Rak prostaty. Jak można rozpoznać raka prostaty

2012-10-22 11:23 Anna Ławniczak

Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest jednym z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. Objawy raka prostaty są podobne do tych, które daje łagodny przerost gruczołu krokowego. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Rak prostaty dotyka w Polsce 20 na 100 mężczyzn. Dostrzeżony w początkowym stadium, rak prostaty podobnie jak inne nowotwory daje duże szanse wyleczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i nielekceważenie żadnych objawów, które mogą sygnalizować guz stercza.

Objawy raka prostaty

Rak prostaty daje objawy takie jakie łagodny przerost gruczołu krokowego. Osłabienie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle w okolice lędźwiowej i w miednicy, zaburzenia erekcji, krew w moczu lub spermie.

Rak prostaty - jak rozpoznać? [WIDEO]

Jak stwierdzić raka prostaty

Każdy mężczyzna, który zauważy u siebie takie objawy, powinien odwiedzić urologa. Lekarz wykona badanie per rectum (badanie prostaty przezodbytnicze), zleci wykonanie USG gruczołu krokowego oraz oznaczenie we krwi markerów nowotworowych - antygenu PSA. Jeśli zajdzie taka potrzeba zleci również zrobienie biopsji prostaty.

Co to jest PSA

PSA to antygen wytwarzany przez komórki prostaty. Zwykle jego poziom we krwi jest niski: 1 - 4 ng/ml. Podwyższona wartość PSA w surowicy krwi może świadczyć o zapaleniu gruczołu krokowego, podrażnieniu prostaty lub o raku prostaty. Oznaczenie poziomu PSA w surowicy krwi oraz powtarzanie badania w czasie, jest ważnym wskaźnikiem w rozpoznaniu raka prostaty. Jeśli poziom PSA szybko rośnie może wskazywać na proces nowotworowy.

Leczenie raka prostaty

Nowotwór prostaty rośnie bardzo wolno. Dlatego cały czas lekarze wahają się czy podejmować leczenie radykalne czy tylko obserwować rozwój choroby. Leczenie radykalne polega na operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi oraz wykonaniu zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową (radykalna prostatektomia). U panów, u których rak ograniczony jest tylko do stercza (nie daje żadnych przerzutów stosuje się radioterapię. Dziś, dzięki nowoczesnym metodom obrazowania, radioterapia może być prowadzona bardzo precyzyjnie, w samo ognisko raka (trójwymiarowa radioterapia konformalna 3D CRT) lub śródtkanowo, kiedy niewielkie ziarenka izotopu umieszcza się w ciele, w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska nowotworowego (brachyterapia). W leczeniu zaawansowanego raka prostaty z przerzutami stosuje się  leczenie hormonalne, które ma na celu obniżenie poziomu androgenów. W przypadku gdy po latach pojawi się oporność na hormony i leczenie hormonalne przestanie być skuteczne, stosuje się chemioterapię.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
SpokojnymOkiem
|

Do Zenek: piszesz o lekarzu "W sumie to nic mi nie powiedział totalna olewka." Ja podobnie miałem w badaniu tarczycy u prywatnego lekarza na Pomorzu. Praktycznie NIC mi nie powiedział, mniej niż na temat tarczycy można wyczytać w internecie, a zanim poszedłem we własnym zakresie zrobiłem kilka najważniejszych badań oraz mniej ważnych. 3minuty trwało WYCIĄGANIE od niego jakiejkolwiek opini jak moja sytuacja może wyglądać w przyszłości - po tym wyduszaniu stać go było jedynie na "u jednego zaszfankuje za 2tygodnie u innego za 10lat" i za całość 100zł, za całe nic, które miałem w internecie. NA zwykłej kartce napisał jedynie jakie jeszcze ostatnie z pobocznych badań jakich nie robiłem mogę zrobić - to wiedziałem z internetu. Wyszukałem w internecie innego dr (Panią dr z wieloletnim starzem oraz co ważne o głównej specjalności CHORÓB WEWNĘTRZNYCH i następnie specjalizacji endokrynologa), który miał(a) masę dobrych opinii, przed wizytą zrobiłem ostatnie marginalne badania (na których wreszcie były jakies konkrety) i na wizycie od początku do końca pani dr wyjaśniała kwestie, wypowiedziała się jaki typ potencjalnej choroby tarczycy będę mógł wg niej mieć - nie bała się tego ocenić i powiedzieć, odpowiedziała na WSZYSTKIE moje pytanie, niektóre ubiegając zanim zadałem. DLATEGO MOJA SUGESTIA: wbierać się do takich lekarzy którzy 1. Mają jakąś główną specjalizację nie bezpośrednio docelową dla naszej choroby a NADRZĘDNĄ nad nią 2. Mają dobre opinie (Ale to.. z tym róznie, bo copywriterem jestem sam i opinie w internecie mogą być zafałszowane przez 1000 wpisów sztucznych) ale jak i czym się kierować. Nie da się tak skutecznie zafałszować złych opini lub braku dobrych, więc dobre muszą dość dobrze prowadzić. 3. NIE POPRZESTAWAĆ NA JEDNYM LEKARZU, zdrowie ma się i życie TYLKO JEDNO, a te pieniądze będzie się jeszcze miało ..O ILE POZSTANIE ZDROWIE, więc rezygnacja z czegoś innego (jakiś wydatków zakupów, nawet sprzedaż czegoś) dla opłacenia i wykonania badań i wizyt lekarskich jest dobrą inwestycją - to jest moja prywatna opinia, jako człowieka walczącego z niedoskonałościami jakie dostałem w pakiecie od natury. Jak na razie skuteczna i jestem w pełni zadowolony.

Zenek
|

Mam 38 lat i problemy z prostatą.
Lekarz przepisał sterko i mnie olał.
Kazał przyjść za 9 miesięcy, nie dał mi skierowania na żadne badania.
A ja mam problem z nawracającym dyskonfortem pęcherza, mocz jakiś taki ciemny. W sumie to nic mi nie powiedział totalna olewka.

Przemek
|

Mnie zaniepokoiła ostatnia wizyta u urologa . Od roku biorę tylko leki pochodzenia naturalnego sterko i objawy zostały złagodzone . Czułem się dobrze i poprawiłem jakość swojego życia . Teraz lekarz przepisał mi listę badań które ma zrobić . Zastanawiam się czy tak profilaktycznie czy może coś zauważył :-/

Beata
|

Tata miał leczenie hormonalne, na ponad 1,5 roku PSA się obniżyło, stosował Flutamid, i zastrzyk Eligard raz na pół roku, potem Flutamid zmieniono na Binabic, bo się organizm przyzwyczaił i PSA zaczęło rosnąć... ale Taty kolega już 9 lat stosuje Flutamid i z dobrym skutkiem. Tata ma niestety przerzuty do kości - tu pomógł podany stront. Oprócz tego stosujemy suplementy naturalne, napar z korzenia mniszka, naftę leczniczą i zielony jęczmień. Walczymy...

Jan
|

Ja właśnie szukam komentarzy osób ,które stosowały nie chemiczne sposoby leczenia prostaty,bo mam z tym problem.Dziękuję

Kamila
|

Witamina B17 dobrze rokuje w badaniach, może się komuś przyda ten wpis o pestkach http://www.biozdrowie.pl/20...