Dur powrotny - przyczyny, objawy, leczenie

2017-05-23 15:44

Dur powrotny, gorączka powrotna, ostra choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Jej główny objaw to powracająca co tydzień trzydniowa gorączka. Jakie są pozostałe objawy duru powrotnego? Na czym polega leczenie?

Dur powrotny - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Dur powrotny - przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

  1. Dur powrotny (gorączka powrotna) - objawy
  2. Dur powrotny (gorączka powrotna) - diagnostyka
  3. Dur powrotny (gorączka powrotna) - leczenie
  4. Dur powrotny (gorączka powrotna) - powikłania

Dur powrotny, gorączka powrotna, ostra choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Wyróżnia się dwie postaci choroby:

  • przenoszoną przez wesz odzieżową (Borrelia recurrentis) - występowała w Europie w czasie wojen, a obecnie występuje nadal w Afryce Subsaharyjskiej (szczególnie w regionach dotkniętych wojną i w obozach dla uchodźców. Występuje powszechnie w Etiopii, Sudanie, Erytrei i Somalii), Chinach i Ameryce Południowej
  • przenoszoną przez kleszcze (Borrelia duttoni) - głównie przez kleszcze z gatunku Ornithodoros hermsi. Choroba występuje w Australii, w Ameryce Środkowej i Południowej, Stanach Zjednoczonych (choroba jest rozpowszechniona zwłaszcza w 14 stanach: Arizona, California, Colorado, Idaho, Kansas, Montana, Nevada, New Mexico, Oklahoma, Oregon, Texas, Utah, Washington i Wyoming), w Azji Centralnej i w Afryce, a także nad Morzem Śródziemnym
Czas inkubacji choroby wynosi 7 dni.

Dur powrotny (gorączka powrotna) - objawy

Przebieg choroby zależy od rozległości zmian w drobnych naczyniach włosowatych. zniszczenie śródbłonka tych naczyń prowadzi do uszkodzeń narządów (wątroba, ośrodkowy układ nerwowy). Początek duru powrotnego jest nagły:

Choroba trwa zwykle 3–5 dni, po tygodniu lub później pojawia się następny jej atak, który trwa 3dni. Po tygodniu mogą pojawić się kolejne ataki choroby.

Dur powrotny (gorączka powrotna) - diagnostyka

Wykonuje się badania laboratoryjne w celu wykazania we krwi krętków.

Dur powrotny (gorączka powrotna) - leczenie

Leczenie duru powrotnego polega na podawaniu antybiotyków. Nie opracowała szczegółowych wytycznych dotyczących leczenia, jednak eksperci generalnie zalecają tetracyklinę 500 mg co 6 godzin przez 10 dni jako korzystny doustny schemat dla dorosłych.

Dur powrotny (gorączka powrotna) - powikłania

Długoterminowe następstwa duru powrotnego są rzadkie, ale obejmują zapalenie tęczówki, zapalenie błony naczyniowej, neuropatie.