Endoskopowa operacja zatok. Jak leczy się przewlekłe zapalenie zatok przynosowych?

2019-12-31 13:01 Monika Majewska

Endoskopowa operacja zatok to najnowocześniejsza metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok. Sprawdź, na czym polega endoskopowa operacja zatok przynosowych, kto kwalifikuje się do zabiegu i jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia tak małoinwazyjnego zabiegu.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych to metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest dokładne usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej (znajdującej się w obrębie ujść zatok przynosowych - tzw. kompleks ujściowo-przewodowy), wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi, a w konsekwencji udrożnienie zatok. Dzięki zastosowaniu endoskopów optycznych i specjalnych narzędzi mikrochirurgicznych lekarz jest w stanie precyzyjnie usunąć wszystkie zmiany chorobowe blokujące ujścia zatok przynosowych, nie naruszając struktur anatomicznych.

Endoskopowa operacja zatok: kto kwalifikuje się do operacji zatok?

Osoba zmagająca się z zapaleniem zatok najpierw powinna udać się na konsultację do laryngologa. W trakcie wizyty w przychodni lekarz wypisze skierowanie na odpowiednie badania, dzięki którym określi zakres zmian w zatokach przynosowych. Po zakwalifikowaniu przez laryngologa do leczenia operacyjnego zatok pacjent jest badany przez anestezjologa w celu ustalenia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Wykonywane są także badania laboratoryjne krwi, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej.

Endoskopowa operacja zatok: przygotowanie do zabiegu

Pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min. 4 godziny przed planowanym zabiegiem. Na 3 dni przed operacją pacjent nie może zażywać leków przeciwkrzepliwych, np. polopiryny czy aspiryny, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie operacji i w okresie pooperacyjnym.

Endoskopowa operacja zatok: jak przeprowadza się operację zatok?

Endoskopowa operacja zatok przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wprowadza do jamy nosowej sondę endoskopu. Dzięki temu na monitorze zostają uwidocznione zachyłki i ujścia naturalnych zatok oraz wszystkie tkanki zmienione chorobowo, które je blokują. Następnie lekarz wprowadza przez otwory nosowe bardzo delikatne, mikrochirurgiczne narzędzia, za pomocą których usuwa zmienioną zapalnie błonę śluzową, będącą przyczyną stanu chorobowego. Zmieniona chorobowo błona śluzowa blokuje bowiem odpływ wydzielin z zatok i stwarza warunki do rozwoju przewlekłego zapalenia. W ten sposób naturalne ujście zatok zostaje udrożnione, co umożliwia regenerację błony śluzowej i przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie tzw. tamponady, która będzie utrzymywana przez 48 godzin.

Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala na uniknięcie cięć skórnych na twarzy. Ponadto zabieg pozwala na zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym. Jego zaletami są także znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego i krótki czas hospitalizacji chorego.

Endoskopowa operacja zatok: zalecenia po zabiegu

Przez 2 doby od operacji zatok pacjent pozostaje w szpitalu. Po tym okresie lekarz usuwa tamponadę i wyznacza termin kolejnych wizyt, podczas których będą wykonywane zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa. Lekarz powinien poinformować chorego także o konieczności stosowania sterydoterapii donosowej. Do pozostałych zaleceń należą: przepłukiwanie nosa roztworem 0,9% chlorku sodu oraz ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu.

Endoskopowa operacja zatok: ile kosztuje?

Osoby mające ubezpieczenie zdrowotne mogą poczekać w kolejce na darmową operację. W prywatnej klinice tego typu zabieg kosztuje ok. 7 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Kata
|

Może Ciebie stać na wyłożenie 7tys. na taką operację Ale większości niestety nie stać

Kata
|

o czym Ty piszesz? Sabinie chodzi o to ze na tą operację w ramach NFZ czeka sie po 3,4 lata....

