WSZY ludzkie - we włosach, łonowe, odzieżowe

2017-07-24 14:42 Monika Majewska

Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy - te, które występują we włosach (na głowie), wszy łonowe i wszy odzieżowe. Wszy najczęściej wywołują chorobę o nazwie wszawica, jednak niektóre z nich mogą być przyczyną znacznie poważniejszych schodzeń, m.in. duru. Sprawdź, jakie są rodzaje wszy i jakie są objawy chorób przez nie wywoływanych.

Wszy - jak wyglądają?

Wsza głowowa ma wielkość 2-3 mm. Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo-brązowy, rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni. Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika.

Wsza łonowa jest mniejsza w porównaniu z wszą głowową, a barwą odpowiada naturalnemu zabarwieniu skóry. Z kolei wsza odzieżowa, która jest nieco większa od wszy głowowej, przybiera najczęściej zabarwienie szare.

Wszy - gdzie występują?

Powszechne przekonanie, że występowanie wszy związane jest z brudem, ubóstwem oraz brakiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, spowodowało, że temat wszawicy jest w naszym kraju tematem tabu.

A fakty są takie, że wszawica od zawsze występuje na całym świecie. Problem dotyczy wszystkich kontynentów, stref klimatycznych i populacji. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Wszy to krwiopijne pasożyty, które żerują na ciele człowieka i zwierząt. Wszy ludzkie to trzy rodzaje wszy:

  • wesz głowowa (Pediculus humanus capitis)
  • wesz łonowa   (Pediculus humanus pubis)
  • wesz odzieżowa (Pediculus humanus vestimenti)

Jak rozpoznać wszy u dziecka?

Wszy głowowe (wszawica głowowa)

Wszawica głowowa najczęściej rozpoznawana jest u dzieci w wieku 3-12 lat. Sprzyjają temu "kontaktowe” zabawy, nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne. Choroba przenosi się bezpośrednio lub przez zakażone przedmioty - szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, pościel, materace itd.

Wszy ludzkie nie bytują na zwierzętach domowych (pies, kot), dlatego nie trzeba przeglądać ich sierści.

Objawy wszawicy głowowej to swędzące grudki zapalne w miejscach ukłuć (samo ukłucie nie jest bolesne), swędzenie, zaczerwienienie skóry głowy, szczególnie przy linii włosów i za uszami, włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną,  Dorosłe wszy i nimfy mogą być słabo widoczne (znajdują się za uszami, na ciemieniu i potylicy). Widoczne gnidy są:

  • małe, owalne, szarobiałe
  • przyklejone do włosa blisko nasady
  • nie dają się wytrząsnąć, oddzielić palcami

Leczeniu należy poddać nie tylko chorego, ale i jego rodzinę.

Warto wiedzieć
Nyda express

Autor: Nyda

materiał partnera

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty przeciwko wszawicy. Warto jest wybrać ten o potwierdzonej skuteczności i dobrej tolerancji dla dziecka, np. NYDA express 50ml przeciw wszom i gnidom (wyrób medyczny). To preparat na wszy i gnidy, którego skuteczność jest potwierdzona badaniami. Eliminuje pasożyty już po 10 min, wystarczy jedna aplikacja. Ekspresowe działanie to wygoda stosowania dla Ciebie i Twojego dziecka. NYDA express nie zawiera neurotoksycznych insektycydów, jest bardzo dobrze tolerowana przez wrażliwą skórę dzieci. Specjalna formuła ułatwia wyczesywanie martwych pasożytów z włosów, przez co kuracja nie jest męcząca dla dzieci.

Postać: aerozol 50ml + grzebień do wyczesywania

Rzecznik warszawskiego sanepidu, Joanna Narożniak: Wszy to nie jest żadna patologia

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Wszy łonowe (wszawica łonowa)

Wesz łonowa pasożytuje najczęściej na skórze okolicy łonowej, wewnętrznych powierzchniach ud, pod pachami, w owłosionych rejonach klatki piersiowej, na rzęsach, brwiach, w zaroście twarzy. Czasami bywała znajdowana we włosach okolicy skroniowej. Może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak u dzieci, w związku z brakiem owłosienia na ciele i zarostu na twarzy, lokuje się w rejonie rzęs i brwi.

Wszy nie skaczą i nie pływają, dlatego do zakażenia może dojść jedynie przez bezpośredni kontakt.

Wszawica łonowa jest obecnie chorobą rzadką. Zwykle kojarzona bywa (podobnie jak wszawica odzieżowa) z chorobami włóczęgów. Pojawienie się tych wszy świadczy o dużym zaniedbaniu i całkowitym braku higieny.

