Obfite miesiączki: przyczyny. Jakie choroby wywołują obfite miesiączki?

2020-03-10 13:50 Monika Majewska

Obfite miesiączki mogą być cechą fizjologiczną - zdarza się, że niektóre kobiety tracą większą ilości krwi podczas menstruacji niż inne. Jednak zwykle przyczyną nadmiernej utraty krwi podczas okresu są poważne choroby, w tym te nowotworowe. Sprawdź, jakie choroby mogą być przyczyną obfitych miesiączek.

Spis treści:

 1. Obfite miesiączki: przyczyny. Choroby macicy
 2. Obfite miesiączki: przyczyny. Choroby jajników
 3. Obfite miesiączki: przyczyny. Ciąża pozamaciczna
 4. Obfite miesiączki u dziewcząt
 5. Obfite miesiączki: przyczyny. Wkładki domaciczne
 6. Obfite miesiączki: przyczyny. Zaburzenia krzepnięcia krwi
 7. Obfite miesiączki: przyczyny. Niedoczynność tarczycy
 8. Obfite miesiączki przed menopauzą

Obfite miesiączki (hypermenorrhoea) to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń miesiączkowania. W przebiegu obfitej miesiączki kobieta traci krew w nadmiernych ilościach, tj. ponad 100 ml (prawidłowo kobieta traci około 30-80 ml krwi). Natomiast długość jej cyklu miesiączkowego oraz czas trwania menstruacji są prawidłowe. Jeśli obfita miesiączka się przedłuża (twa dłużej niż 7-10 dni), ale pojawia się w regularnych odstępach czasu, mowa o menorrhagia.

Trudno obiektywnie ocenić, jak ilość krwi została utracona, a co za tym idzie - stwierdzić, czy rzeczywiście kobieta zmaga się z obfitą miesiączką. U średnio połowy kobiet, które zwracają się do ginekologa z problemem nadmiernej utraty krwi podczas menstruacji, w rzeczywistości on nie występuje. Jednak istnieją pewne symptomy, które jednoznacznie wskazują na obfite miesiączki, takie jak obecność skrzepów we krwi miesiączkowej, bardzo szybkie męczenie się, osłabienie podczas miesiączki (wynika z nadmiernej utraty żelaza), konieczność bardzo częstego (co 1-2 godziny) zmieniania podpasek.

Obfite miesiączki: przyczyny. Choroby macicy

 • mięśniaki macicy - najczęściej podśluzówkowe, czyli te, które rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz. To właśnie one powodują, że miesiączki są bolesne, przedłużające się, obfite, ze skrzepami. Jest to spowodowane utrudnionym obkurczaniem naczyń krwionośnych macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej w czasie miesiączki;
 • polipy macicy - pojawiają się plamienie i krwawienie między miesiączkami, krwawienia po stosunku, a także przedłużające się miesiączki;
 • rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium - obfite miesiączki mogą się pojawiać w środku cyklu miesięcznego (pomiędzy krwawieniami). Są to tzw. krwawienia acykliczne. Powodem do niepokoju powinny być także ropne upławy z dróg rodnych;
 • rak szyjki macicy - charakterystyczne jest krwawienie z pochwy po stosunku lub między menstruacjami (tzw. krwawienia acykliczne);
 • endometrioza - poza obfitym i bolesnym miesiączkowaniem, pojawiają się: przewlekły ból w obrębie miednicy małej, biegunki, zaparcia, ból krzyża, uczucie zmęczenia, dyskomfort przy oddawaniu moczu, wypróżnianiu, ból w trakcie lub po stosunku, czasem gorączka, wymioty;
 • adenomioza - krwawienia są nie tylko obfite, lecz także przedłużające się (nawet do 14 dni);
 • zespół zapalenia miednicy mniejszej - pojawiają się ból w miednicy mniejszej i podbrzuszu;
 • czynnościowe krwawienie z macicy - jest spowodowane tzw. cyklem bezowulacyjnym, tzn. takim, w przebiegu którego nie doszło do jajeczkowania i owulacji. Wówczas pęcherzyk jajnikowy staje się pęcherzykiem przetrwałym i stale produkuje estrogeny, które doprowadzają do znacznego przerostu błony śluzowej macicy, a dalej do krwawień;
 • wady w budowie anatomicznej, np. podwójna macica;

Obfite miesiączki: przyczyny. Choroby jajników

 • rak jajnika - za nieregularne miesiączki i obfite krwawienia u kobiet w okresie rozrodczym odpowiada ziarniszczak - jeden z rodzajów guza jajnika. Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne, gdyż na przemian z zaparciami występują biegunki i pojawia się uczucie pełności w nadbrzuszu;
 • torbiel jajnika - zalicza się tutaj różną grupę objawów - powiększający się obwód brzucha, różnego rodzaju bóle, nudności lub wymioty;

Obfite miesiączki: przyczyny. Ciąża pozamaciczna

Natomiast nagłe pojawienie się dużego krwawienia u kobiety w wieku rozrodczym rodzi podejrzenie poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego gdy się ono pojawi, konieczna jest szybka pomoc lekarza.

Obfite miesiączki u dziewcząt

Obfite miesiączki u dziewcząt mogą wynikać z niedojrzałości osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej, a co za tym idzie - z braku równowagi między stężeniem estrogenów (które jest podwyższone) a progestagenów. Wówczas krwawienie miesięczne trwa długo (nawet 10-15 dni), jest obfite i często nieregularne. Ponadto w błonie śluzowej wyściełającej jamę macicy dochodzi do zaburzeń procesu krzepnięcia, co również doprowadza do obfitego i przedłużającego się krwawienia. W takiej sytuacji lekarz może zlecić stosowanie przez okres 2-3 miesięcy doustnych tabletek antykoncepcyjnych w celu wyrównania zaburzeń hormonalnych.

