Woda morska – skuteczność i zastosowanie

2020-10-07 9:09 Materiał sponsorowany

Woda morska stosowana jest od lat do wspomagania leczenia chorób układu oddechowego, głównie u małych dzieci, ale nie tylko. To również dobry środek zmniejszający ryzyko infekcji i łagodzący objawy nosowe alergii. Woda morska to preparat naturalny i skuteczny, a przy tym bezpieczny.

Czym jest woda morska?

Woda morska to prawdziwa skarbnica cennych składników, w zależności od pochodzenia może zawierać sód, magnez, wapń, chlor, fosfor, jod, żelazo, siarka i bor, a także przeciwalergiczny mangan i przeciwbakteryjną miedź.

Dlatego lekarze zalecają, aby każdy spędzał nad morzem przynajmniej 3 tygodnie w roku, wdychając aerozol, czyli kropelki wody morskiej przedostające się do powietrza w wyniku rozpryskiwania się fal.

W morskim aerozolu znajdują się substancje, które łagodzą stany zapalne i zapobiegają zaleganiu wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Ale jeszcze większe znaczenie dla zdrowia ma wpływ wody morskiej na śluzówkę nosa, którą nawilżają i stymulują do produkcji śluzu.

To bardzo ważna właściwość, która przyczyniła się do niezwykłej popularności wody morskiej, która jest obecnie jednym z zalecanych środków na katar zarówno alergiczny, jak i spowodowany infekcją.

Jak działa woda morska na błonę śluzową?

Mechanizm funkcjonowania błony śluzowej nosa polega na produkcji śluzu, który chroni organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami wdychanymi wraz z powietrzem - chodzi tu zarówno o pyły, czy cząsteczki chemiczne, jak i o drobnoustroje chorobotwórcze, czy alergeny.

Swoją lepkość śluz zawdzięcza wodzie, która jest jego głównym składnikiem. Produkcja niewielkich ilości śluzu i jego usuwanie jest naturalnym procesem fizjologicznym.

Niestety, błona śluzowa nosa często nie funkcjonuje prawidłowo. Powody są dwa - albo staje się przesuszona (z powodu klimatyzacji, ogrzewania pomieszczeń zimą itd.), co sprawia, że nie produkuje wystarczającej ilości śluzu, albo produkuje zwiększoną ilość wydzieliny w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej spowodowanego infekcją lub alergią. Nadmiar śluzu i duża gęstość zaburzają mechanizm rzęskowy usuwania śluzu tak samo jak zbyt mała ilość śluzu spowodowana suchym powietrzem czy klimatyzacją.

Jednemu i drugiemu problemowi można zaradzić poprzez płukanie nosa roztworem wody morskiej o odpowiednim stężeniu. Stosowanie irygacji jam nosowych i zatok pozwala oczyścić je z drobnoustrojów i alergenów, co zmniejsza ryzyko infekcji i wystąpienia alergii.

Dodatkowo, rozrzedzenie i usunięcie nadmiaru wydzieliny, albo nawilżenie błony śluzowej nosa usprawnia jej działanie i wspiera transport śluzowo-rzęskowy.

Jakie roztwory wody morskiej są dostępne na rynku?

Badania nad właściwościami wody morskiej doprowadziły do powstania preparatów o optymalnym składzie i stężeniu. Wśród produktów dostępnych w aptekach znaleźć można dwa rodzaje roztworów wody morskiej.

  • Roztwór izotoniczny wody morskiej - o stężeniu takim samym jak płyny ustrojowe, czyli łzy lub ślina. Stosuje się go zapobiegawczo do wypłukiwania drobnoustrojów i alergenów z górnych dróg oddechowych. Badania dowiodły, że izotoniczny roztwór wody morskiej Marimer Izotoniczny stosowany u alergików zmniejsza zaczerwienienie błony śluzowej nosa, które powstało w skutek stanu zapalnego oraz zmniejsza nasilenie świądu. Izotoniczny roztwór wody morskiej zwiększa nawilżenie błony śluzowej, co znacznie poprawia jej funkcjonowanie oraz poprawienie czynności termicznej (rolą jamy nosowej jest ogrzewanie wdychanego powietrza
  • Hipertoniczny roztwór wody morskiej - o wyższym stężeniu niż płyny ustrojowe (np. 2,2%), pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez „wyciągnięcie” nadmiaru wody z obrzękniętej błony śluzowej nosa (zasada osmozy). Roztwory hipertoniczne wody morskiej stosowane są wspomagająco w terapii infekcji górnego układu oddechowego. Choroby te prowadzą często do zaburzenia funkcji filtracyjnej nosa, a także do upośledzenia mechanizmu śluzowo-rzęskowego, którego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej i zatok. Hipertoniczne roztwory wody morskiej nie tylko poprawiają wszystkie te funkcje, ale również zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i przywracają jego drożność poprzez usunięcie nadmiernej ilości śluzu.
materiał partnera
Skuteczna pomoc w udrażnianiu nosa

Marimer® inhalation to wyrób medyczny, który pomaga udrożnić zapchany nos - zarówno u dorosłych jak i u u dzieci od 1 dnia życia. Nawilża i odblokowuje drogi oddechowe.  Pomaga rozrzedzić i usunąć nadmiar wydzieliny śluzowej poprzez pobudzenie wydzielania w drogach oddechowych. Marimer® inhalation może być stosowany w formie inhalacji lub aerozoloterapii.

