Skrzyp polny: właściwości i zastosowanie

2017-06-05 10:34 Monika Majewska

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina lecznicza, która rośnie dziko w Polsce – spotkać go można na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach, przydrożach, skarpach, nasypach kolejowych. Z tego powodu jest traktowany jako uciążliwy chwast, tymczasem jest to roślina, która dzięki swoim właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie w medycynie.

Skrzy polny (łac. Equisetum arvense) to roślina, której właściwości lecznicze od dawna są wykorzystywane  w medynie naturalnej. Jednak mało kto o tym wie, gdyż tę przypominającą z wyglądu miniaturową jodełkę roślinę powszechnie uważa się za chwast.

Skrzy polny na schorzenia dróg moczowych

Skrzy polny, dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów, w związku z tym odwary z tej rośliny stosuje się jako słaby środek moczopędny w mało nasilonych schorzeniach dróg moczowych. Działa również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a tak że uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Poza tym stosuje się go w kamicy moczowej, w gośćcu i skazie moczanowej.

Skrzy polny - właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe

Wyciąg ze skrzypu polnego ma potencjalne działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Potwierdzają to badania naukowe przeprowadzone na szczurach.

Skrzy polny to inaczej jodełka, jedlina polna, koński ogon, krzemionka kostka, sprzączka, koszczka, strzębka, jedlinki, chwoszcz

Wykorzystano w nich wyciąg otrzymany z ziela skrzypu polnego za pomocą 50 proc. wodnego roztworu etanolu, który był podawany gryzoniom doustnie w dawkach 50, 100, 200 i 400 mg/kg m.c. Okazało się, że w miarę zwiększania dawek wodno-etanolowego wyciągu ze skrzypu polnego stwierdzono złagodzenie ostrości pojawiających się drgawek oraz zmniejszenie częstotliwości ich występowania, a także przedłużenie snu i zwiększenie liczby upadków z obracającego się bębna. Działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe naukowcy przypisują zawartej w tym wyciągu w stosunkowo dużej ilości związku o nawie flawonoid izokwercytryny.

Zrób to koniecznie

Przepis na herbatkę ze skrzypu

Dwie łyżeczki suszonego ziela skrzypu zalać w filiżance wrzącą wodą i zaparzać 15 minut pod przykryciem, po czym odcedzić. Pić trzy razy dziennie.

Skrzy polny na obfite miesiączki

Odwary ze skrzypu polnego można stosować pomocniczo w przypadku obfitych miesiączek. Współczesna fitoterapia poleca ich stosowanie również w krwawieniach z żylaków odbytu, z owrzodzeń okrężnicy oraz ze wrzodów żołądka i dwunastnicy, a tak że w krwawieniach z nosa i płuc.

Skrzy polny na pocące się stopy

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, wypróbuj skrzyp polny. Dzięki niemu nadmiar potu, zamiast wydostać się na powierzchnię skóry, zostanie wydalony wraz z moczem, dlatego efektem bocznym terapii mogą być częstsze wizyty w toalecie.

SPRAWDŹ>>Tabletki na POCENIE SIĘ - jak działają? Czy są bezpieczne?

Ważne

Skrzyp polny zawiera antywitaminę B1, w związku z tym w przypadku długotrwałego podawania wyciągów z tej rośliny należy 1-2 razy dziennie przyjmować po 1 tabletce witaminy B1.

Skrzy polny na oparzenia i popękane naczynka

Skrzy polny można stosować w uszkodzeniach skóry, oparzeniach, w stanach zapalnych skóry w postaci okładów. Poza tym stosuje się go w niektórych chorobach skórnych wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodliwych produktów przemiany materii, m.in. w łuszczycy. Po skrzyp polny mogą sięgać także osoby zmagające się z cerą naczynkową. Wzmocni on naczynka i zmniejszy ryzyko ich pękania. Zewnętrznie odwary służą do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej.

Skrzy polny - na piękne i mocne włosy

Dzięki zawartemu w skrzypie polnym krzemowi włosy są lśniące i mocne, paznokcie się nie rozdwajają, a proces starzenia się skóry zostaje zahamowany.

Warto wiedzieć

Skrzyp polny - kiedy zbierać skrzyp?

Wczesną wiosną z licznych kłączy rosnących głęboko w ziemi wyrastają krótkie pędy zarodnikowe o brunatnym kolorze, na szczycie których znajdują się kłoski przypominające szyszkę. Dopiero w połowie wiosny pojawiają się zielone pędy płonne, które dorastają do 40 cm wysokości. Pędy te wyglądem przypominają jodełkę (stąd jedna z nazw). Te właśnie pędy stanowią surowiec zielarski. Zawierają krzemionkę (kwas krzemowy) oraz flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i saponiny.
Pędy skrzypu zbiera się od połowy lipca do końca sierpnia, ponieważ wtedy zawierają najwięcej krzemionki. Suszy się je w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu, w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

Bibliografia:

Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

Dos Santos J. G. Jr., Blanco M. M., Do Monte F. H., Russi M., Lanziotti V. M., Leal L. K., Cunha G. M., Sedative and anticonvulsant effects of hydroalcoholic extract of Equisetum arvense (Uspokajające i przeciwdrgawkowe działanie wyciągu ze skrzypu polnego), "Fitoterapia 2005", nr. 76

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Marta
|

Czyli wychodzi na to, że skrzyp to mocno kobiece ziółko :). Fajnie jest je łączyć z innymi ziołam

FX
|

polny pozwala organizmowi wydalać z organizmu aluminium które jest w pożywieniu antyprespirantach itp

jkk
|

"a także przedłużenie snu i zwiększenie liczby upadków z obracającego się bębna." ???...

jakas
|

Smutne jest to, ze zeby dojsc do teorii, ktore nasze prababki mialy w jednym palcu, dzis "naukowcy" zamiast siegnac do tego co juz zapisane i sprawdzone, wola meczyc zwierzeta, zeby miec potwierdzenie swioch "nowatorskich" odkryc na temat ziol...

Rafał
|

Skrzyp to roślina, która w ratowaniu włosów, mogą wykorzystać też mężczyźni. Zwykle pojawia się ona jedynie w kontekście kobiet. Panowie zmagający się z łysieniem, powinni się z nią "zapoznać".

ida
|

a jak to robiła? z naparu mocnego czy jak?

Eve
|

Moja babcia robiła gorące okłady ze skrzypu polnego na guzka w piersi, pomogło. Codziennie przez kilka tygodni okład na całą noc. Guz jakby się rozpuścił.

kapi
|

Weśta dajcie coś o np. gospodarce człowieka nie tylko o lekach i kosmetykach co?

kapi
|

pomocna daje9\10