Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb to choroba, którą wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Objawy świerzbu to uporczywy świąd i charakterystyczna wysypka. Leczenie domowe tej choroby zwykle nie daje zadowalających rezultatów i konieczne jest leczenie farmakologiczne. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak wygląda świerzb i jakie są jego przyczyny.

Świerzb to choroba zakaźna, która - wbrew powszechnej opinii - nie jest tylko skutkiem brudu. Świerzbem możesz się zarazić nawet wtedy, gdy mieszkasz w czystych warunkach i dbasz o higienę osobistą. Jak wygląda świerzb i jak się go leczy?

  Spis treści

  1. Świerzb - przyczyny
  2. Świerzb - objawy
  3. Świerzb - jak można się zarazić?
  4. Świerzb - leczenie

  Świerzb - przyczyny

  Świerzb wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Jest on bardzo mały, a więc dostrzeżenie go gołym okiem jest niemożliwe. Widoczne i odczuwalne są natomiast skutki działania świerzbowców - nieznośne swędzenie skóry.

  W naskórku skóry, tam gdzie się zagnieżdżą, tworzą system kanalików i jamek. W nich samice składają jaja. Z tych jaj wylęgają się larwy, które również drążą w naskórku kanaliki i jamki. Pasożyty lubią szczególnie miejsca ciepłe i ukryte.

  Najczęściej świerzbowce bytują między palcami u rąk, w pachwinach, w okolicach narządów rodnych, pępka, pod piersiami, na linii pasa.

  Świerzb - objawy

  W miejscach bytowania pasożyty pozostawiają swoje odchody, które wywołują silną reakcję alergiczną, objawiającą się głównie swędzącą wysypką. Objawy te występują zazwyczaj 3-4 tygodnie od przedostania się świerzbowca na ciało człowieka.

  Typowym odruchem każdego zarażonego świerzbem jest przymus drapania. Oprócz grudkowo-pęchęrzykowatej wysypki na skórze występują więc charakterystyczne linie po drapaniu zwane przeczosami. Potrzeba drapania jest szczególnie silna w czasie snu, po kąpieli lub po powrocie do domu z chłodnego dworu, gdyż ciepło wpływa pobudzająco na żyjące w skórze pasożyty.

  Na skutek drapania roznoszą się one na zdrowe okolice, a po pewnym czasie świąd może objąć całą powierzchnię ciała osoby zarażonej, omijając jedynie okolice twarzy. Wystarczy zaledwie 10 dorosłych samic składających jaja w skórze, aby świerzb się rozprzestrzenił.

  Świerzb - jak można się zarazić?

  Do zarażenia świerzbem dochodzi najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą. Rzadko wystarczy podanie ręki czy szybki uścisk, aby zarazić się świerzbem. Zarażają się natomiast osoby pozostające ze sobą w dłuższym kontakcie (np. podczas stosunków intymnych) bądź mieszkające w jednym domu.

  Świerzbem można się też zarazić poprzez spanie w pościeli osoby chorej, pożyczanie od niej ubrania, ale też np. w wagonie sypialnym pociągu.

  W grupie ryzyka znajdują się dzieci, u których stosunkowo łatwo może dojść do zarażenia np. podczas wspólnych zabaw i nieprzestrzegania zasad higieny intymnej. U maluchów zmiany najpierw pojawiają się na dłoniach i i podeszwach stóp, a grudkowata wysypka może nawet utrudniać chodzenie.

  Ważne

  Ze świerzbem walczyć powinna nie tylko osoba zarażona, ale wszystkie osoby z nią mieszkające. Na 2-3 dni przed rozpoczęciem terapii w wysokiej temperaturze trzeba uprać wszystkie ubrania oraz pościel. Warto też porządnie umyć wszystko, z czego korzystamy w domu, wannę, umywalkę, muszlę klozetową, naczynia, garnki, zabawki dzieci.

  Świerzb - leczenie

  Ponieważ objawy świerzbu przypominają inne choroby skóry - świerzb jest często mylnie diagnozowany. Sprzyja temu również późne pojawienie się objawów, co sprawia, że wiele osób nie wiąże momentu zarażenia z chorobą. Z kolei na skutek drapania powstają rany, które ulegają zakażeniu bakteriami takimi jak gronkowce i paciorkowce, co również może zaciemniać leżącą u podstaw choroby przyczynę.

