Ostry atak jaskry: przyczyny, objawy, leczenie

2015-03-11 8:24

Ostry atak jaskry jest wywołany nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie wewnątrzgałkowe rośnie na skutek całkowitego zamknięcia kąta przesączania i zablokowania odpływu cieczy wodnistej. Wzrost ciśnienia ocznego może doprowadzić do uszkodzenia nerwu optycznego oraz zaburzeń wzroku. Dlatego ostry atak jaskry wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Ostry atak jaskry: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Ostry atak jaskry jest wywołany nagłym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Spis treści

  1. Ostry atak jaskry: przyczyny
  2. Czego nie wiesz o jaskrze?
  3. Ostry atak jaskry: grupy ryzyka
  4. Ostry atak jaskry: objawy
  5. Ostry atak jaskry: leczenie - pomoc doraźna
  6. Ostry atak jaskry: leczenie właściwe czyli irydotomia

Ostry atak jaskry może mieć również osoba, u której nigdy nie została zdiagnozowana jaskra. Ostry atak jaskry, gdy nie zostanie jak najszybciej udzielona pomoc lekarska, doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego chory z ostrym atakiem jaskry powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Ostry atak jaskry: przyczyny

Ostry atak jaskry dotyka najczęściej osoby, które mają wady oczu powodujące zwężanie się kąta przesączania - wydzielina z oka nie może spłynąć z tylnej części oka do przedniej, co prowadzi do zwiększenie ciśnienia ocznego. U tych osób ostry atak jaskry może zostać wywołany przez:

  • oglądanie telewizji w ciemnym pokoju, wywołujące rozszerzenie źrenic,
  • stres lub podekscytowanie,
  • przyjmowanie niektórych leków: kropli do oczu rozszerzających źrenice, antydepresantów, leków na nudności, wymioty lub schizofrenię, leków na astmę, specyfików na alergię lub wrzody żołądka, a także leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym.

Czego nie wiesz o jaskrze?

Czego nie wiesz o jaskrze?

Ostry atak jaskry: grupy ryzyka

Ryzyko wystąpienia ostrego ataku jaskry zwiększa się po 40 roku życia,ale grupą największego ryzyka są osoby między 60 a 70 rokiem życia. Ostry atak jaskry częściej dotyka dalekowidzów oraz kobiety. Prawdopodobieństwo ataku wzrasta, gdy w rodzinie ta choroba już występowała.

Ostry atak jaskry: objawy

Ostry atak jaskry jest bardzo nieprzyjemny i towarzyszą mu silne dolegliwości, nie tylko bólowe:

  • bardzo silny ból oka i głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami,
  • nagłe zamglenie obrazu, spadek ostrości wzroku,
  • pojawiające się tęczowe koła wokół źródeł światła,
  • zaczerwieniona gałka oczna,
  • poszerzona źrenica,
  • gałka oczna wydaje się twarda jak kamień

Ostry atak jaskry: leczenie - pomoc doraźna

Ostry atak jaskry wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i to w szpitalu. Choremu podaje się krople obniżające ciśnienie, krople zwężające źrenicę oraz doustnie lub dożylnie leki zmniejszające wydzielanie cieczy wodnistej.

Ostry atak jaskry: leczenie właściwe czyli irydotomia

Leczeniem właściwym, które przeprowadza się po farmakologicznym opanowaniu ostrego ataku jaskry jest irydotomia. To zabieg laserowy, polegający na wykonaniu otworu w tęczówce, co zapewnienia przepływ cieczy wodnistej między tylną a przednią komorą. Irydotomię należy wykonać również w drugim oku.