Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy, leczenie

2019-09-05 10:22 Monika Majewska

Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w fazie początkowej, łatwo pomylić z przeziębieniem. Zdarza się też, że zapalenie oskrzeli jest jego powikłaniem. Jeśli objawy przeziębienia, a przede wszystkim kaszel, nie mijają po kilku dniach, idź do lekarza. To może być właśnie zapalenie oskrzeli, które źle leczone pozostawia ślady na całe życie. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy zapalenia oskrzeli i jak przebiega jego leczenie. Czy potrzebny jest antybiotyk?

Spis treści:

 1. Zapalenie oskrzeli - objawy
 2. Zapalenie oskrzeli - przyczyny
 3. Zapalenie oskrzeli - leczenie
 4. Powikłania po zapaleniu oskrzeli
 5. Przewlekłe zapalenie oskrzeli
 6. Zapalenie oskrzeli najczęściej dotyka nałogowych palaczy...
 7. Zapalenie oskrzeli powikłaniem po przeziębieniu
 8. Zapalenie oskrzeli czy astma

Zapalenie oskrzeli to wbrew pozorom dość niebezpieczna choroba dolnych dróg oddechowych, której objawy są podobne do przeziębienia, ale kaszel jest wyjątkowo uciążliwy.

Ostre zapalenie oskrzeli to zwykle wbrew nazwie dość łagodna infekcja wirusowa, która po kilku dniach zazwyczaj mija bez śladu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli diagnozuje się, gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wtedy konieczne jest wykonanie dokładnych badań diagnostycznych - nie tylko w kierunku przewlekłego zapalenia oskrzeli, ale również innych chorób, takich jak:

Jeśli u chorego na zapalenie oskrzeli doszło do nadkażenia bakteryjnego, konieczny może być także antybiotyk.

Zapalenie oskrzeli. Posłuchaj, jakie są jego przyczyny i objawy oraz jak przebiega leczenie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Zapalenie oskrzeli - objawy

Objawy zapalenia oskrzeli to:

 • kaszel, początkowo suchy i męczący, następnie z niewielkim odkrztuszaniem wydzieliny
 • złe samopoczucie
 • ból głowy
 • niewielka gorączka

Zapalenie oskrzeli - przyczyny

Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są przede wszystkim wirusy, np. rhinowirusy, które wywołują również katar, lub wirusy grypy. Rzadziej winne są bakterie.

Choroba atakuje głównie jesienią i zimą, zakażenie następuje drogą kropelkową, np. podczas kichania.

Mokry kaszel? Zostan w domu i kup online!
Sandoz - ACC optima

Autor: Sandoz

materiał partnera

ACC działa podwójnie na przyczynę kaszlu1:

 • Rozcina gęsty śluz oraz
 • Rozrzedza wydzielinę

ACC łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego2-5, działa bezpośrednio na śluz znajdujący się w drogach oddechowych, sprawiając, że staje się on rzadszy, mniej lepki i łatwiej jest go usunąć z układu oddechowego.6,7

1. ChPL ACC
2. Gawrońska A. N-acetylocysteina – dobry lek mukolityczny. Świat Farmacji 2010, XI
3. Blicharska E. Acetylocysteina – mukolityk bez tajemnic. Śiwat Farmacji 2010, XI
4. Lemke TL , David A. Williams Foye’s Principles of Medicinal Chemistry 7th
5. Car H. Leki mukolityczne - znane działania, nowe efekty ALERGOLOGIA, PULMONOLOGIA, CHOROBY INFEKCYJNE WIEKU DZIECIECEGO Vol 17 No 1 2009
6. Viscosity of sputum by the end of treatment had decreased from 35.3±10 to 23.7±6 ns2/m2, adhesion from 46.8±6.7 to 30.9±5.2 n/m2. Data from an investigation into the effectiveness of acetylcysteine (ACC® 200 granules for the preparation of solution) for 20 patients with acute pneumonia or chronic bronchitis (average age 55 years). Adapted from Clinical Pharmacology and Treatment 1997; 6: 29-30.
7. Sadowska AM et al. Role of N-acetylcysteine in the management of COPD. Therapeutics and Clinical Risk Management 2006: 2; 3–18.

Zapalenie oskrzeli - leczenie

Jeśli nie ma powikłań, infekcja trwa zwykle około dziesięciu dni i nie wymaga specjalnego leczenia. Ale najlepiej do ustania objawów pozostać w domu i dużo odpoczywać, wtedy bowiem organizm najszybciej regeneruje siły i broni się przed powikłaniami.

W razie gorączki należy przyjmować leki obniżające temperaturę i dużo pić.

