzieci po 8. roku życia - 5000–10 000 j./d codziennie przez kilka tygodni
 • dzieci do 8. roku życia -  2000–2500 j./d codziennie przez kilka tygodni

Leczniczo:

 • dorośli - 12 000–100 000 j.m./d.
 • dzieci po 4. roku życia - 12 000–24 000 j.m./d

Retinol należy stosować zgodnie z zlecaniami lekarza

Retinol poprawia koloryt skóry

Retinol reguluje proces złuszczania i odnowy naskórka, powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów (komórek produkujących barwnik skóry) i redukcję ilości melaniny – w efekcie stopniowo znikają przebarwienia. Retinol przyczynia się także do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka, a tym samym o ładnym, świeżym kolorycie skóry.

Retinol na trądzik

Kosmetyki z retinolem wykorzystuje się również do pielęgnacji skóry tłustej, podatnej na zmiany trądzikowe. To wynika z jego normalizującego działania - retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie, odblokowuje i zwęża pory, hamuje tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków.

Zadbaj o właściwą dermopielęgnację
Pharmaceris - krem z retinolem

Autor: Pharmaceris.com

materiał partnera

KREM Z RETINOLEM na trądzik wieku dorosłego pureRETINOL 0.3 polecany jest do codziennej dermopielęgnacji na noc dla osób dorosłych, wymagających efektywnego działania przeciwtrądzikowego wraz z działaniem przeciwzmarszczkowym. Stworzony z myślą o osobach z tendencją do powstawania niedoskonałości, zmian trądzikowych, zaskórników oraz nadmiernego łojotoku, dla skóry tłustej i mieszanej.

Krem oparty na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, stanowiąc skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry w okresie zmian hormonalnych.

Ważne! Jeśli stosujesz leczenie witaminą A (retinoidami) skonsultuj z lekarzem stosowanie dermokosmetyków z retinolem.

Retinol na cienie pod oczami

Po kilku miesiącach regularnego stosowania retinol powoduje pogrubienie skóry. To bardzo dobra wiadomość, jeśli masz płytko unaczynioną skórę i ciemne podkówki pod oczami – pogrubiona skóra ukryje ten mankament urody.

Zasady stosowania kremów z retinolem

Retinol jest bardzo czuły na działanie światła i temperatury. Jak go stosować, aby był skuteczny?

 1. Opakowanie kosmetyku musi zapewnić jego chemiczną stabilność - nie powinno być przezroczyste. Jeśli jednak producent nie zadbał o to, przynajmniej ty sama przechowuj je z dala od źródeł światła.
 2. Stężenie czystego retinolu w kosmetyku musi być odpowiednio wysokie - nie niższe niż 0,25% (maksymalnie jego dopuszczalne stężenie wynosi 1%).
 3. Preparat najlepiej stosować na noc, zwłaszcza w początkowej fazie kuracji, gdy retinol działa głównie na naskórek, powodując zwiększoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. W ciągu dnia zaś konieczna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, przynajmniej SPF 30.
 4. Retinol może również powodować przejściowe przesuszenie naskórka, dlatego jednocześnie używaj łagodnych kosmetyków nawilżających. Z czasem, po dłuższym stosowaniu, retinol poprawia nawilżenie skóry, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.

Retinol - działania niepożądane

Podawanie dużych dawek witaminy A przez dłuższy czas skutkuje zespołem hiperwitaminozy A. Pojawiają się wtedy objawy, takie jak:

 • uczucie nadmiernego zmęczenia i senności
 • mało charakterystyczne zaburzenia żołądkowo-jelitowe
 • zmniejszenie łaknienia, wymioty
 • powiększenie wątroby i śledziony
 • żółtaczka, leukopenia
 • skąpe krwawienia miesiączkowe
 • bóle głowy
 • nadmierne wysuszenie, nadmierne złuszczanie i pękanie skóry

Podanie ponad 2 000 000 j. dorosłym powoduje objawy ostrego zatrucia witaminy A, które daje objawy, takie jak

Czytaj też: Glinka kosmetyczna – rodzaje, właściwości, zastosowanie glinki kosmetycznej

Ważne

Retinol a ciąża

Preparaty zawierające retinol są bezwzględnie przeciwwskazane w ciąży i w czasie karmienia piersią. Stosowanie retinolu w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać u płodu poważne zaburzenia rozwojowe obejmujące wady twarzoczaszki (wodogłowie, małogłowie), mikroftalmię (małoocze), wady rozwojowe ucha zewnętrznego, układu sercowo-naczyniowego, centralnego układu nerwowego. Dlatego pacjentka musi bezwzględnie przestrzegać skutecznych metod zapobiegania ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia retinolem, pacjentka musi przedstawić negatywny wynik wiarygodnego testu ciążowego.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.