W miejscu wstrzyknięcia toksycznego jadu pojawiają się na skórze błękitne plamy, które świadczą o hemolizie (rozpad) czerwonych krwinek. Zmianom skórnym nieodłącznie towarzyszy świąd, który może doprowadzić do nadkażeń wtórnych na skutek zadrapań.

Metody zwalczania są analogiczne jak przy wszawicy głowowej. W tym wypadku, szczególnie jednak nieprzyjemne i trudne do usunięcia są wszy, które ulokowały się w rejonie rzęs. W ich zwalczaniu wykorzystywana bywa czasami fototerapia laserem argonowym.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Wszy łonowe

Jakiś czas temu znalazłem wesz łonową na swoimi ciele, niedaleko genitaliów, nie mam pojęcia skąd ona się tam wzięła. Jak się ich pozbyć?

dr n. med. dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: Do zarażenia wszawicą łonową dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, aczkolwiek jaja mogą być przenoszone także przez odzież, pościel czy używanie tych samych ręczników. W leczeniu wszawicy łonowej stosuje się preparaty zawierające lindan, dimetikon czy permetrynę.

Wszy odzieżowe

Wszawicą odzieżową zarażamy się na drodze pośredniego lub bezpośredniego kontaktu z odzieżą (na szwach odzieży, głównie w miejscach styku ubrań ze skórą czyli na karku, szyi czy bieliźnie) oraz z pościelą. Wszy nie bytują na skórze - w przeciwieństwie do wszawicy głowowej i łonowej. Choroba dotyka najczęściej osoby bezdomne.

Objawy wszawicy odzieżowej to nieznośny świąd skóry, który nasila się szczególnie w nocy, grudki (powstają po wyssaniu przez wesz krwi), obecność brunatnych przebarwień oraz małych blizn, które pojawiają się po przeczosach oraz wtórnych zakażeniach ropnych, złuszczenie oraz pogrubienie skóry z powodu drapania. Objawem obecności wszy odzieżowej może być też dur (wesz odzieżowa często go przenosi).

Leczenie wszawicy odzieżowej wymaga specjalnego reżimu sanitarnego (kąpiel, zastosowanie leku, zmiana bielizny i odzieży).

Dermatolog Michał Rogowski-Tylman wyjaśnia, jak pozbyć się wszy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Warto wiedzieć

Jakie choroby przenoszą wszy?

Poza wszawicą, wszy mogą wywoływać także (dotyczy wszy odzieżowej):

Obecnie w Europie choroby te występują bardzo rzadko. Mogą stanowić istotny problem na terenach klęsk żywiołowych i dotkniętych wojną.

Źródło:

Bierzniewska B., Choroby pasożytnicze skóry - wszawica, "Farmaceutyczny Przegląd Naukowy" 2017, nr 10

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Sandra
|

fuu...brzydze sie tego okropnie...ciesze sie ze zastosowałam Nitolic u dziecka bo zadziałał po pierwszym użyciu i nie musieliśmy sie dłużej męczyć

trinity
|

To nieprawda, że preparaty niszczą tylko dojrzałe wszy. Gnidy mogą się udusić - obrazowo mówiąc :)

margot
|

niepotrzebnie cię ogolili , Marku

marek98
|

Ja miałem długie włosy do ramion i mi je zgolono na zero z powodu wszy i to chyba jest najlepsze rozwiązanie.

eliza
|

nie, nie niszczy włosów, poza tym nie obciąża ich.

Lakia
|

A można to tak dłużej stosować? Nie niszczy włosów?

eliza
|

mały update: po powrocie wszy nie ma, więc pełen sukces ;) wniosek: kontynuujemy aplikację :D

eliza
|

Martyna, używamy tej odżywki od prawie miesiąca..na razie nie było okazji sprawdzić skuteczności, , może na szczęście, ale właśnie ferie się zaczynają i dzieciaki na zimowisko jadą więc, kto wie......zapakuję im tą ochronę z hedrinu do bagażu i uprzedziłam już Panią, żeby nie była zadziwiona jak środek na wszy zobaczy, ale wole dmuchać na zimne po tych wszystkich przejściach..

Martyna
|

@eliza, jak idzie? u mnie dobre wieści, ostatnio była epidemia w przedszkolu, ale mój łepek nie miał!!!!! jupi!!!!!!!!!!!!! to tylko i wyłącznie dzięki tej odżywce, więc ty też bądź dobrej myśli

eliza
|

jeśli chodzi ochronę, to właśnie ja postanowiłam poeksperymentować z tą odżywką z hedrinu, po w sumie 3 odwszawianiach mam dość...mam nadzieję, że skuteczność o której czytam w różnych wątkach się sprawdzi, bo jestem u kresu wytrzymałości..