Upławy. Co robić gdy masz upławy?

2022-06-21 11:14

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Upławy mogą mieć kolor szary, żółty, zielony, mogą być obfite, pieniste, wodniste, mieć przykry zapach - cuchnący, rybi a także konsystencję serowatą czy śluzowatą. Upławy są zwykle objawem infekcji, ale mogą też oznaczać alergię. Bez trudu odróżnisz je od normalnej wydzieliny z pochwy.

upławy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Normalna wydzielina czy upławy?
  2. Upławy to objaw choroby

Upławy czy normalna wydzielina z pochwy? Nie zawsze łatwo rozpoznać. Lepiej jednak pójść do ginekologa niepotrzebnie niż pozwolić rozwinąć się chorobie sygnalizowanej przez upławy.

Normalna wydzielina czy upławy?

Przezroczysta lub lekko biaława wydzielina, pozbawiona zapachu lub o lekkiej przyjemnej woni w pierwszej połowie cyklu. Po wyschnięciu przypomina żółtawy krochmal. Ta wydzielina jest prawidłowa. Jej wypływ nie powinien być wyczuwalny. Nawet jednak wyraźnie to czujemy, nie musi oznaczać choroby.

Ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się w momentach stresu oraz wtedy, gdy nosimy ciasną, nieprzewiewną bieliznę, ciasne dżinsy lub stringi. Jeśli coś takiego zaobserwujemy warto częściej chodzić w spódnicy, kupować bawełnianą lub czysto jedwabną bieliznę z bawełniana wstawką w kroku i całkowicie zrezygnować ze stringów. Do mycia używać  płynów do higieny intymnej o pH najwyżej 5,5. Nie stosować mydeł i płynów do kąpieli.

Obfity, bezbarwny, ciągnący się śluz w okresie, na który przypada owulacja. Taka wydzielina jest prawidłowa, oznacza dni płodne i jest dla kobiety wskazówką, że weszła w okres okołoowulacyjny.

Gęsty, może być białawy i grudkowaty śluz w trzeciej, poprzedzającej miesiączkę, fazie cyklu. Ten rodzaj wydzieliny jest również prawidłowy. Gęsty śluz ma zadania ochronne. Po zaschnięciu wygląda podobnie jak ten z pierwszej fazy cyklu: przypomina żółtawy krochmal.

Jeżeli wydzielina jest obfita, gdy towarzyszy jej ból, obrzęk, świąd i ból sromu - to może być alergia. Alergenami są proszki do prania, środki do mycia, podpaski higieniczne oraz prezerwatywy, zwłaszcza te lateksowe. Wtedy trzeba przede wszystkim unikać alergenów. Do prania bielizny stosować mydło lub płatki mydlane, można też wypróbować płyny i proszki ekologiczne z roślinnymi detergentami. Metodą prób i błędów dobrać podpaski, które nie będą uczulały.

Upławy to objaw choroby

Każda nieprawidłowa wydzielina o zmienionym zapachu lub konsystencji wyraźnie różniącej się od tego co zwykle wydziela nasza pochwa może świadczyć o chorobie. Upławy najczęściej sygnalizują infekcje pochwy. Jednak mogą świadczyć też o zakażeniach błony śluzowej macicy, wodniakach jajowodów lub nawet nowotworach pochwy i macicy.

  • upławy białe, gęste, serowate lub, jak się często mówi, o konsystencji twarożku, bez wyraźnego zapachu. Taka wydzielina jest typowym objawem zakażenia drożdżakami czyli grzybicy pochwy. Najczęściej towarzyszy im silne swędzenie oraz pieczenie. Warto podmywać się naparem rumianku i robić nasiadówki z naparu rumianku oraz z naparu kory dębu. Trzeba także stosować miejscowo maść lub krem przeciwgrzybiczy. Jeżeli po dwóch - trzech dniach objawy nie znikną, lub w krótkim czasie się powtórzą - trzeba iść do ginekologa lub zasięgnąć porady farmaceuty.
  • obfite, rzadkie lub wręcz wodniste upławy - również może świadczyć o zakażeniu grzybiczym.
  • obfite, szarobiałe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu, nasilającym się zwłaszcza po stosunku, to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, tzw. waginozy. Lepiej nie leczyć się na własną rękę, bo zakażenie bakteryjne wymaga podania dopochwowo (lub dopochwowo i doustnie) antybiotyku, bądź innego preparatu. W sytuacji kiedy nie możemy udać się do lekarza możemy postępować zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i zastosować rekomendowane substancje w leczeniu pomocniczym infekcji intymnych. Szarobiała obfita wydzielina może być też objawem zakażenia rzęsistkiem pochwowym.
  • żółtozielone, obfite, czasem pieniste i zwykle cuchnące upławy są najbardziej typowym objawem rzęsistkowicy - zakażenia wywołanego wtargnięciem pasożyta - rzęsistka pochwowego. Koniecznie trzeba iść do lekarza.
  • śluzowate, ropne upławy nie zdarzają się często; mogą sygnalizować chlamydiozę - zakażenie Chlamydia trachomatis, zwłaszcza, gdy towarzyszy im uczucie pieczenie przy oddawaniu moczu. Chlamydiozę mogą oznaczać także inne nietypowe upławy oraz krwawienia międzymiesiączkowe i po stosunku.