Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

2014-09-11 15:51 Anna Jarosz

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna. – Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.
Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.
Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.
– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.
Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

»
Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa.

»
Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłowni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. I dzieci, i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kazik56565
|

Ja miałem robioną przegrodę nosa ( septoplastykę) w Olimedica w Szczecinie u dr Żmudzińskiego. Zabieg miał miejsce w znieczuleniu miejsocwym, także super, bo przez problemy sercowe nie mogę mieć ogólnego. Jestem bardzo zadowolony, operacja poszła bez komplikacji tak samo jak i gojenie się. Polecam każdemu, kto się waha o zrobienie zabiegu u dr Żmudzinskiego!

hehe
|

W Krakowie w klinice UJ obecny czas oczekiwania to 2021 rok (na przegrodę), bo inne rzeczy robią raczej szybciej

tatenka885
|

Niestety też miałam ten sam problem - krzywa przegroda nosowa. Zdecydowałam się na zabieg korekty. Zabieg wykonany bardzo dobrze, bez żadnych komplikacji a z efektu jestem zadowolona. No i najważniejsze - szuję się dużo lepiej.

Piotrek
|

Jestem niecałe 3 tyg po operacji i oddycha mi się bardzo dobrze.

Najgorzej wspominam okres po operacji, jak przestano już podawać dożylnie środek przeciwbólowy i w zamian dawali tabletki . Wtedy dopiero poczułem co mnie naprawde boli, a bolała mnie szyja, gardło i przednie górne jedynki, dodajcie do tego jeszcze zatkany tamponadą nos i przepis na nieprzespane noce gotowy. Szyja i gardło bolały jeszcze ponad tydzień po operacji, a wszystko to było skutkiem intubacji.

Niektórzy tu piszą że zabieg trwa 20-30min. To zależy od stopnia skrzywienia waszej przegrody, moja trwała ponad 2h. Oczywiście w znieczuleniu ogólnym nie ma to większego znaczenia.

Wyjecie tamponady po 48h praktycznie bezbolesne, ale to też zależy od jej rodzaju. Ja miałem tzw palce od rękawiczki, czyli tak jak by taki kondom wypchany watą czy czymś tam. To naprawdę łatwo wychodzi i szybko.

Wyjęcie szwów i silikatów (tych wkładek usztywniających przegrodę) praktycznie bezbolesne i szybkie. Po 2 tyg. I co ważne, wyjęcie płytek zdecydowanie poprawiło mi oddychanie jedną dziurką, mialem ja przez te 14 dni lekko przytkana raz bylo lepiej raz gorzej po wyjeciu plytek i oczyszczeniu nosa jak reką odjął. A bałem sie ze tak zostanie.

Najgorsze jeszczce było to że ponad tydzień po operacji miałem zatkany nos (katar) ale w końcu pomału puściło. Teraz jest ok, nic mnie już nie boli poza dziwnym uczuciem drętwieniem tych górnych jedynek, to nie jest ból ale takie dziwne uczucie.

Ja
|

W klinice uniwersyteckiej w krakowie czas oczekiwania na przegrodę to teraz ponad 2 lata! (koniec 2019)

Ja czekałem 1,5 roku, ale myslę że warto trafić do ośrodka który się w tym specjalizuje i kształci.

Zabieg robią klasycznie czyli trzeba te pare dni w szpitalu poleżeć. Ja leżałem 4 dni.

Tomasz
|

Zabieg miałem w Jeleniej górze i czekałem 2 miesiace :) Dla porównania Świdnica oczekiwanie rok, tak samo Oława

Sara
|

Długo trzeba czekać na taki zabieg ? Mam skierowanie do szpitala, ale zastanawiam się ile jeszcze będę musiała się męczyć z krzywą przegrodą zanim dostanę się na NFZ

prawdziwy
|

Wiadomo , Ale pomaga W łagodZeniu i oddychaniu

Sam TAK robie raz dziennie ciepła woda trochę pierw , i dużo zimnej szczególnie O tej porze roku , jesień i zima TO ciepła ZAWSZE

ddd
|

płukanie nie wyprostuje nosa

damianz5
|

Zgłoś się do Laryngologa i on zadecyduje czy konieczny jest zabieg.