Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję. Sprawdź, jak wyleczyć katar.

Dlaczego warto znać sposoby na katar? Nos spełnia co najmniej trzy ważne funkcje: oczyszcza wdychane powietrze, ogrzewa je i nawilża. A katar nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też utrudnia realizację tych ważnych dla całego organizmu zadań.

Pięć sposobów na katar

Katar najczęściej towarzyszy wirusowym infekcjom dróg oddechowych. Na wirusy nie ma skutecznego leku, ale warto wspomóc układ odpornościowy, by rozprawił się z wirusami, roznoszącymi katar. Zatroszcz się też o śluzówki nosa. Jeśli będą odpowiednio nawilżone i wzmocnione, katar nie będzie tak dokuczliwy i szybciej minie.

1. Rutyna, żeby uszczelnić naczynia krwionośneStan zapalny w nosie zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych śluzówki. Powoduje to, że płyny z osocza krwi wydostają się na zewnątrz, współtworząc wodnisty wyciek z nosa popularnie zwany katarem. Dlatego przy pierwszych objawach kataru zacznij zażywać witaminę C, Rutinoscorbin i preparat wapnia - to uszczelni naczynia krwionośne.

2. Higiena nosaZdecydowanie bardziej higieniczne są  chusteczki jednorazowe. Jeśli używasz ich raz i wyrzucasz - do kosza trafia nie tylko wydzielina tworząca katar, ale też wirusy i bakterie z górnych dróg oddechowych. Natomiast na chusteczce z bawełny po wydmuchaniu nosa zostają drobnoustroje, które zginą dopiero, gdy wypierzesz ją w temperaturze powyżej 70 st. C. Pamiętaj, by nie dmuchać zbyt mocno ani nie czyścić obu dziurek naraz (unikniesz infekcji uszu). Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciśnij palcami tylko jedno skrzydełko i dmuchnij. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę. A gdy od ciągłego wycierania zacznie cię boleć nos, smaruj skrzydełka maścią gojącą z witaminą A.

materiał partnera
Skuteczna pomoc w udrażnianiu nosa

Marimer® inhalation to 100% naturalna, hipertoniczna woda morska do inhalacji, która pomaga udrożnić zapchany nos - zarówno u dorosłych jak i u dzieci od 1 dnia życia. Nawilża i odblokowuje drogi oddechowe w przypadku zatkania, utrudnionego oddychania, świszczącego oddechu lub przewlekłego kaszlu.  Pomaga rozrzedzić i usunąć nadmiar wydzieliny śluzowej poprzez pobudzenie wydzielania w drogach oddechowych. Marimer® inhalation może być stosowany w formie inhalacji lub aerozoloterapii.

W udrażnianiu dróg oddechowych pomoże też wyrób medyczny Marimer® hipertoniczny spray do nosa. To 100% naturalna woda morska, która dzięki procesowi osmozy zmniejsza obrzęk śluzówki oraz ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa. Jest to wygodny w użyciu spray, który pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie. Odpowiedni podczas kataru, infekcji górnych dróg oddechowych i po zabiegach operacyjnych.

Marimer® inhalation i Marimer® hipertoniczny spray do nosa to zestaw, który przyda się do pielęgnacji każdego noska.

3. Krople do nosa z umiaremKrople do nosa szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Przy katarze alergicznym i wirusowym pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne. Przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa - rozluźniające wydzielinę, przy katarze ropnym (bakteryjnym) pomogą krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.Krople powinno zażywać jedynie w miarę potrzeby. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można wkraplać je częściej, a przez kolejne 2-3 dni rzadziej, najlepiej stosując się do zaleceń producenta.