Nie zapominaj o naturalnych specyfikach, takich jak sok malinowy, miód, czosnek, cytryna.

Można także stosować syropy wykrztuśne, a w razie kaszlu suchego i kaszlu męczącego leki hamujące odruch kaszlowy.

Czy osoba chora na zapalnie oskrzeli musi przyjmować antybiotyk?

W większości przypadków stosowanie antybiotyków nie jest konieczne, gdyż jest to infekcja wirusowa. Lekarz decyduje się na ich przepisanie jedynie w przypadku nadkażenia bakteryjnego, czego objawem jest bardzo wysoka gorączka, kaszel z ropną wydzieliną i ogólne znaczne osłabienie chorego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Jeśli zapalenia oskrzeli z kaszlem zdarzają nam się raz, dwa razy do roku i szybko ustępują, raczej nie ma powodów do obawy. Jest to najczęstsze przewlekłe schorzenie układu oddechowego występujące u osób dorosłych. Stwierdza się je u około 10 proc. pacjentów powyżej trzydziestego roku życia.

Są one po prostu skutkiem złej pogody i chwilowego spadku odporności, z którym jednak zdrowy organizm świetnie sobie radzi. Inaczej jest, gdy infekcje powtarzają się często przez kilka kolejnych lat, a ich dominującym objawem jest męczący kaszel. Może to oznaczać bowiem, że cierpisz na przewlekłe zapalenie oskrzeli lub inne przewlekłe schorzenie układu oddechowego. A choroby te bezwzględnie wymagają specjalistycznego leczenia.

Jeśli kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny powtarza się codziennie lub okresowo, szczególnie rano i trwa co najmniej trzy miesiące - najprawdopodobniej mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Choroba prowadzi do stopniowego upośledzenia drożności oskrzeli i rozdęcia płuc, co powoduje zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, narastającą duszność i dalsze bardzo niekorzystne następstwa zdrowotne.

Zapalenie oskrzeli najczęściej dotyka nałogowych palaczy...

Przyczyn przewlekłego zapalenia oskrzeli jest kilka, ale najważniejsza z nich to palenie papierosów! Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta, jeśli pali się od dawna i dużo. Trzeba jednak pamiętać, że u osób ze skłonnościami genetycznymi objawy mogą się rozwinąć, nawet jeśli palą mało i stosunkowo krótko. Również tzw. bierne palenie, czyli przebywanie w otoczeniu osób palących, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Reakcją obronną na duże ilości zanieczyszczeń zawartych w dymie tytoniowym jest odczyn zapalny w drogach oskrzelowych oraz zwiększenie wytwarzania śluzu. Pojawia się też przewlekły kaszel, który jest konieczny do usunięcia nadmiaru wydzieliny i zanieczyszczeń z dróg oddechowych.

Lekarze twierdzą, że zaprzestanie palenia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki przewlekłego zapalenia oskrzeli. Nie jest to łatwe, ale jednak możliwe. Istnieje wiele metod, które pomagają w walce z nałogiem.

... ale nie tylko

Wśród innych przyczyn przewlekłego zapalenia oskrzeli wymienia się narażenie zawodowe na pyły i substancje chemiczne, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, częste zakażenia dróg oddechowych w dzieciństwie czy wreszcie skłonności genetyczne.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli jest uciążliwe, drogie i nie zawsze w pełni skuteczne, lepiej więc zapobiegać chorobie, niż ją leczyć. Dlatego unikaj miejsc, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, nie pal papierosów i nie zaniedbuj leczenia nawet drobnych infekcji kataralnych.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

Od dwóch tygodni leczę zapalenie oskrzeli (antybiotyki), niestety nie ma efektów. Mam napady duszności, gorączkę, czuję ciągłe osłabienie. Palenie ograniczyłem do minimum. Nie czuję bólu w oskrzelach.

Dr n.med. Krystyna Knypl, internista: Nie ma możliwości skutecznego opanowania dolegliwości oskrzelowych u osoby która pali papierosy! Wypalenie jednego papierosa powoduje całkowity paraliż tzw. nabłonka rzęskowego na 20 minut, który u osób niepalących chroni przed dostawaniem się do wnętrza oskrzeli bakterii, wirusów i innych patogenów. Tak więc wypalenie na przykład 10 papierosów powoduje, że przez 200 minut w ciągu doby pańskie oskrzela są otwarte na oścież dla wszystkich znajdujących się w okolicy bakterii i wirusów. Z pewnością nie zostawia pan swojego mieszkania otwartego na oścież na 200 minut w ciągu doby i nie ma powodu, aby oskrzela traktować gorzej! Tak więc pierwszy warunek wyleczenia to całkowite zaprzestanie palenia, a jeżeli dolegliwości się utrzymują to należy ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zapalenie oskrzeli powikłaniem po przeziębieniu

Doktor Piotr Gryglas wyjaśnił w studiu "Dzień Dobry TVN", czym może skończyć się lekceważenie przeziębienia. - Powikłania po zwykłym przeziębieniu bywają groźne, najłagodniejsze z nich to zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc - wytłumaczył specjalista.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Ważne

Częste lub długo trwające zapalenia oskrzeli z przewlekłym kaszlem zawsze wymagają wnikliwej diagnostyki.

