Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z nosa?

2018-01-16 13:36

Ciało obce w nosie to problem, który najczęściej dotyczy małego dziecka. Najmłodsi wkładają sobie do nosa różne małe przedmioty, np. klocki czy groszki. Wówczas należy jak najszybciej udzielić dziecku pierwszej pomocy, ponieważ z każdym oddechem wzrasta ryzyko dostania się ciała obcego do krtani, a dalej do płuc. Sprawdź, jak wygląda pierwsza pomoc przy ciele obcym w nosie. Jak usunąć ciało obce z nosa?

Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z nosa?
Autor: Photos.com Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z nosa?

Spis treści

  1. Ciało obce w nosie - objawy
  2. Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z nosa?
  3. Ciało obce w nosie - kiedy do lekarza laryngologa?

Ciało obce w nosie to najczęściej klocek, groszek, koralik, itp. W związku z tym problem ten w większości przypadków dotyczy małego dziecka, poniżej 3. roku życia. Dlatego należy uważnie obserwować dziecko podczas zabawy, ponieważ ciało obce może znaleźć się nie tylko w jego nosie, a także w uchu. Istnieje również ryzyko połknięcia małego przedmiotu.

Ciało obce w nosie - objawy

Pierwsze objawy obecności ciała obcego w nosie to zatkany nos i niewielkie problemy z oddychaniem. Dziecko, podobnie jak podczas kataru, mówi przez nos. Inne objawy zależą od struktury ciała obcego i czasu, jaki zatyka ono nos. Jeśli ciało obce jest ostre, uszkadza błonę śluzową nosa, w związku z tym od razu pojawia się krwawienie. Gorzej jeśli ciało obce tkwi w nosie dłuższy czas. Z każdym wdechem zwiększa się bowiem ryzyko przesunięcia przedmiotu ku wyższym odcinkom jamy nosowej. W takim przypadku może dojść do zablokowania ciała obcego, ponieważ wyższe odcinki przewodu nosowego są węższe niż sam otwór nosowy. Może być to przyczyną stanu zapalnego. Wtedy zwykle pojawiają się krwista wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu, zaczerwienie i obrzęk okolic nosa. Dotyczy to przedmiotów o większych rozmiarach. Mniejsze ciała obce mogą przejść przez jamę nosową, a dalej przez krtań dostać się płuc, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Ciało obce w nosie - pierwsza pomoc. Jak usunąć ciało obce z nosa?

Przede wszystkim oddychaj przez usta - w ten sposób nie wciągniesz ciała obcego głębiej.

Jeśli przedmiot wystaje z nosa, spróbuj chwycić go palcami i powoli wyciągnąć.

Jeśli ciało obce nie jest widoczne, należy spróbować wydmuchać je z nosa. Jeśli przedmiot utknął w nosie dziecka, należy zatkać drożną dziurkę i poprosić dziecko o delikatne, ale stanowcze wydmuchanie nosa. Jeśli 2 próby nie pomogą, nie kontynuuj tej czynności. Na skutek dalszego wydmuchiwania nosa przedmiot może jeszcze bardziej przesunąć się do wyższych partii jamy nosowej.

Tego nie rób

Nie usuwaj ciała obcego z nosa za pomocą pęsety czy szczypczyków, nawet jeśli przedmiot jest widoczny lub wystaje z nosa. Za pomocą tego typu narzędzi można łatwo uszkodzić wnętrze nosa i spowodować obfite krwawienie. Poza tym może dojść do przepchnięcia przedmiotu dalej do dróg oddechowych.

Pilnuj, aby dziecko samo nie próbowało wyjąć sobie ciała obcego.

Ciało obce w nosie - kiedy do lekarza laryngologa?

Do lekarza laryngologa należy się zgłosić, gdy:

1. Gdy nie pomaga wydmuchiwanie nosa.

2. Gdy przedmiot, który jest w nosie, posiada ostrą strukturę i może spowodować uszkodzenie błony śluzowej nosa.

3. Kiedy ciało obce przesuwa się do wyższych partii przewodu nosowego.

4. Kiedy pojawiają się objawy uszkodzenia jamy nosowej, takie jak krwotok z nosa, krwiste wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu, nieprzyjemny zapach z nosa i ust, obrzęk nosa. W tych przypadkach może być konieczne usuwanie ciała obcego z nosa w znieczuleniu ogólnym.