Babka lancetowata: właściwości i zastosowanie

2020-07-17 15:35

Babka lancetowata to niepozorna roślinka, która zajmowała ważne miejsce w domowych apteczkach naszych babć. Dziś również warto korzystać z jej licznych walorów zdrowotnych.

Babka lancetowata, zwyczajna, jajowata, piaskowa - rodzina babkowatych jest całkiem spora. Rośliny różnią się między sobą głównie kształtem liści (długie i szpiczaste, okrągłe albo owalne), ale ich kwiatki są bardzo podobne (na szczycie długiej bezlistnej łodygi znajduje się niepozorny kwiatostan, który kwitnie przez kilka miesięcy, stopniowo - od dołu ku górze). Mimo bliskiego pokrewieństwa babki mają nieco odmienne właściwości. Przez zielarzy szczególnie ceniona jest babka lancetowata.

Spis treści

  1. Babka lancetowata: co w niej się kryje?
  2. Babka lancetowata: właściwości
  3. Jak zbierać babkę lancetowatą?
  4. Preparaty zielarskie z babką lancetowatą

Babka lancetowata: co w niej się kryje?

Liście babki lancetowatej zawierają:

Dzięki tym różnorodnym substancjom babka ma też wiele zastosowań.

Babka lancetowata: właściwości

Działa przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne.

Przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel, gdyż ma działanie wykrztuśnie, a także pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg  oddechowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Można ją również stosować przy mało nasilonej biegunce. W medycynie naturalnej odwary z liści wykorzystuje się zewnętrznie do przemywań oczu w zapaleniu spojówek i powiek.

Z badań wynika także, że wyciągi wodne z liści babki lancetowatej mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Pobudzają one bowiem wytwarzanie interferonu i przeciwciał przeciwko antygenom wirusowym - związków, które chronią organizm przed wirusami, a pośrednio przed tymi rodzajami nowotworów, które są wywoływane wtargnięciem do komórek wirusów onkogennych.

Warto wiedzieć
  • W ludowej medycynie babka lancetowata zyskała opinię silnego środka na zranienia, ponieważ "nie ginie nawet na uczęszczanych drogach mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania żelaznymi obręczami wozów".
  • W starożytności zalecano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży, w średniowieczu na złamania i opuchlizny, a także jako antidotum na miłosne czary.

Jak zbierać babkę lancetowatą?

Babka jest zielem mało wymagającym – rośnie na suchych łąkach, pastwiskach, przy drogach, na miejskich trawnikach.

Surowcem leczniczym są liście, które zbierać można w okresie kwitnienia rośliny, czyli od maja do września. Suszyć je należy od razu po zerwaniu, bo szybko się odbarwiają i tracą wiele ze swych cennych właściwości.

Preparaty zielarskie z babką lancetowatą

Babka lancetowata wchodzi w skład wielu preparatów ziołowych stosowanych w schorzeniach oskrzeli i kaszlu, działających wykrztuśnie i rozrzedzających wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych a także w wielu kosmetykach oczyszczających, łagodzących podrażnienia skóry, przyspieszających odnowę naskórka.

Zrób to koniecznie

Okłady z liści babki lancetowatej

Świeże liście babki – całe lub roztarte – rozłóż na gazie i przyłóż do chorego miejsca na skórze. Umocuj okład plastrem lub bandażem; zdejmij po 6-8 godzinach. Okłady można stosować na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, stłuczenia i opuchnięcia, a także miejsca po ukąszeniach owadów.

Odwar z liści babki lancetowatej

Łyżkę suchych liści babki zalej szklanką wrzątku, doprowadź do wrzenia i pod przykryciem gotuj przez 5 minut. Odstaw do naciągnięcia na 15 minut, przecedź. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki przy nieżycie jelit, biegunce, infekcjach dróg oddechowych. Odwar możesz stosować też do przemywania podrażnionej skóry i płukania głowy po umyciu, co pomaga przy łupieżu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
elamanu
|

Pomaga na skręcenie stopy. Lepiej niż altacet i inne specyfiki likwiduje opuchliznę i ból. W trzecim dniu stosowania okładów można stąpać bez bólu.

ksenia58
|

O wczora przykładam na boląca rękę to ból rwy barkowe,,, Pomaga trzeba przyłożyć na rękę i owinąć bandażem

gigi
|

wlasna autopsja....wow

-DJ
|

mnie pomaogla w sychym uporczywym kaszlu pije raz dziennie szklanke po zaparzeniu, nie gotuje!

BOGUMIŁA
|

potwierdzam z własnej autopsji pomaga przy wrzodach

JAJ
|

Chyba zaszkodziło Ci jakieś zioło !

lol
|

to dziala lololololo xD ;
;;
;
;

;
;
;
;
;
;
;
;
;;
;
;
;
;
;
;

;
;
;
;;

;;

;
;;
;
;

;
kłamałem xD