Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar

2014-09-02 13:09
Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar
Autor: Thinkstockphotos.com

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję. Sprawdź, jak wyleczyć katar.

Dlaczego warto znać sposoby na katar? Nos spełnia co najmniej trzy ważne funkcje: oczyszcza wdychane powietrze, ogrzewa je i nawilża. A katar nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też utrudnia realizację tych ważnych dla całego organizmu zadań.

Pięć sposobów na katar

Katar najczęściej towarzyszy wirusowym infekcjom dróg oddechowych. Na wirusy nie ma skutecznego leku, ale warto wspomóc układ odpornościowy, by rozprawił się z wirusami, roznoszącymi katar. Zatroszcz się też o śluzówki nosa. Jeśli będą odpowiednio nawilżone i wzmocnione, katar nie będzie tak dokuczliwy i szybciej minie.

1. Rutyna, żeby uszczelnić naczynia krwionośneStan zapalny w nosie zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych śluzówki. Powoduje to, że płyny z osocza krwi wydostają się na zewnątrz, współtworząc wodnisty wyciek z nosa popularnie zwany katarem. Dlatego przy pierwszych objawach kataru zacznij zażywać witaminę C, Rutinoscorbin i preparat wapnia - to uszczelni naczynia krwionośne.

2. Higiena nosaZdecydowanie bardziej higieniczne są  chusteczki jednorazowe. Jeśli używasz ich raz i wyrzucasz - do kosza trafia nie tylko wydzielina tworząca katar, ale też wirusy i bakterie z górnych dróg oddechowych. Natomiast na chusteczce z bawełny po wydmuchaniu nosa zostają drobnoustroje, które zginą dopiero, gdy wypierzesz ją w temperaturze powyżej 70 st. C. Pamiętaj, by nie dmuchać zbyt mocno ani nie czyścić obu dziurek naraz (unikniesz infekcji uszu). Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciśnij palcami tylko jedno skrzydełko i dmuchnij. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę. A gdy od ciągłego wycierania zacznie cię boleć nos, smaruj skrzydełka maścią gojącą z witaminą A.

materiał partnera
Skuteczna pomoc w udrażnianiu nosa

Marimer® inhalation to 100% naturalna, hipertoniczna woda morska do inhalacji, która pomaga udrożnić zapchany nos - zarówno u dorosłych jak i u dzieci od 1. dnia życia. Nawilża i odblokowuje drogi oddechowe w przypadku zatkania, utrudnionego oddychania, świszczącego oddechu lub przewlekłego kaszlu. Pomaga rozrzedzić i usunąć nadmiar wydzieliny śluzowej poprzez pobudzenie wydzielania w drogach oddechowych. Marimer® inhalation może być stosowany w formie inhalacji lub aerozoloterapii.

W udrażnianiu dróg oddechowych pomoże też wyrób medyczny Marimer® hipertoniczny spray do nosa. To 100% naturalna woda morska, bogata w sole mineralne i pochodzące z morza oligoelementy, która dzięki procesowi osmozy zmniejsza obrzęk śluzówki oraz ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa. Jest to wygodny w użyciu spray, który pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie. Odpowiedni podczas przeziębienia i zapalenia zatok. Stanowi uzupełnienie leczenia laryngologicznego.

Marimer® inhalation i Marimer® hipertoniczny spray do nosa to zestaw, który przyda się do pielęgnacji dróg oddechowych oraz noska.

3. Krople do nosa z umiarem Krople do nosa szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Przy katarze alergicznym i wirusowym pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne. Przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa - rozluźniające wydzielinę, przy katarze ropnym (bakteryjnym) pomogą krople z antybiotykiem lub sulfonamidem. Krople powinno zażywać jedynie w miarę potrzeby. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można wkraplać je częściej, a przez kolejne 2-3 dni rzadziej, najlepiej stosując się do zaleceń producenta.

Uwaga! Nadużywanie kropli powoduje przewlekły obrzęk śluzówki i jej wysuszenie, a po dłuższym czasie nawet zanik błony śluzowej (tzw. zespół zatkanego nosa). Pewnym wyjściem z sytuacji są "krople do nosa" w tabletkach. Zawarta w nich pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, likwidując obrzęk i ogranicza ilość wydzieliny z nosa. Ten sam składnik zawierają również tabletki stosowane w leczeniu grypy i przeziębienia. 4. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (np. Inhalol, Mentoklar, Amol) udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę tylko na chwilę - niczego nie załatwiają na dłuższą metę. Olejki eteryczne co prawda miejscowo odkażają (ale słabo) nos i sprawiają, że łatwiej się oddycha, ale później mogą wręcz nasilać katar.

5. Nawilżanie nosa wodą morską Gdy masz katar, warto nawilżać błony śluzowe w nosie izotonicznym roztworem wody morskiej. Stosowanie tego rodzaju preparatów przyniesie ulgę również wtedy, gdy śluzówki są wysuszone przez klimatyzację, centralne ogrzewanie lub przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy. Roztwory soli morskiej działają na błony śluzowe jak miotełka, która oczyszcza je z alergenów, zanieczyszczeń, a jednocześnie pokrywa cieniutką warstewką ochronnej substancji, która nawilża wnętrze nosa, dzięki czemu możemy swobodnie oddychać. Skuteczne są też ciepłe inhalacje z dodatkiem soli morskiej – 2 łyżki soli wsyp do garnka i zalej szklanką wody, podgrzej i nosem wdychaj ciepłą (nie gorącą!) parę. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.