Krwawienie po stosunku: przyczyny. Czy krwawienie po seksie jest groźne?

2017-12-19 10:31

Krwawienie po stosunku nie jest niczym zadziwiającym w przypadku kobiet, które uprawiały seks po raz pierwszy. U pozostałych pań objaw ten budzi jednak niepokój, a przede wszystkim – dyskomfort. Poznaj przyczyny krwawienia po stosunku i przeczytaj, czy krwawienie po seksie jest groźne dla zdrowia!

Krwawienie po stosunku: przyczyny. Czy krwawienie po seksie jest groźne?
Autor: thinkstockphotos.com Krwawienie po stosunku, choć często nie wskazuje na groźną chorobę, wymaga konsultacji u ginekologa.

Spis treści

  1. Krwawienie po stosunku: przyczyny fizjologiczne
  2. Krwawienie po stosunku: na jakie choroby wskazuje?
  3. Leczenie krwawienia po stosunku
Wszystko o kobiecym orgazmie

Krwawienie po stosunku, zwłaszcza jeśli nie znamy jego przyczyny, może nie tylko odbierać radość z seksu, ale i stanowić źródło niemałego stresu dla kobiety. Krwawienie po stosunku nie budzi zakłopotania w jednej wyjątkowej sytuacji - gdy dochodzi do niego na skutek przerwania ukrwionej i unerwionej błony dziewiczej podczas pierwszego razu. Krwawienie może się też pojawić po kilku kolejnych zbliżeniach, jeśli błona nie została całkowicie przerwana wcześniej. Co jednak, gdy ten objaw występuje u kobiety regularnie podejmującej współżycie? Etiologia krwawienia po stosunku może być różna: od zupełnie niegroźnej po poważne stany chorobowe.

Krwawienie po stosunku: przyczyny fizjologiczne

Do tych mniej groźnych przyczyn krwawienia po stosunku zaliczamy przede wszystkim otarcia mechaniczne, które mogą się pojawić nawet u pań, które od dawna są aktywne seksualnie. Powoduje je najczęściej zbyt głęboka lub zbyt szybka penetracja.

Otarcia mogą jednak być także spowodowane dokuczającą wielu kobietom suchością pochwy. Wiąże się ona z poziomem estrogenów w organizmie, który jest szczególnie niski przed okresem, u kobiet w okresie menopauzy, a także u przyszłych i młodych mam. Suchość pochwy może również powodować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czasem też suchość pochwy jest wynikiem braku podniecenia u partnerki – w takich przypadkach warto wydłużyć grę wstępną, skorzystać z lubrykantów.

Krwawienie po stosunku: na jakie choroby wskazuje?

Bywa jednak, że krwawienie po stosunku świadczy o chorobie. Wśród nich znajdują się:

Leczenie krwawienia po stosunku

Aby określić przyczynę krwawienia, oprócz badania ginekologicznego, wykonuje się badanie cytologiczne oraz USG narządów płciowych. Jeśli lekarz stwierdzi, że zaistniała taka potrzeba, wykonywane są również badania mikrobiologiczne i wirusologiczne, kolposkopia, badanie histopatologiczne pobranych wycinków. Do badań diagnostycznych należą także: biocenoza pochwy, badanie w kierunku chlamydii, badanie w kierunku kiły oraz badanie w kierunku rzeżączki.

Bardzo często krwawienie po stosunku nie oznacza groźnej choroby, zawsze jednak należy udać się z tym objawem do ginekologa.

Warto wiedzieć

Krwawienie po pettingu i seksie analnym

Krwawienie po seksie pojawia się nie tylko w przypadku stosunku waginalnego, ale również na skutek pettingu. Wywołują je pęknięcia śluzówki przedsionka pochwy lub błony śluzowej pochwy.

Krwawienie po stosunku analnym powodowane jest podrażnieniem śluzówki odbytu, urazami i otarciami lub hemoroidami.

Krwawienie podczas stosunku

Krwawienie może występować nie tylko po stosunku, ale również już w jego trakcie. Przyczyny krwawienia podczas stosunku są takie same, jak tego występującego po akcie seksualnym.