Woda morska – skuteczność i zastosowanie

2020-10-07 9:09 Materiał sponsorowany

Woda morska stosowana jest od lat do wspomagania leczenia chorób układu oddechowego, głównie u małych dzieci, ale nie tylko. To również dobry środek zmniejszający ryzyko infekcji i łagodzący objawy nosowe alergii. Woda morska to preparat naturalny i skuteczny, a przy tym bezpieczny.

Czym jest woda morska?

Woda morska to prawdziwa skarbnica cennych składników, w zależności od pochodzenia może zawierać sód, magnez, wapń, chlor, fosfor, jod, żelazo, siarka i bor, a także przeciwalergiczny mangan i przeciwbakteryjną miedź.

Dlatego lekarze zalecają, aby każdy spędzał nad morzem przynajmniej 3 tygodnie w roku, wdychając aerozol, czyli kropelki wody morskiej przedostające się do powietrza w wyniku rozpryskiwania się fal.

W morskim aerozolu znajdują się substancje, które łagodzą stany zapalne i zapobiegają zaleganiu wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Ale jeszcze większe znaczenie dla zdrowia ma wpływ wody morskiej na śluzówkę nosa, którą nawilżają i stymulują do produkcji śluzu.

To bardzo ważna właściwość, która przyczyniła się do niezwykłej popularności wody morskiej, która jest obecnie jednym z zalecanych środków na katar zarówno alergiczny, jak i spowodowany infekcją.

Uznaje się, że woda morska wykazuje korzystniejsze właściwości niż roztwór soli fizjologicznej ze względu na naturalną zawartość soli mineralnych i oligoelementów.

Jak działa woda morska na błonę śluzową?

Mechanizm funkcjonowania błony śluzowej nosa polega na produkcji śluzu, który chroni organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami wdychanymi wraz z powietrzem - chodzi tu zarówno o pyły, czy cząsteczki chemiczne, jak i o drobnoustroje chorobotwórcze, czy alergeny.

Swoją lepkość śluz zawdzięcza wodzie, która jest jego głównym składnikiem. Produkcja niewielkich ilości śluzu i jego usuwanie jest naturalnym procesem fizjologicznym.

Niestety, błona śluzowa nosa często nie funkcjonuje prawidłowo. Powody są dwa - albo staje się przesuszona (z powodu klimatyzacji, ogrzewania pomieszczeń zimą itd.), co sprawia, że nie produkuje wystarczającej ilości śluzu, albo produkuje zwiększoną ilość wydzieliny w wyniku stanu zapalnego błony śluzowej spowodowanego infekcją lub alergią. Nadmiar śluzu i duża gęstość zaburzają mechanizm rzęskowy usuwania śluzu tak samo jak zbyt mała ilość śluzu spowodowana suchym powietrzem czy klimatyzacją.

Jednemu i drugiemu problemowi można zaradzić poprzez płukanie nosa roztworem wody morskiej o odpowiednim stężeniu. Stosowanie irygacji jam nosowych i zatok pozwala oczyścić je z drobnoustrojów i alergenów, co zmniejsza ryzyko infekcji i wystąpienia alergii.

Dodatkowo, rozrzedzenie i usunięcie nadmiaru wydzieliny, albo nawilżenie błony śluzowej nosa usprawnia jej działanie i wspiera transport śluzowo-rzęskowy.

Jakie roztwory wody morskiej są dostępne na rynku?

Badania nad właściwościami wody morskiej doprowadziły do powstania preparatów o optymalnym składzie i stężeniu. Wśród produktów dostępnych w aptekach znaleźć można dwa rodzaje roztworów wody morskiej.

  • Roztwór izotoniczny wody morskiej - o stężeniu takim samym jak płyny ustrojowe, czyli łzy lub ślina. Stosuje się go zapobiegawczo do wypłukiwania drobnoustrojów i alergenów z górnych dróg oddechowych. Badania dowiodły, że izotoniczny roztwór wody morskiej Marimer Izotoniczny stosowany u alergików zmniejsza zaczerwienienie błony śluzowej nosa, które powstało w skutek stanu zapalnego oraz zmniejsza nasilenie świądu. Izotoniczny roztwór wody morskiej zwiększa nawilżenie błony śluzowej, co znacznie poprawia jej funkcjonowanie oraz poprawienie czynności termicznej (rolą jamy nosowej jest ogrzewanie wdychanego powietrza
  • Hipertoniczny roztwór wody morskiej - o wyższym stężeniu niż płyny ustrojowe (np. 2,2%), pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez „wyciągnięcie” nadmiaru wody z obrzękniętej błony śluzowej nosa (zasada osmozy). Roztwory hipertoniczne wody morskiej stosowane są wspomagająco w terapii infekcji górnego układu oddechowego. Choroby te prowadzą często do zaburzenia funkcji filtracyjnej nosa, a także do upośledzenia mechanizmu śluzowo-rzęskowego, którego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej i zatok. Hipertoniczne roztwory wody morskiej nie tylko poprawiają wszystkie te funkcje, ale również zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i przywracają jego drożność poprzez usunięcie nadmiernej ilości śluzu.

W jakich chorobach można stosować wodę morską?

Woda morska to preparat, który warto stosować profilaktycznie w okresach obniżonej odporności ponieważ płukanie nosa wodą morską usuwa drobnoustroje i przywraca prawidłową pracę błony śluzowej, która jest barierą dla drobnoustrojów i alergenów.

Woda morska jest stosowana również w łagodzeniu objawów alergii, takich jak katar alergiczny, a nawet w pooperacyjnej pielęgnacji jamy nosowej, gdyż pomaga w jej oczyszczaniu i regeneracji błony śluzowej nosa po zabiegu. 

Jednak warto pamiętać, że roztwór wody morskiej sprawdza się także wtedy, gdy na zapobieganie jest już za późno. Preparat ten stosuje pomocniczo w czasie kataru alergicznego oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych: ostrym i przewlekłym nieżycie nosa, ostrych zapaleniach zatok przynosowych.

Woda morska stosowana jest też w trakcie przeziębienia i grypy, a stosowana profilaktycznie może uchronić nas przed ostrym zapaleniem ucha środkowego. Choroba ta jest najczęstszym powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowy, a 90% przypadków ostrego zapalenia ucha środkowego jest poprzedzona właśnie wirusowym nieżytem nosa lub mu towarzyszy.

Badania dowiodły, że higiena nosa, czyli jego oczyszczanie wodą morską, skutecznie zapobiega wystąpieniu zapalenia ucha środkowego: stosowanie roztworu zmniejsza liczbę epizodów ostrego zapalenia ucha o 51% oraz liczby kuracji antybiotykami o 43%.

Jak stosować wodę morską?

Można ją stosować bezpośrednio do nosa, jako preparat do płukania jamy nosowej lub w celu rozrzedzenia wydzieliny i jej usunięcia. W takim przypadku warto stosować roztwory wody morskiej w sprayu - to wygodna forma preparatu, która pozwala na równomierną dyfuzję roztworu w formie mgiełki po całej jamie nosowej.

Wodę morską może również stosować jako roztwór do inhalacji - to tzw. nebulizacja, która doskonale wpływa na nawilżenie błony śluzowej i udrożnienie nosa i dróg oddechowych. Nebulizację przeprowadza się zwykle za pomocą specjalnego urządzenia tzw. nebulizatora, który zamienia preparat w mgiełkę wdychaną przez  pacjenta.

Inhalacja doskonale nawilża błonę śluzową dróg oddechowych lub rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.