Obfite miesiączki: przyczyny. Wkładki domaciczne

Obfite miesiączki mogą się pojawić u kobiet korzystających z wkładek domacicznych jako formy antykoncepcji. Wkładki wywołują miejscowy stan zapalny endometrium, czego skutkiem jest nadmierne krwawienie. Wówczas należy zmienić formę antykoncepcji.

Obfite miesiączki: przyczyny. Zaburzenia krzepnięcia krwi

 • nieprawidłowa budowa płytek krwi lub zbyt mała ich ilość (małopłytkowość);
 • nieprawidłowa praca wątroby (wynikająca np. z infekcji wirusowej), która odpowiedzialna jest za wytwarzanie czynników krzepnięcia krwi;
 • wrodzony braki czynników krzepnięcia krwi lub zaburzenia tego procesu (np. choroba von Willebranda, hemofilia A i B);
 • przyjmowane leków zmniejszających krzepliwość krwi (tzw. antykoagulanty);

Obfite miesiączki: przyczyny. Niedoczynność tarczycy

W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do zaburzeń hormonalnych - spadku stężenia żeńskiego hormonu płciowego -estradiolu i podwyższenia stężenia prolaktyny.

Obfite miesiączki przed menopauzą

Obfite miesiączki przed menopauzą zwykle są wynikiem zaburzeń hormonalnych układu rozrodczego, wygasania czynności jajników. Jednak czasami za obfite miesiączki może odpowiadać nadmierny rozrost błony śluzowej macicy, który stwarza zagrożenie rozwojem raka trzonu macicy. Dlatego obfite miesiączki przed menopauza są wskazaniem do badania histopatologicznego.

Przeczytaj też:

Obfite miesiączki - przyczyny i leczenie
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
magda112
|

Witam. 24.10. dostałam dużego krwawienia z pochwy myślałam ze to okres przyszedł za wcześnie bo dwa dni przed terminem. potem za kilka godzin ta sama sytuacja. 26.10 brak okresu do tej pory cisza nic się ie zapowiada na to żeby w ogóle przeyszedł. karmie piersią 11miesiecy okres dostałam po 9 miesiącu od porodu. dwie miesiączki i koniec ? stosuje stosunek przerywany wiem to nie 100% pewności ale zadnych objawów ciąży nie mam. nic mnie nie boli nie czuje zmeczenia. brak wymiotow i mdłości. robiłam 2 testy ciążowe jeden w południe drugi o 6 rano pierwsze siusiu no i negatywne.. wizyta u lekarza za mieisiac ? myslici ze to ciaza ??

mami
|

Natalka myślę, ze Twoja mama, ma zaufana pania ginekolog, do ktorej i Ty mozesz sie udac. Głowa do góry...

inna mama
|

powiedz o tym mamie albo zaufanej osobie

777
|

Należałoby zrobić badania, szczególnie pod kątem endometriozy.

Natalka
|

Mam male skrzepy. Duzo krwi. Podpaske zmieniam co 1 god. ChodzE do szkoly poniewaz mam tylko 12 lat. Nie boli mnie brzuszek I czuje jak Chwilowo tamten skrzep I krew sie wylewaja na Podpaske. Tampon the uzywam bo nie moge. Mam za wrazliwe czesc tamte wiecie. ..rodne. .....boJe sie BARDZO MOCNO GINEKOLOGA I NIE CHCE TAM ISC.

Paula
|

Cześć, mam 23 lata moje problemy zaczeły sie 1,5 roku temu moje miesiączki pod względem krwawienia była normalna, ale ból był nie do opisania, nie mogłam sie załatwić (oddać kał) strasznie mnie bolało tam wszystko w środku i plecy, podczas miesiączki te pierwsze 3 dni były nie do opisania byłam nie do zycia nie mogłam sie ruszać właściwie, ale to mi przeszło kiedy zamiast tamponów zaczełam używać podpasek, teraz za to juz druga miesiączka jest niesamowicie obfita, siadam na sedes zrobić siku a z pochwy poprostu mi cieknie krew ze skrzepami ale nic mnie nie boli zadnego bólu (no moze troche plecy) dodam ze juz rodziłam mam 3 letnią córke(cesatka) nie wiem co jest przyczyną mojego obfitego ktwawienia jest naprawde duże i te dziwnie skrzepy jedne małe inne duże ..co to moze być?

gosc
|

niech Pani sprawdzi czy nie ma Pani przeciwskazan do stosowania leku zmniejszajacego krwawienie (exacyl - 1 dzien x 3 tab, w kolejnych dniach po 1). Miałam ten problem odkąd zaczęłam miesiączkować nie mogąc jednocześnie uregulować menstruacji hormonami.
Pozdrawiam

ela
|

Również miałam obfite miesiączki, skończyło się to łyżeczkowaniem w szpitalu. Po zabiegu zakładałam przez tydzień hydrovag w celu przyśpieszenia gojenia mikrouszkodzeń śluzówki oraz ochrony przed infekcjami intymnymi. Globulki nie tylko zakwaszają pochwę, poprawiają one również jej nawilżenie.

Pomocna
|

Polecam pójść do ginekologa

sabina
|

jakis czas temu bylam u lekaza bo mam bolesne miesioczki a on twierdzi ze to nic powaznego prosze o rade