ZAKRZTUSZENIE - co robić, gdy dziecko się zakrztusi albo zachłyśnie

2015-09-11 8:17

Niewiele rodziców zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie pozornie błahe zakrztuszenie lub zachłyśnięcie może mieć dla zdrowia i życia dziecka. Sprawdź jak chronić dziecko przed takim groźnym wypadkiem.

ZAKRZTUSZENIE - co robić, gdy dziecko się zakrztusi albo zachłyśnie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne zakrztuszenia
  2. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Zakrztuszenie lub zachłyśnięcie zdarzyć się może zawsze i wszędzie. Dochodzi do niego gdy jakiś przedmiot (na przykład niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia) zamiast w przełyku znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią.

Dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne zakrztuszenia

Na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń w szczególności narażone są dzieci. Dzieje się tak z wielu powodów, zarówno anatomicznych jak i psychologicznych. Ciekawe świata dziecko bierze do ust niemal każdy przedmiot znajdujący się w jego zasięgu - zabawkę, monetę, guzik czy koralik. Jest to jego sposób poznawania świata. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia dziecka. Dodatkowo drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe i przy podrażnieniu przez ciało obce może dojść do ich skurczu uniemożliwiając przepływ powietrza.

Najskuteczniejszą bronią przed zakrztuszeniem jest profilaktyka:

  • niepodawanie pokarmów, których dziecko nie jest w stanie pogryźć
  • niepodawanie tabletek małym dzieciom
  • wyeliminowanie małych przedmiotów z bezpośredniego otoczenia dziecka
  • kupowanie zabawek pozbawionych niebezpiecznych drobnych elementów etc.

Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Zazwyczaj pierwszą reakcją rodzica czy świadka zakrztuszenia lub zachłyśnięcia jest panika, wynikająca z braku umiejętności postępowania w sytuacji newralgicznej udzielenia pierwszej pomocy. Żelazną zasadą pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju i jak najszybsze wezwanie pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). Zanim fachowa pomoc dojedzie, należy ostrożnie sprawdzić czy ciało obce, zalegające w drogach oddechowych, nie jest widoczne w jamie ustnej dziecka i czy nie da się go delikatnie wyjąć z pomocą małego palca.Gdy ciało obce na dobre utkwiło w drogach oddechowych dziecka, należy udzielić mu pierwszej pomocy wedle reguł opracowanych przez lekarzy. Schemat postępowania jest inny w przypadku dziecka rocznego i starszego, inny przy ratowaniu niemowlęcia. Warto zapoznać się z obydwoma, aby nie pozostać bezradnym w sytuacji zakrztuszenia.

>>> PRZECZYTAJ >>> Jak ratować niemowlę, gdy się zakrztusi [PIERWSZA POMOC KROK PO KROKU]

>>> PRZECZYTAJ >>> Co zrobić, gdy dziecko straci przytomność [SZTUCZNE ODDYCHANIE i MASAŻ SERCA KROK PO KROKU]

kampania edukacyjna "Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszeń"
Materiały prasowe