Styn
|

Polecam upominać się o tomografię. Mi kilka lat temu zrobili tylko RTG, stwierdzili, że nic nie widzą, wysłali na rehabilitację zatok. Poszłam i usłyszałam, że wymyślam i oni mi żadnej rehabilitacji nie zrobią. Poddałam się, męczyłam się kolejne lata. Pół roku temu poszłam znowu, bo objawy zaczęły się nasilać. Kompetentna lekarka od razu skierowała na tomografię, wyszedł szereg wad - obustronna concha bullosa, skrzywiona przegroda, kilka polipów w zatokach...Można było załatwić sprawę kilka lat temu gdybym wiedziała i trafiła na bardziej kompetentnych lekarzy. Upominajcie się o swoje.

ŁowcaAndroidów
|

witamy w Polsce, podejrzewam, ze w płatnej klinice twój problem zostałby wyleczony w parę dni. dziewczyna miała problem z ręka, jakis gangrion podskórny, który tamował dopływ krwi do ręki oraz uciskał nerwy, chodziła po rożnych specjalistach z bardzo wysokimi opiniami wśród znajomych jak i w internecie, co jeden to lepszy od drugiego, kiedy zrezygnowała z leczenia z NFZ i udała sie prywatnie, jej problem rozwiązano w dwa dni, okazało się, ze ci specjaliści (było ich 3) , którzy odsysali gangriona, uszkodzili szereg nerwów, ścięgien itp tkanek miękkich, odbudowała uszkodzonych naczyń trwała parę dni i stan reki się poprawił

ŁowcaAndroidów
|

co znaczy, że nie masz pieniędzy? skoro jesteś ubezpieczona, to znaczy, ze płacisz regularnie składki zdrowotne, czyli sumując usługa za która płacisz, nie jest w należyty sposób wykonywana, i pod tym kątem, należałoby te kwestie rozpatrywać

Wieloletni zatokowiec
|

Zgadzam się z panem ten kto nie choruje na przewlekłe zapalenie zatok nic nie wie jak to jest pozdrawiam

ewa
|

moj syn wlasnie jest po bez zadnej tamponady, nie czuje sie rewelacyjnie to 2 doba ale nie jest tez bardzo zle my w KrajMed

Sabina
|

Poszukuję Szpitala lub kliniki gdzie mogłabym poddać się operacji usunięcia polipa i płynu w zoatoce klinowej /wg.opisu MR/ , w ramach ubezpieczenia. Ceny jakie tu sa podane przerastają moje możliwości. Czy to oznacza ,że mam czekać na śmierć i nikt mnie nie zooperuje bo niem pieniędzy?

Kuba
|

Ciężko nawet skomentować tę świetna radę , nie ma pani zielonego pojęcia z jakimi problemami borykają się ludzie z chorymi zatokami , inhalacje są świetne przy przeziębieniu lub katarze , nie wyleczą chorób zatok.prosze wiec powstrzymać się następnym razem przed idiotycznymi poradami z 18 wieku!

Ric
|

Pierwszym razem byłem na zabiegu prostowania przegrody nosowej i częściowe udrażnianie nosa. Drugi raz na zabieg poszedłem rok temu by udrożnić nos i usunąć polipy. Po wyjściu ze szpitala, praktycznie nic się nie zmieniło, a do tego doszły kolejne objawy... Jestem cały czas na różnych lekach. Nos jak był zapchany przed zabiegiem tak i po zabiegu to samo. Polipy nie zostały usunięte całkowicie, całkowity brak węchu do tego piszczenie w uszach. nie dawno odebrałem opis z tomografii zatok: Błędnik sitowy całkowicie bezpowietrzny. Nos w zakresie górnych i częściowo środkowych pięter obu przewodów nosowych niedrożny. Części ujściowe obu zatok czołowych i zwłaszcza lewej zmienione zapalnie. Zaznaczone zmiany zapalne w świetle prawej części zatoki klinowej. W obu zatokach szczękowych przyścienne, nieregularne zgrubienia śluzówek. Powietrzność lewej zatoki szczękowej umiarkowanie upośledzona. Brak słów.