Gęsty katar z żółtą wydzieliną - dlaczego trzeba go leczyć?

Katar to potoczna nazwa ostrego nieżytu nosa, który jest jednym z objawów przeziębienia. Traktujemy go jak błahą dolegliwość – czekamy, aż sam przejdzie. Tymczasem katar trzeba leczyć, bo jeśli infekcja się rozszerzy, może dojść do zapalenia zatok, uszu, oskrzeli. Niebezpieczny jest zwłaszcza gęsty katar z żółtą, zieloną albo żółtozieloną wydzieliną, któremu towarzyszy ból zatok - to oznaka kataru zatokowego, wymagającego leczenia antybiotykiem.

Katar, choć to pozornie błaha dolegliwość, potrafi być uciążliwy. Kiedy poczujemy drapanie w gardle i pieczenie w nosie, spodziewamy się, że lada chwila pojawią się inne symptomy: katar w postaci wodnistej wydzieliny, uczucie ogólnego rozbicia i zatkanego nosa, ból głowy, być może nawet podwyższona temperatura. Gdy te przewidywania się sprawdzą, cierpliwie czekamy, aż w ciągu kilku następnych dni organizm pokona infekcję. Ale z katarem nie zawsze jest tak łatwo.

Posłuchaj dlaczego należy leczyć gęsty katar z żółtą wydzieliną. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Skąd się bierze katar?

Katar to potoczna nazwa ostrego nieżytu nosa, czyli stanu zapalnego błony śluzowej naszego organu powonienia. Najczęściej jego sprawcą są wirusy (rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy). Rzadziej katar jest następstwem zakażenia bakteriami lub reakcji alergicznej.

Ostry nieżyt nosa to jeden z objawów przeziębienia, którego przyczyną są wymienione wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową. Oznacza to, że możemy zarazić się katarem nie tylko wtedy, gdy ktoś w pobliżu nas kichnie. Wystarczy, że przebywamy z nim w tym samym pomieszczeniu. Objawy zakażenia pojawiają się bardzo szybko, po 24-48 godzinach od kontaktu z zarazkami.

Katar rzadki albo katar gęsty

Dla wirusowego ostrego nieżytu nosa, dokuczającego nam najczęściej, charakterystyczna jest wodnisto-śluzowa wydzielina, która w miarę rozwijania się infekcji gęstnieje i pod wpływem dużej ilości leukocytów walczących z wirusem nabiera białego koloru. Przy katarze bakteryjnym (zatokowym - gdy infekcja rozszerza się na zatoki przynosowe) wydzielina jest śluzoworopna, gęsta, żółtozielona. W przypadku kataru alergicznego natomiast wydzielina jest wodnista, ponadto występuje świąd nosa, łzawienie oczu i kichanie. Objawy te znikają po ustaniu kontaktu z alergenami (np. pyłkami roślin), one to bowiem, a nie zarazki, są przyczyną stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Co zatyka nos przy katarze?

Z drobnoustrojami odpowiedzialnymi za infekcję górnych dróg oddechowych układ immunologiczny na ogół dobrze sobie radzi. Jednakże w chwili jego osłabienia (np. wskutek przegrzania lub wychłodzenia organizmu) to zarazki są górą. Jeśli uda im się wniknąć do wnętrza błon śluzowych, szybko się namnażają, a wówczas zaczyna się rozwijać infekcja, której objawem jest uciążliwy katar. Dochodzi do obrzęku błon śluzowych, co utrudnia oddychanie. Wskutek nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych i wzmożonej aktywności komórek wytwarzających śluz zwiększa się produkcja wydzieliny. Upośledza ona pracę rzęsek pokrywających błonę śluzową, a mają one ważne zadanie do spełnienia. Walczą z drobnoustrojami i oczyszczają jamy nosowe i zatoki. Początkowo wydzielina jest wodnista, potem gęstnieje. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, czemu sprzyja infekcja wirusowa, staje się bardzo gęsta. Wtedy niedrożność nosa się nasila.

Dlaczego katar trzeba leczyć?

Wirusowy ostry nieżyt nosa trwa 5-7 dni. Organizm zazwyczaj tyle czasu potrzebuje, aby uporać się z infekcją. Dlatego wiele osób uważa, że wszelkie działania nie mają sensu, bo i tak szybko sam się wyleczy. Tymczasem, gdy organizm jest zdany na własne siły, czasami następstwem banalnego kataru są różne komplikacje zdrowotne. Jeśli infekcja się rozszerzy, może dojść do zapalenia zatok, zapalenia uszu, czy zapalenie oskrzeli. Zdarza się też, że ostry nieżyt nosa przechodzi w katar przewlekły albo zmienia charakter z wirusowego na bakteryjny i konieczne jest podanie antybiotyków. Dlatego katar trzeba leczyć. Co prawda nie ma leku, który pokonałby wywołujące go wirusy, ale jest wiele sposobów łagodzących objawy i skracających dolegliwości.

Ważne

Kiedy trzeba iść do lekarza?

  • Gdy katar trwa dłużej niż 10 dni.
  • Jeśli wydzielina stała się gęsta, żółtozielona, towarzyszy jej ból zatok lub wysoka gorączka. To sygnały kataru bakteryjnego (zatokowego), który powinien być leczony antybiotykami.
  • Kiedy przy pochylaniu głowy czujesz ból w okolicy czoła i policzków. Może to świadczyć o tym, że infekcja rozszerzyła się na zatoki.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Marta
|

Olu czytałaś skład Sinos? Woda z cukrem...

Lek.
|

Portal niby o zdrowiu, a grypy lub przeziębienia nie da się leczyć. Można jedynie leczyć skutki grypy lub przeziębienia. To nie to samo. Ewidentnie widać, że artykuł jest sponsorowany przez firmy farmaceutyczne.

sssssss
|

Wszystko napisane, aby ludzie kupowali antybiotyki i leki... Dobra reklama

bart
|

Jak można pisać na pseudomedycznym portalu, że po kolorze kataru można stwierdzić jego bakteryjne podłoże. Skandal.

Pol
|

Super reklama...

Rewwka
|

Zółtawy czy zielonkawy odcień katarku, to znaczy, że zatoki są zawalone.

as
|

Witam
Gorąco polecam korzeń imbiru. Najpierw do herbaty. Potem zjeść jak da się radę (warto!). I oczywiście CZOSNEK. Stawiają na nogi z najgorszych syfów!

kimi
|

Ja też stosowałam polivaccinum i w czasie odczulania bardzo mi się objawy nasiliły ale lekarz uspokoił mnie że to normalne- poleciła by robić inhalacje z soli- katar wtedy lepiej schodzi , no i przeżyłam te 6 tygodni( najgorzej była tak do połowy). teraz mam wreszcie spokój

gosia
|

Żółty katar to tzw katar ropny powstaje jeśli w wydzielinie śluzowej zaczną rozwijać się bakterie. , nieleczony może dać mnóstwo niebezpiecznych powikłań. U mojej córki która się z tym borykała przez kilka lat zawsze 2 razy w roku w sezonie grypowym w końcu laryngolog zalecił szczepionkę donosową polyvaccinum. Już po pierwszym 6 tygodniowym odczulaniu był efekt, teraz w sierpniu zaczniemy drugi cykl, aby zdążyć przed sezonem grypowym

Ola
|

nieleczony katar u mojego syna spowodował zapalenie ucha, teraz jestem trochę przewrażliwiona i staram się reagować przy pierwszych objawach infekcji i podaję syrop Sinos, bo sprawdziłam go i wiem,że szybko zwalcza infekcje a dodatkowo chroni zatoki nosowe i uszy przed zapaleniem.