W przypadku występowania takich objawów konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż może się okazać, że są one początkiem przewlekłej choroby dróg oddechowych.

Aby postawić prawidłową diagnozę, specjalista musi wykonać dodatkowe badania, gdyż objawy podobne do przewlekłego zapalenia oskrzeli towarzyszą chorobom zatok, gruźlicy, krztuścowi, rakowi płuc.

Zapalenie oskrzeli czy astma?

Coraz częściej stwierdzaną przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która objawia się uporczywym kaszlem, jest astma oskrzelowa. Kaszel astmatyczny ma charakter napadowy, towarzyszy mu zwykle duszność, świszczący oddech i uczucie niepokoju. Często pojawia się w nocy, po wysiłku fizycznym lub po kontakcie z alergenem u osób uczulonych.

Astma oskrzelowa w odróżnieniu od przewlekłego zapalenia oskrzeli stwierdzana jest częściej u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Uważa się, że częste zapalenia oskrzeli w dzieciństwie mogą doprowadzić do rozwoju astmy!

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

ACC® optima, 600 mg, tabletki musujące. Skład: 1 tabletka musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny, laktozę i sód. Wskazania: lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, czynna choroba wrzodowa, ostry stan astmatyczny. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 14 lat. Opakowania: 10 tabletek musujących. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.

Pełna informacja o lekach dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00,www.sandoz.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Ewaking
|

Mój syn przewlekle choruje na górne
drogi oddechowe. Stosujemy z zalecenia lekarza inhalator, ale często
zmienialiśmy modele. Doszliśmy do tego w końcu Novama Familino
Proi zostaliśmy ze względu na to, że jest wygodny, cichy. Cena
optymalna, jak za taką jakość.

Jared Letti
|

Chwalę sobie Novama Familino Pro.
Cichy, mały inhalator, ale z drugiej strony bardzo funkcjonalny
i technicznie zdecydowanie jest to górna półka – duża
wydajność, praca z różnymi typami lekarstw do podawania wziewnie.
Maseczki są dla dorosłych i dla dzieci, obie wygodne, nie
uwierają, nie wżynają się w policzki.

Reniatka1984
|

Hej mam nawracający problem z synkiem tzn. jak tylko kaszel robi się mokry to schodzi na oskrzela:/ może mogłabyś podać nazwę takiego syropu?

Gerard
|

leczenie antybiotykami zapalenia wirusowego, jak licznie tu piszą bezradni palacze papierosów, jest w wyniku debilizmu spowodowanego niedotlenieniem mózgu z powodu zwężenia naczyń włoskowatych. Nie są w stanie zrozumieć do czego służą antybiotyki.

Neo
|

Proponuję pobranie programu Adblock Plus , który będzie chronił komputer przed natrętnymi reklamami

Donka
|

w lutym moja mama zmarła przy zapaleniu oskrzeli....cieżko jej się oddychało, mówiła bardzo cicho, ogólnie złe samopoczucie lecz nie gorączkowała, lekarka przepisała tylko zastrzyki nie skierowała jej do szpitala... była u niej o 12 a już o 14 mama nie żyła, mama niestety była nałogową palaczką w dniu śmierci do południa wypaliła prawie całą paczkę papierosów..........

Ona
|

Chryste! Zróbcie coś z tą stroną bo ładuje się skaczeąc kilkanaście razy w górę i w dół - chyba przez te reklamy. Można włosy z głowy rwac i szybciej czlowiek stąd ucieknie niż doczeka tekstu który nie będzie latał jak szalony. Poki co zrazilam sie na tyle by wiecej w wasza strone nie wchodzic. Dotyczy urządzeń mobilnych.

Mama
|

Moja corka2latka ma wraz zapalenie oskrzeli czy podczas tej choroby można ją kąpać..

Serio
|

Mam zapalenie płuc od 5-ciu lat, lekarze są bezsilni. Leżę całe dnie w domu i nic nie robię... a przepraszam to lenistwo

JOanna
|

Czy możesz podać nazwy?