W udrażnianiu dróg oddechowych pomoże też wyrób medyczny Marimer® hipertoniczny spray do nosa. To 100% naturalna woda morska, która dzięki procesowi osmozy ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa. Jest to wygodny w użyciu spray, który pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie. Odpowiedni podczas kataru, zapalenia zatok i po zabiegach operacyjnych.

Oczyszczanie jam nosowych jest konieczne nie tylko w przypadku infekcji. Warto też na co dzień zadbać o nos, szczególnie gdy błony śluzowe są wysuszone. Do codziennej pielęgnacji nosa warto zastosować wyrób medyczny Marimer® izotoniczny spray do nosa. To 100% woda morska, zalecana do higieny i nawilżania wysuszonej śluzówki nosa oraz jako uzupełnienie leczenia zakażeń górnych dróg oddechowych.

W jakich chorobach można stosować wodę morską?

Woda morska to preparat, który warto stosować profilaktycznie w okresach obniżonej odporności ponieważ płukanie nosa wodą morską usuwa drobnoustroje i przywraca prawidłową pracę błony śluzowej, która jest barierą dla drobnoustrojów i alergenów.

Woda morska jest stosowana również w łagodzeniu objawów alergii, takich jak katar alergiczny, a nawet w pooperacyjnej pielęgnacji jamy nosowej, gdyż pomaga w jej oczyszczaniu i regeneracji błony śluzowej nosa po zabiegu. 

Jednak warto pamiętać, że roztwór wody morskiej sprawdza się także wtedy, gdy na zapobieganie jest już za późno. Preparat ten stosuje pomocniczo w czasie kataru alergicznego oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych: ostrym i przewlekłym nieżycie nosa, ostrych zapaleniach zatok przynosowych.

Woda morska stosowana jest też w trakcie przeziębienia i grypy, a stosowana profilaktycznie może uchronić nas przed ostrym zapaleniem ucha środkowego. Choroba ta jest najczęstszym powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowy, a 90% przypadków ostrego zapalenia ucha środkowego jest poprzedzona właśnie wirusowym nieżytem nosa lub mu towarzyszy.

Badania dowiodły, że higiena nosa, czyli jego oczyszczanie wodą morską, skutecznie zapobiega wystąpieniu zapalenia ucha środkowego: stosowanie roztworu zmniejsza liczbę epizodów ostrego zapalenia ucha o 51% oraz liczby kuracji antybiotykami o 43%.

Jak stosować wodę morską?

Można ją stosować bezpośrednio do nosa, jako preparat do płukania jamy nosowej lub w celu rozrzedzenia wydzieliny i jej usunięcia. W takim przypadku warto stosować roztwory wody morskiej w sprayu - to wygodna forma preparatu, która pozwala na równomierną dyfuzję roztworu w formie mgiełki po całej jamie nosowej.

Wodę morską może również stosować jako roztwór do inhalacji - to tzw. nebulizacja, która doskonale wpływa na nawilżenie błony śluzowej i udrożnienie nosa i dróg oddechowych. Nebulizację przeprowadza się zwykle za pomocą specjalnego urządzenia tzw. nebulizatora, który zamienia preparat w mgiełkę wdychaną przez  pacjenta.

Inhalacja doskonale nawilża błonę śluzową dróg oddechowych lub rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

K. Sztrzelec, W. Feleszko, Profilaktyka w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych u dzieci – rola wody morskiej

J. Karalus-Gach, Zastosowanie wody morskiej w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych u dzieci

Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych; Hypertonic saline solution in the treatment of respiratory diseases; Emeryk Andrzej 1, Emeryk-Maksymiuk Justyna 2, Janeczek Kamil 1, Jędrzejewski Arkadiusz; Alergoprofil: REPRINT Z 2020, Vol. 16, nr 3

Piotr Rapiejko Dariusz Jurkiewicz, Hipertoiczny roztwór wody morskiej we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok przynosowych

Piotr Rapiejko Dariusz Jurkiewicz, Wpływ stosowania roztworu izotonicznego wody morskiej (Marimer) na zachowanie się błony śluzowej nosa u chorych z alergicznym nieżytem nosa wywołanym nadwrażliwością na alergeny roztoczy kurzu domowego.

Piotr Rapiejko Dariusz Jurkiewicz, Zastosowanie hipertonicznego roztworu wody morskiej u chorych po okresie operacyjnym nosa i zatok przynosowych  https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0030665710700317

Kazunari Satomura 1, Tetsuhisa Kitamura, Prevention of upper respiratory tract infections by gargling: a randomized trial https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16242593/ Passali D. Pediatric Otorhinolaryngology: An Update. Kugler Publications; 1998.

Torretta S, Pignataro L, Ibba T, Folino F, Fattizzo M, Marchisio P. Supervised Nasal Saline Irrigations in Otitis-Prone Children. Front. Pediatr. [Internet]. 2019 May 31 [cited 2020 Jun 16];7. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6554444/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE