Krwawienie z nosa: przyczyny

Przyczyny krwawienia z nosa to najczęściej błahy uraz czy niegroźny katar w przebiegu przeziębienia. Jednak czasami krew z nosa może lecieć z powodu poważnych schorzeń, takich jak np. nadciśnienie tętniczy, miażdżyca, a nawet nowotwory. Jakie mogą być przyczyny krwawienia z nosa?

Krwawienie z nosa to upływ krwi z uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych nosa. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to miejscowy uraz i wysychanie błony śluzowej nosa. Rzadziej przyczynami krwawienia z nosa są poważne schorzenia, takie jak, np. zaburzenia krzepnięcia czy nawet nowotwory.

Krwawienie z nosa może mieć różne nasilenie - od wycieku kroplami do poważnego krwotoku.

Większość (80-90 proc.) krwawień pochodzi ze splotów naczyniowych przednio-dolnej części nosa (splot Kiesselbacha lub Little’a), gdyż są to obszary błony śluzowej nosa bardzo obficie unaczynione, a dodatkowo cienkie i wrażliwe na urazy.

Tego typu krwawienia nie mają dużego nasilenia i zwykle udaje się je zatrzymać, ściskając oba skrzydełka nosa przez 10 minut lub umieszczając w nosie wacik nasączony środkiem obkurczającym naczynia.

Rzadsze, lecz poważniejsze, są krwawienia, które mają swoje źródło w tylnej części przegrody, leżącej nad kością lemieszową lub z boku w stosunku do małżowiny dolnej i środkowej.

Tego typu krwawienie bywa trudne do opanowania - czasami konieczna jest hospitalizacja pacjenta.

Zdarza się też rzekome krwawienie z nosa - pseudoepistaxis - to rodzaj krwawienia, które nie pochodzi z nosa, lecz z innej części ciała. Wówczas krew jedynie spływa do nosa. Do tego typu krwawienia może dojść w przypadku krwioplucia, żylaków przełyku, krwawych wymiotów oraz nowotworów krwawiących gardła, krtani, tchawicy lub płuc.

Spis treści

  1. Krwawienie z nosa - przyczyny miejscowe
  2. Krwawienie z nosa - przyczyny ogólnoustrojowe
  3. Krwawienie z nosa - przyczyny. Leki
  4. Krwawienie z nosa - przyczyny. Chemikalia

Krwawienie z nosa - przyczyny miejscowe

  • miejscowy uraz - jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa jest miejscowy uraz - silne oczyszczanie nosa przez dmuchnięcie lub przy użyciu jakiegoś narządu, dłubanie w nosie. Przyczyną uszkodzenia ściany naczyń krwionośnych może być także silne kichnięcie lub gwałtowny kaszel, np. przy krztuścu, oraz różnica ciśnień barometrycznych, wywołanych przez szybkie wznoszenie się, np. samolotem
  • nadżerka błony śluzowej nosa - pojawiają się niezbyt głęboki ubytek błony śluzowej nosa, ostry, piekący ból
  • nowotwór (łagodny lub złośliwy) jamy nosowo-gardłowej lub zatok bocznych nosa - widoczny jest guz w nosie lub jamie nosowo-gardłowej, uwypuklenie się ściany bocznej nosa
  • perforacja przegrody nosa - ubytek przegrody nosa objawia się słyszalnym świstem przy oddychaniu, uczuciem suchości w nosie, zasychaniem wydzieliny i przerostem małżowin nosowych
  • ciało obce w nosie - charakterystyczne są często nawracające krwawienia, połączone z wydzieliną o odpychającej woni
Ważne

Nie należy lekceważyć krwawień z nosa, do których doszło w wyniku urazów powypadkowych. Mogą one sygnalizować złamanie szczęki, oczodołu lub podstawy czaszki. Zagrażające życiu jest uszkodzenie tzw. syfonu tętnicy szyjnej, które może się objawiać masywnymi, nawracającymi krwawieniami z nosa zaraz po urazie lub nawet kilka tygodni po nim.

Krwawienie z nosa - przyczyny ogólnoustrojowe

Ważne

Krwawienie z nosa w ciąży

Krwawienie z nosa w ciąży jest związane ze zwiększonym przepływem krwi i zwiększonym ciśnieniem tętniczym. W konsekwencji dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa i zmniejszenia wytrzymałości ich ścian. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, naczynka pękają. Jeśli więc krwawieniu z nosa w ciąży nie towarzyszą inne niepokojące objawy, nie ma powodu do zmartwień.

Krwawienie z nosa - przyczyny. Leki

Krwawienia z nosa mogą wywołać leki zaburzające krzepnięcie krwi, np. kwas acetylosalicylowy (tzw. aspiryna), gdyż zawarte w niej salicylany zmniejszają krzepliwość krwi i same mogą spowodować krwotoki z nosa, inne NLPZ oraz różne leki przeciwpłytkowe, np. heparyna i jej pochodne oraz warfaryna.

Także zbyt długie stosowanie środków obkurczających naczynia krwionośne w błonie śluzowej, np. kropli i sprayów zawierających oksymetazolinę lub ksylometazolinę, może się przyczynić do krwawienia z nosa.

Krwawienie z nosa - przyczyny. Chemikalia

Wdychanie intensywnych zapachów chemicznych również może powodować krwawienie z nosa, gdyż wówczas zostają uszkodzone naczynia krwionośne przegrody nosowej. Dolegliwość ta może dotknąć np. lakierników, ekspedientki sklepów z farbami, perfumerii.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
.Wartości DOBRE
|

Od alergi il przegrody

Kama
|

Jaka musi powstac reakcja w organizmie ze po szczepionce u dziecka pojawilo sie krwawienie z nosa.czy szczepionka moglaby wywolac wysokie cisnienie?

Kn
|

Naczynia pękają przy wysiłku.
Zmniejsz wysiłek i rób np. Dłużej ;)

Pomoc
|

Co noc mam krwotoki z nosa większość z nich pojawia sie po mocnym treningu. Nigdy nie miałem takich objawów, A od 2 tygodni tak się dzieje. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

rekumosc
|

doraznie radzę sobie robiąc tampon z woda utleniona po kilku minutach jest ok to rada rosyjskiego lekarza Nieumywakina

Grzegorz
|

Witam. Mam problem. Ostatnio mam regularne krwawienie n nosa. Jest niewielkie na ogół rano ale przez dzień też się zdarza. Pojawia się prz smarkaniu. Oprócz tego tak jak by mi przytkało prawe ucho. Na prawej części potylicy odczuwam pulsujący ból nie duzy specjalnie mi nie przeszkadza. Czy ktoś może podać możliwe przyczyny

Westbrook
|

Zawsze rano z lewej dziury nosa leci mi krew. Nie leci ona jak przy krwotoku tylko po wydmuchaniu mam plamy krwi na chusteczce i takie male strupki. Potem przez caly dzień juz to sie nie powtarza zawsze rano. Co to moze byc?

ann
|

Od dziecka miałam krworomi z nosa. Często, codziennie, kilka razy dziennie. Czasem słabe, a czasem silne jakby ktoś główna zyle podcial i długotrwałe. Jeśli nie mijały w ciągu pół godzinnego leżenia i zimnych wzywano pogotowie. Raz gdy miałam 4 lata w mroźny wieczór fontanny krwi buchaly mi nosa, wszystko w pokoju we krwi jakby kogoś ranili, krew tak leciała ze przeszkadzała oddychać, chwilami dusilam się, do garnka zlecialo 0,5l potem reszta wsiakala w zimne pieluchy z zamrażalnika... Lekarze rozklafali ręce i nie wiedzieli co mi jest. Podawali Wit k . Badania? Czasem tylko mirfilogie zrobili. Miałam zakaz biegania, nagłych ruchów, mecze nie się bo to wywolywalo krwotoki. Ale krwotomi zdazaly się i podczas siedzenia. Po kilku latach krwotoki zdarzały się rzadsze i mniejsze. Nawet skąpe. Ale i tak mieealam je częściej niz moje rodzeństwo czy dzieci w szkole. Do dziś tak jest ze krew leci mi z nosa częściej niż innym.Od czasu do czaso zdarzają się okresy kiedy krew leci codziennie. Teraz, po 30 latach, już 3 tygodnie codziennych krwawien, czasem 1-2 dziennie a częściej 5-7 razy dziennie. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Mieszkam w małym mieście, tutejsi lekarze nie wiedzą co mi jest.

aga
|

Może to być z odwodnienia wtedy wysychaja naczynka w nosie i leje się krew

Hough
|

Czy z upałow też moze sie puscic krew z nosa?