  Tymczasem, aby nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się, leczenie należy podjąć jak najszybciej czyli tuż po pojawienia się pierwszych oznak. Nasilony świąd skóry, zwłaszcza jeśli dokucza on także innym domownikom, powinien zawsze nasuwać podejrzenie wystąpienia świerzbu. W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie.

  Polega ono najczęściej na smarowaniu całego ciała preparatami z permetryną, maścią siarkową lub środkami zawierającymi lindan. Mogą one występować w postaci żelu, maści, nalewek. Aby zmniejszyć świąd stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz kalaminę.

  Nakładanie preparatów najlepiej zacząć od szyi, następnie kierując się w dół, posmarować pozostałe części ciała, zwłaszcza te, na których występują zmiany chorobowe. Preparat powinien pozostać na skórze przynajmniej osiem godzin, a więc najlepiej nakładać go na noc.

  Zrób to koniecznie

  Świerzb - leczenie domowe

  • W leczeniu pomocne są olejki: lawendowy, herbaciany, cynamonowy. Możesz je dodawać do kąpieli, a także wymieszać z niewielką ilością wody i miodu i taką papką smarować dotknięte świerzbem miejsca.
  • Zakażoną skórę możesz przemywać naparami z ziół np.: tymianku, babki wąskolistnej (lancetowata), kminku zwyczajnego, piołunu pospolitego, wrotycza.
  • Babcinym sposobem są okłady z octem na zainfekowane miejsca.

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  MarcinG
  |

  Hej, właśnie przechodzę to piekło ponownie.

  Jaka
  |

  Kochani
  Smarujcie się ocet jabłkowy min 2 tyg wszyscy na raz razem. Rano wieczór obowiązkowo. Zmieniać codziennie ubrania. I jak swędzi tez posmarować. Na duże skupiska wacikiem z octem przyłożyć na 5 min. W trakcie leczenia Będą wychodzić i jescze swędzieć. Bo to się nie leczy w 2-3 dni. Ocet zabija świerzb odrazu i jaj tez. Ale on będzie w całym mieszkaniu może być wszędzie. Trzeba smarować całe ciało głowę tez. Bez twarzy. Dla dzieci trzeba rozcieńczyć pol na pol. Pomoze odrazu. Zdrowej skórze ocet nic nie zrobi. Tam gdzie jest uszkodzona przez pasożyta lub jego jaja i jest płyn zabija odrazu. Następnego dnia bezie już strup. Trzeba staranie wcierać ręka w ciało. Ważne rano wieczór i min 2 tyg. Bo tyle mogą żyć. Złoży gdzieś jajo w sofie itd. Wykluje się i nawraca.
  Prac powyżej 60 i dodawać trochę octu. Zabije tez wtedy jaja.
  I to pomoże. Leki są drogie i dają małe efekty. Zwlaszcza jeśli świerzb trwa długo szybko się mnożą i na leki robią się odporne.
  Myć tez podłogę z octem zapobiegnie wędrówkę świerzbu.
  Odnośnie olejku herbacianego stosowałem 2 tyg codziennie nie pomoze. Posmarowałem ręce bo swedzialy po 15 min na lokacjach swędzi. Nie zabija tylko je odstrasza.
  Myjąc podłogę z octem. Można dodać kilka kropli olejek herbaciany to je będzie odstraszać. One idą do zapachu do człowieka. Smarując siebie olejków zapobiegamy żeby do nas nie przyszył. Ale to głównie one są na nas. I pomimo zapachu i tak przyjdą bo inaczej zginą. Sa tez na rzeczach z czym mamy dluzszy styk. Z klamka jak ja trzymasz 1-2 sekundy raczej nie. Ale już kubek widelec itd. Zostaj na nich nasz zapach i one idą do niego i czekaj na nas tam. Można wyparzac.
  Ale to całe mieszkanie trzeba by było. A i tak gdzieś będą.
  Smarować się octem i nie zmywać zostawić. Na początku będzie piekło w miejscach których jest. Ale to was wyleczy

  zaražona
  |

  Witam ponownie, udało się, pizbyłam się tego, pomogła maść duac na trądzik wysusza wszystko, i kąpiel w napaże z Wrotycz pospolitego, zerwałam i zapażyłam dużo, nawet co 2-3 godz się przemywalam i nie śmierdzi jak ocet.

  zaražona
  |

  Witam, też wdepnęłam w to dziadostwo. Masakra jakaś, kto to widział takie holerstwo, jestem osobą czystą i to jak widać może dotknąć każdego. Walczę od 6 sierpnia, zobaczyłam, pani doktor stwierdziła że to ten syf, świerzb! Co dzień rano prysznic z szarym mydłem, następnie olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy ale i tak do końca nie pomogło. Okłady z octu, nawet wieczorem to dłonie moczyłam w wodzie z octem. Przedwczoraj wyszorowalam ręce z całej siły, tak że starłam naskórek z tym dziadostwem, strasznie było nie miło ale już gorzej być nie może, znałam dłonie wodą utlenioną, piekło okropnie. A następnie posmarowałam dłonie maścią na trądzik mojego dziecka, od razu efekt, wysusza ich natychmiast, naprawdę. Ale co dziś rano obudziłam się na dłoniach nie mam tylko wędrują pod pachy, nie mam już siły, najgorsze jest to że nawet dziecka nie mogę przytulić.w domu wybrałam wszystko, odkuzylam łóżko, poduszki w workach foliowych i wyjechałem z domu na trzy dni, nie chce pozdychaja bo bez człowieka dłużej niż dwa dni nie żyją. Smarujemy cały czas olejkiem lawendowym bo z drzewa herbacianego nie zbyt ładnie pachnie. Trzymajcie się, dam znać jak wygram tą wojnę. A i dodam że zaraziłam się chyba w galerii na zakupach, tak mi powiedziała pani doktor, bo ostatnio często kupowałam ubrania, i jak żyć.

  mariet111
  |

  Podczas leczenia świerzbu warto pomyśleć też o używaniu płynu do tkanin, który pomoże w walce z pasożytami.

  Iza
  |

  Elu jak Ci wraca co pare miesiecy to moze kup po prostu skinscabin i stosuj na skore profilaktycznie po kapieli. Bo to az dziwne, zeby swierzb zdechl i wracal po paru tygodniach.

  Eli
  |

  Dziękuje za odpowiedź, nie, nie leczymy się na własną rękę, byliśmy u lekarza (wszyscy domownicy) zastosowalismy maść, codziennie odkurzanie, mycie podłóg, zmiana pościeli, ubrań oraz psich legowisk, wszystko niemal sterylnie czyste, mimo tego po miesięcznym okresie spokoju pojawiają się nowe (pojedyńcze, ale jednak) krostki a takze charakterystyczne dla tej przypadłości swędzaco kłujace uczucia na ciele

  Ewa
  |

  Od psów nie zarazisz sie swierzbem. A nawet jak na psie wyladowaly te pasozyty swierzbowca ludzkiego to one potrafia przezyc poza cialem czlowieka maksymalnie 72 godziny, a potem i tak zdechna, wiec bez obaw. proponuje poczytac na swierzb 5v pl lub innej tego typu stronie. A najlepiej to udac sie do lekarza

  Eli
  |

  Dziecko przyniosło że szkoly swierzb, cała rodzina poddana została leczeniu ale mamy psy, które zapobiegawczo dostały advocate, nurtuje mnie jednak czy psy na sierści nie mają naszych roztoczy swierzba, dodam, że pomimo kuracji ciągle nie możemy skutecznie się wyleczyć

  Arek
  |

  Ale ja nikogo nie namawiam. Byliśmy i nic nie pomagało. A to pomogło. A co to jest 300 zl w porównaniu do tego syfu i spokoju ze nie zarazisz innych znajomych I rodziny ..
  Po to jest to forum aby się wypowiadać A nie krytykować. ... To tyle z mojej strony. Nie poddawajcie się. .Pozdrawiam