Uwaga! Nadużywanie kropli powoduje przewlekły obrzęk śluzówki i jej wysuszenie, a po dłuższym czasie nawet zanik błony śluzowej (tzw. zespół zatkanego nosa). Pewnym wyjściem z sytuacji są "krople do nosa" w tabletkach. Zawarta w nich pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, likwidując obrzęk i ogranicza ilość wydzieliny z nosa. Ten sam składnik zawierają również tabletki stosowane w leczeniu grypy i przeziębienia. 4. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (np. Inhalol, Mentoklar, Amol) udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę tylko na chwilę - niczego nie załatwiają na dłuższą metę. Olejki eteryczne co prawda miejscowo odkażają (ale słabo) nos i sprawiają, że łatwiej się oddycha, ale później mogą wręcz nasilać katar.

5. Nawilżanie nosa wodą morską Gdy masz katar, warto nawilżać błony śluzowe w nosie izotonicznym roztworem wody morskiej. Stosowanie tego rodzaju preparatów przyniesie ulgę również wtedy, gdy śluzówki są wysuszone przez klimatyzację, centralne ogrzewanie lub przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy. Roztwory soli morskiej działają na błony śluzowe jak miotełka, która oczyszcza je z alergenów, zanieczyszczeń, a jednocześnie pokrywa cieniutką warstewką ochronnej substancji, która nawilża wnętrze nosa, dzięki czemu możemy swobodnie oddychać. Skuteczne są też ciepłe inhalacje z dodatkiem soli morskiej – 2 łyżki soli wsyp do garnka i zalej szklanką wody, podgrzej i nosem wdychaj ciepłą (nie gorącą!) parę. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
matka
|

najgorzej to z katarem poradzić sobie u malucha. my dorośli jeszcze jakoś to zrozumiemy, za to maluchom ciężko. na szczęście ja na takie przypadki mam w domu Oxalin Baby. jest jak krople do nosa tylko, że w postaci żelu. w razie potrzeby wpsikuję moim dzieciakom i już po pierwszym psiknięciu czują ulgę.

Marta
|

Inhalacja jak maluch śpi u mnie działa a jak spłynie woda morska do gardła to nic się nie stanie

nataliagra098
|

W poniedziałek (25.09.2017r) mam wycieczke,ale jak zwykle musiałam dostać katar ,a dzisiaj jest piątek. Mam dwa dni na wykurowanie.JA TO MAM PECHA

Eva
|

Oczyszczanie noska wodą ? Jak Majka jest pochylona to boje się, że może coś jej spłynie do gardła? Z drugiej strony sama woda chyba noska nie odetka. Inahalacja z 2-latkiem też raczej jest nie wykonalna?

klaudiia
|

Mi wystarczy jeden sposób, tylko żeby był skuteczny i szybko pomagał. Nie jestem zwolennikiem antybiotyków, ale krople do nosa czy to w płynie czy w sprayu to zawsze u mnie pomagają.

Adellla5
|

Po co się męczyć, skoro można szybko i skutecznie pozbyć się problemu? Jak ktoś ma czas w domowwym zaciszu na inhalacje, to świetnie, z pewnością pomogą, ale jak idę do pracy z katarem, to zawsze mam jakiś aerozol pod ręką typu acatar na zatkany nos. Inaczej bymsię wykończyła w pracy.

Milena
|

Ja na katar, kaszel czy zapalenie zatok polecam inhalacje. Warto mieć dobry inhalator w domu, z którego może korzystać cała rodzina.

AN
|

JA TEŻ MAM TAKIE KATARY, NIESTETY TRZEBA TO PRZECIERPIEĆ I MIEĆ NADZIEJĘ ŻE DŁUGO NIE WRÓCI NAJLEPSZE TO DUŻO WITAMINY C , DUŻO HERBATEK I SYROP Z CEBULI PROFILAKTYCZNIE ALE KAŻDY MA SWOJE SPOSOBY

Beata
|

ja bym zaczęła od robienia inhalacji i oczyszczania nosa Jeśli ktoś nie ma nebulizatora to zostają stare sposoby wdychania np. majeranku. Do tego zawsze zwiększona ilość witaminy c w jedzeniu.

Hanka
|

Ja robię inhalacje po swojemu, korzystam z kominka i olejków zapachowych. Co jakiś czas kupuję też jakieś krople do nosa,