Jak skutecznie wyleczyć katar? 5 sposobów na katar

2014-09-02 13:09 lek. med. Grzegorz Prasałek

Katar to nie choroba, ale potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, dobre wycieranie nosa lub odpowiednie krople do nosa skutecznie złagodzą infekcję. Sprawdź, jak wyleczyć katar.

Dlaczego warto znać sposoby na katar? Nos spełnia co najmniej trzy ważne funkcje: oczyszcza wdychane powietrze, ogrzewa je i nawilża. A katar nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też utrudnia realizację tych ważnych dla całego organizmu zadań.

Pięć sposobów na katar

Katar najczęściej towarzyszy wirusowym infekcjom dróg oddechowych. Na wirusy nie ma skutecznego leku, ale warto wspomóc układ odpornościowy, by rozprawił się z wirusami, roznoszącymi katar. Zatroszcz się też o śluzówki nosa. Jeśli będą odpowiednio nawilżone i wzmocnione, katar nie będzie tak dokuczliwy i szybciej minie.

1. Rutyna, żeby uszczelnić naczynia krwionośne
Stan zapalny w nosie zwiększa przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych śluzówki. Powoduje to, że płyny z osocza krwi wydostają się na zewnątrz, współtworząc wodnisty wyciek z nosa popularnie zwany katarem. Dlatego przy pierwszych objawach kataru zacznij zażywać witaminę C, Rutinoscorbin i preparat wapnia - to uszczelni naczynia krwionośne.

2. Higiena nosa
Zdecydowanie bardziej higieniczne są  chusteczki jednorazowe. Jeśli używasz ich raz i wyrzucasz - do kosza trafia nie tylko wydzielina tworząca katar, ale też wirusy i bakterie z górnych dróg oddechowych. Natomiast na chusteczce z bawełny po wydmuchaniu nosa zostają drobnoustroje, które zginą dopiero, gdy wypierzesz ją w temperaturze powyżej 70 st. C. Pamiętaj, by nie dmuchać zbyt mocno ani nie czyścić obu dziurek naraz (unikniesz infekcji uszu). Po przyłożeniu chusteczki do nosa uciśnij palcami tylko jedno skrzydełko i dmuchnij. Potem w ten sam sposób oczyść drugą dziurkę. A gdy od ciągłego wycierania zacznie cię boleć nos, smaruj skrzydełka maścią gojącą z witaminą A.

Warto wiedzieć
Apicold® Propo spray do nosa

Autor: Alpen Pharma

materiał partnera

Do stosowania wspomagająco przy katarze lub zapaleniu zatok warto stosować spray do nosa, który w naturalny sposób oczyści go z zalegającej wydzieliny i ułatwi oddychanie. Preparat Apicold® Propo spray do nosa (wyrób medyczny)* to izotoniczny roztwór soli morskiej i propolisu. Normalizuje funkcjonowanie błony śluzowej nosa i rozpuszcza zalegającą w nim wydzielinę. Zawarty w preparacie propolis wykazuje także działanie antybakteryjne wobec bakterii odpowiedzialnych za ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych.

3. Krople do nosa z umiarem
Krople do nosa szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane. Przy katarze alergicznym i wirusowym pomogą krople obkurczające naczynia krwionośne. Przy katarze wywołanym zapaleniem zatok obocznych nosa - rozluźniające wydzielinę, przy katarze ropnym (bakteryjnym) pomogą krople z antybiotykiem lub sulfonamidem.
Krople powinno zażywać jedynie w miarę potrzeby. W fazie ostrego kataru (2-3 dni) można wkraplać je częściej, a przez kolejne 2-3 dni rzadziej, najlepiej stosując się do zaleceń producenta.

Uwaga! Nadużywanie kropli powoduje przewlekły obrzęk śluzówki i jej wysuszenie, a po dłuższym czasie nawet zanik błony śluzowej (tzw. zespół zatkanego nosa). Pewnym wyjściem z sytuacji są "krople do nosa" w tabletkach. Zawarta w nich pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, likwidując obrzęk i ogranicza ilość wydzieliny z nosa. Ten sam składnik zawierają również tabletki stosowane w leczeniu grypy i przeziębienia.

4. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych
(miętowego, jałowcowego lub tymiankowego) albo gotowych preparatów (np. Inhalol, Mentoklar, Amol) udrażniają drogi oddechowe i przynoszą ulgę tylko na chwilę - niczego nie załatwiają na dłuższą metę. Olejki eteryczne co prawda miejscowo odkażają (ale słabo) nos i sprawiają, że łatwiej się oddycha, ale później mogą wręcz nasilać katar.

5. Nawilżanie nosa wodą morską
Gdy masz katar, warto nawilżać błony śluzowe w nosie izotonicznym roztworem wody morskiej. Stosowanie tego rodzaju preparatów przyniesie ulgę również wtedy, gdy śluzówki są wysuszone przez klimatyzację, centralne ogrzewanie lub przebywanie w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy. Roztwory soli morskiej działają na błony śluzowe jak miotełka, która oczyszcza je z alergenów, zanieczyszczeń, a jednocześnie pokrywa cieniutką warstewką ochronnej substancji, która nawilża wnętrze nosa, dzięki czemu możemy swobodnie oddychać. Skuteczne są też ciepłe inhalacje z dodatkiem soli morskiej – 2 łyżki soli wsyp do garnka i zalej szklanką wody, podgrzej i nosem wdychaj ciepłą (nie gorącą!) parę. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie.

*Preparat Apicold® Propo spray do nosa

Status: wyrób medyczny

Opakowanie: 30 ml

Działa bakteriobójczo¹) na:
- Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc -pneumokok) w 100%
- Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) w 95%
- Haemophilus influenza ( tzw. pałeczka „grypy”) w 100%

¹) Raport z badań: Ocena działania przeciwdrobnoustrojowego preparatu Apicold Spray do nosa Propo; Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; 01.2019.

Przeciwwskazania: Alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat.
Podmiot odpowiedzialny: Alpen Pharma Polska

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
matka
|

najgorzej to z katarem poradzić sobie u malucha. my dorośli jeszcze jakoś to zrozumiemy, za to maluchom ciężko. na szczęście ja na takie przypadki mam w domu Oxalin Baby. jest jak krople do nosa tylko, że w postaci żelu. w razie potrzeby wpsikuję moim dzieciakom i już po pierwszym psiknięciu czują ulgę.

Marta
|

Inhalacja jak maluch śpi u mnie działa a jak spłynie woda morska do gardła to nic się nie stanie

nataliagra098
|

W poniedziałek (25.09.2017r) mam wycieczke,ale jak zwykle musiałam dostać katar ,a dzisiaj jest piątek. Mam dwa dni na wykurowanie.JA TO MAM PECHA

Eva
|

Oczyszczanie noska wodą ? Jak Majka jest pochylona to boje się, że może coś jej spłynie do gardła? Z drugiej strony sama woda chyba noska nie odetka. Inahalacja z 2-latkiem też raczej jest nie wykonalna?

klaudiia
|

Mi wystarczy jeden sposób, tylko żeby był skuteczny i szybko pomagał. Nie jestem zwolennikiem antybiotyków, ale krople do nosa czy to w płynie czy w sprayu to zawsze u mnie pomagają.

Adellla5
|

Po co się męczyć, skoro można szybko i skutecznie pozbyć się problemu? Jak ktoś ma czas w domowwym zaciszu na inhalacje, to świetnie, z pewnością pomogą, ale jak idę do pracy z katarem, to zawsze mam jakiś aerozol pod ręką typu acatar na zatkany nos. Inaczej bymsię wykończyła w pracy.

Milena
|

Ja na katar, kaszel czy zapalenie zatok polecam inhalacje. Warto mieć dobry inhalator w domu, z którego może korzystać cała rodzina.

AN
|

JA TEŻ MAM TAKIE KATARY, NIESTETY TRZEBA TO PRZECIERPIEĆ I MIEĆ NADZIEJĘ ŻE DŁUGO NIE WRÓCI NAJLEPSZE TO DUŻO WITAMINY C , DUŻO HERBATEK I SYROP Z CEBULI PROFILAKTYCZNIE ALE KAŻDY MA SWOJE SPOSOBY

Beata
|

ja bym zaczęła od robienia inhalacji i oczyszczania nosa Jeśli ktoś nie ma nebulizatora to zostają stare sposoby wdychania np. majeranku. Do tego zawsze zwiększona ilość witaminy c w jedzeniu.

Hanka
|

Ja robię inhalacje po swojemu, korzystam z kominka i olejków zapachowych. Co jakiś czas kupuję też jakieś krople do nosa,