Różyczka u dorosłych: objawy i leczenie. Jakie powikłania może mieć różyczka u dorosłych?

2013-03-25 13:00

Różyczka u dorosłych zazwyczaj przebiega nieco ciężej niż u dzieci. Objawy różyczki i jej leczenie są podobne jak u najmłodszych. Różyczka u dorosłych może stosunkowo często wywoływać szereg powikłań. Co ważne, szczepienie na różyczkę nie daje trwałej odporności na tę chorobę. Jedynie przechorowanie różyczki w dzieciństwie może dać ci pewność, że nie padniesz ofiarą różyczki jako dorosły.

różyczka
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Różyczka u dorosłych: objawy
  2. Różyczka u dorosłych: leczenie
  3. Różyczka u dorosłych: powikłania
  4. Czym objawia się różyczka? Wyjaśnia lekarz, Piotr Gryglas

Różyczka u dorosłych występuje stosunkowo rzadko, bo większość z nas albo przechorowała ją w dzieciństwie, albo była na nią szczepiona. Co jednak zrobić, gdy różyczka pojawi się u osoby dorosłej? Jakie są objawy różyczki u dorosłych? Jak leczy się różyczkę u dorosłych? I jakie mogą być powikłania różyczki u dorosłych?

Różyczka u dorosłych: objawy

Różyczka u dorosłych zaczyna się utrzymującymi się przez kilka dni objawami przypominającymi grypę: złym samopoczuciem, bólem głowy i mięśni, ewentualnie zapaleniem gardła, suchym kaszlem, katar, zapaleniem spojówek, stanem podgorączkowym. Z czasem dochodzi do powiększenia i bolesności węzłów chłonnych karkowych, potylicznych, zausznych i szyjnych, które spowodowane jest namnażaniem się w nich wirusa. Zwykle następnego dnia po pojawieniu się obrzęku węzłów chłonnych występuje wysypka i może utrzymywać się do kilku tygodni. Wysypka jest plamista lub plamisto-grudkowa. Najpierw pojawia się na twarzy, najczęściej za uszami, następnie na tułowiu, a po 1-2 dniach plamki pokazują się również na kończynach. Wysypka przy różyczce rzadko swędzi.Niekiedy wysypka może występować również na podniebieniu miękkim i błonach śluzowych jamy ustnej (plamki Forheimera). Wysypka znika po 2-3 dniach bez pozostawienia przebarwień czy blizn. Może wystąpić nieznaczne łuszczenie się skóry.Do rzadkich objawów różyczki należy również powiększenie śledziony i zapalenie wątroby.

Różyczka u dorosłych: leczenie

Różyczka u dorosłych leczona jest jedynie objawowo. Podaje się leki obniżające gorączkę. Chory na różyczkę powinien pozostać w łóżku. Należy również ograniczyć kontakty z osobami, które nie chorowały na różyczkę, by uniknąć zarażania.

Różyczka u dorosłych: powikłania

Różyczka u dorosłych stosunkowo często wywołuje różne powikłania, do których należą:

  • przemijające stany zapalne lub bóle stawów, pojawiające się dużo częściej u kobiet niż u mężczyzn, a obejmujące zwykle drobne stawy dłoni i nadgarstka (zajęcie dużych stawów zdarza się sporadycznie)
  • zapalenie mózgu, które może pojawić się po tygodniu od wystąpienia wysypki - zapalenie mózgu zazwyczaj przebiega stosunkowo łagodnie i ustępuje bez trwałych śladów
  • małopłytkowość występuje średnio u jednego pacjenta na 3 tysiące chorych, może utrzymywać się do pół roku po zachorowaniu i ustępuje samoistnie
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie nerwu wzrokowego

Bardzo rzadko w wyniku różyczki dochodzi do aplazji szpiku kostnego lub zespołu Guillaina-Barrégo, tj. ostrej polineuropatii charakteryzującej się uszkodzeniem nerwów prowadzących do niedowładów różnych partii mięśni, a nawet zajęcia mięśni oddechowych.

Czym objawia się różyczka? Wyjaśnia lekarz, Piotr Gryglas

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

ap